Kūtris negūst atbalstu – rīko jaunas Saeimas spīkera vēlēšanas

Saeimas deputāti arī pēdējā vēlēšanu kārtā trešdien, 20. septembrī, ārkārtas sēdē neievēlēja nākamo Saeimas spīkeru, jo Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) virzītais kandidāts Gunārs Kūtris neguva vairākuma atbalstu. Neatbalstot opozīcijas priekšlikumu dot vairāk laika kandidātu izvirzīšanai, parlaments jau trešdien balso par jauniem kandidātiem.

ĪSUMĀ:

  • Saeima no amata atsauca spīkeru Edvardu Smiltēnu.
  • ZZS izvirzīja Gunāru Kūtri, "Apvienotais saraksts" – Māri Sprindžuku.
  • Pirmajā vēlēšanu kārtā neviens no abiem kandidātiem neguva pietiekamu atbalstu.
  • Otrajā vēlēšanu kārtā balsoja vēlreiz par abiem, bet arī tad neievēlēja Saeimas spīkeru.
  • Pēdējā vēlēšanu kārtā balsoja tikai par Kūtri, kurš Sprindžuku pārspēja tikai par vienu balsi.
  • Arī tad Saeimas priekšsēdētāju neievēlēja, izsludināja jaunas vēlēšanas.
  • Uz Saeimas priekšsēdētāja amata koalīcija izvirzīja ZZS deputāti Daigu Mieriņu.
  • Kandidē arī opozicionārs Aleksejs Rosļikovs ("Stabilitātei!").

Izvirza divus kandidātus

Saeimas deputāte Svetlana Čulkova ("Stabilitātei!") izvirzīja partijas biedru Alekseju Rosļikovu, kurš kandidēja uz šo amatu arī tad, kad tajā pirms nepilna gada ievēlēja Edvardu Smiltēnu.

Savukārt trīs partiju koalīciju pārstāvji izvirzīja Saeimas deputāti, iepriekš ilggadēju Carnikavas novada domes priekšsēdētāju Daigu Mieriņu (Zaļo un Zemnieku savienība). Latvijas Radio neoficiāli zināms, ka viņas ievēlēšanai balsu pietiktu.

Ja pirms balsojuma par Edvarda Smiltēna atsaukšanu no Saeimas spīkera amata un jaunā spīkera vēlēšanām "Jaunās Vienotības" un "Progresīvo" deputāti tribīnē nekāpa, tad Daigas Mieriņas kandidatūru Saeimas priekšsēdētājas amatā gan šo abu politisko spēku pārstāvji aizstāvēja.

Arī opozicionārs Ainārs Šlesers, kura vadītā frakcija "Latvija pirmajā vietā" iepriekš balsoja par Gunāru Kūtri Saeimas spīkera amatā, atklāja, ka atbalstīšot Mieriņu.

"Neskatoties uz to, ka koalīcija nav vienota, Saeimai jāturpina darbs," sacīja Šlesers, kura pārstāvētais politiskais spēks cenšas panākt 14. Saeimas atlaišanu.

Deputāti Raivis Dzintars (Nacionālā apvienība") un Edgars Tavars ("Apvienotais saraksts") debatēs uzsvēra, ka kandidātu izvērtēšanai vajadzētu dot vairāk laika, jo arī Kūtra izteikumi medijos bija izšķiroši.

"Mums nekas nav pret Mieriņas kundzi, bet nezinām viņas viedokli, kā viņa varētu vadīt Saeimu un būt otrā valsts augstākā amatpersona," pauda Tavars.

Arī medijiem jādod iespēja Mieriņu iztaujāt, uzdodot tos pašus jautājumus kā Kūtrim – atbildes uz tiem viņam maksāja Saeimas spīkera amatu. 

"Man pat žēl ZZS (..) Šodien jums bija mācība – atvērsi muti, pateiksi, ko domā, izsmērēs tevi pa sienām,"

sacīja deputāts Didzis Šmits ("Apvienotais saraksts").

Savukārt deputāts Andris Kulbergs ("Apvienotais saraksts") pauda, ka pat sētniekam ir lielāka atlase nekā otrai augstākajai amatpersonai valstī. 

Izteikumi maksā amatu

Kūtri pēdējā vēlēšanu kārtā Saeimas spīkera amatā atbalstīja 18, pret bija 60 deputāti. 

Par Kūtri balsoja tikai viņu pārstāvošā ZZS frakcija, kā arī daži deputāti no frakcijas "Latvija pirmajā vietā" un neatkarīgais deputāts Oļegs Burovs ("Gods kalpot Rīgai"). 

Dokumenti

Balsojums nr.3.pdf

Lejuplādēt

1.66 MB

Kūtrim šis teju jau nodrošinātais amats izslīdēja no rokām Saeimas spīkera vēlēšanu priekšvakarā, sabiedriskajos medijos izsakoties par konsultēšanos ar apsūdzētiem un tiesātiem personāžiem. Viņa izteikumi izraisīja lielu ažiotāžu publiskajā telpā, arī koalīcijas partneri izvērtēja viņa piemērotību augstajam amatam. ZZS gan neatkāpās no nodoma Kūtri virzīt šim amatam.

Koalīcijas partneri balso pret Kūtri

Ja par līdzšinējā Saeimas spīkera Edvarda Smiltēna ("Apvienotais saraksts") atsaukšanu no amata debates ilga aptuveni pusotru stundu, tad par jaunajiem kandidātiem uz šo amatu debašu nebija vispār. Arī viņu izvirzītāji nepamatoja, kādēļ viens vai otrs būtu cienīgs ieņemt Saeimas priekšsēdētāja amatu.

Asāku un skaļāku vārdu apmaiņu izraisīja vien tas, cik ilgā laikā kandidāti Saeimas spīkera amatam jāizvirza. 

Koalīciju veidojošā Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) Saeimas spīkera amatam izvirzīja Gunāru Kūtri, bet opozīcijā esošais "Apvienotais saraksts" – bijušo vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Māri Sprindžuku, kuram trešdien atjaunoja Saeimas deputāta mandātu.

Pirmajā vēlēšanu kārtā par Kūtri balsoja vien 26 deputāti, pret bija 59. Kūtri atbalstīja ZZS frakcija, deputāti no opozīcijas frakcijām "Stabilitātei!" un "Latvija pirmajā vietā", kā arī neatkarīgais deputāts Oļegs Burovs ("Gods kalpot Rīgai").

Dokumenti

Balsojums par Saeimas spīkera kandidātiem

Lejuplādēt

2.49 MB

Savukārt par Sprindžuku balsoja 23 deputāti no "Apvienotā saraksta" un Nacionālās apvienības, bet pret bija 62.

Pret abiem kandidātiem balsoja 36 deputāti no "Jaunās Vienotības" un "Progresīvajiem".

Ar vienas balss pārsvaru

Arī otrajā vēlēšanu kārtā Saeimas spīkeru neizdevās ievēlēt, jo neviens kandidāts neieguva vairākuma atbalstu. Līdz ar to no turpmākās cīņas izstājās Sprindžuks, bet deputāti balsoja par koalīcijā esošās ZZS kandidātu Kūtri, kurš ieguva par vienu balsi vairāk.

Par Kūtri otrajā vēlēšanu kārtā nobalsoja 26, pret bija 61 deputāts. Balsojums bija līdzīgs kā pirmajā vēlēšanu kārtā – viņu atbalstīja paša frakcija ZZS, opozīcijā esošās frakcijas "Stabilitātei!" un "Latvija pirmajā vietā", kā arī neatkarīgais deputāts Oļegs Burovs ("Gods kalpot Rīgai").

Dokumenti

Balsojums nr 2.pdf

Lejuplādēt

1.8 MB

Savukārt Sprindžuka kandidatūru atbalstīja 25 deputāti no "Apvienotā saraksta" un Nacionālās apvienības, bet pret bija 62.

Pret abiem kandidātiem balsoja 36 deputāti no "Jaunās Vienotības" un "Progresīvo" frakcijas.

Pēc tam tika rīkota vēl pēdējā vēlēšanu kārta, kurā deputāti balsoja par to kandidātu, kurš ieguva vairāk balsu, – Gunāru Kūtri.

KONTEKSTS:

Līdz ar "Apvienotā saraksta" nonākšanu opozīcijā Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns trešdien, 20. septembrī, zaudēja amatu. Par Smiltēna atsaukšanu no Saeimas spīkera amata balsoja 52 deputāti, pret bija 25, bet 15 deputāti balsojumā nepiedalījās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti