Dienas ziņas

VMD atcēlis apliecinājumus vairāk nekā tūkstoš mežaudzēs

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Pieaug pieprasījums pēc vietām sociālās aprūpes centros

Pieaug pieprasījums pēc vietām sociālās aprūpes centros

Līdz pat 4000 eiro mēnesī var nākties maksāt par vietu sociālās aprūpes centrā. Pieprasījums pēc šī pakalpojuma aug, un dažviet veidojas pat rindas. Tā kā daudzas pašvaldības domā par aprūpes centru skaita palielināšanu, Labklājības ministrija (LM) negrasās būtiski palielināt valsts finansēto vietu skaitu.

Smiltenes novada bijusī Bilskas pamatskola ir viena no tām vietām, kur 1. septembrī zvans vairs neatskanēja, jo skola ir slēgta. Tagad tur plānots veidot sociālās aprūpes centru.

"Mūsu sabiedrība noveco, un tas liecina par to, ka šāda veida pakalpojumi ir pieprasīti un arī nākotnē būs, līdz ar to uz doto brīdi mēs nevaram uzņemt visus tos cilvēkus, kas vēlas atrasties sociālās aprūpes nodaļā. Vēlme un pieprasījums izmantot šos pakalpojumus arī ir salīdzinoši lieli," teica Smiltenes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš (Nacionālā apvienība).

Visi sociālās aprūpes centri Smiltenes novadā ir pilni, un nākotnē papildu vietas, visticamāk, būs nepieciešamas.

"Kopumā mums ir četri pansionāti, trīs pašvaldības dibināti un viens privāts pansionāts. Kopumā mums ir 190 vietas šajās iestādes. Pie situācijām, kad akūti ir nepieciešams nodrošināt pansionāta pakalpojumus un kad šajās iestādēs nav brīvu vietu, tad mēs meklējam šajā reģionā, visā Latvijā uz to brīdi pieejamo vietu," skaidroja Smiltenes novada Sociālā dienesta vadītāja Inta Siliņa.

Anna, kura savu īsto vārdu atklāt nevēlējās, aprūpes namā iekārtoja savu mammu. Viņa stāstīja, ka atsevišķos pansionātos nākas gaidīt rindā, lai atrastos vieta savam ģimenes loceklim. 

"Atkarībā no tā, cik steidzama ir nepieciešamība, bija iespēja izvēlēties aprūpes namu, kur vietas bija uzreiz vai gaidīt rindā uz kādu konkrētu vietu. Zinu, ka daudzi grib savus vecāku iekārtot pēc iespējas labākā sociālā aprūpes centrā, līdzīgi kā bērnus labākās skolās," sacīja Anna.

Sociālos aprūpes centros jeb tā dēvētajos pansionātos pēdējos gados ir vērojams arī cenu pieaugums. Sākot no aptuveni 1000 eiro līdz pat 4000 eiro mēnesī.

Pieprasījums pēc vietām arī turpina augt, jo gan Latvijā, gan visā Eiropas Savienībā strauji notiek populācijas novecošanās.

 

"Vērojamas rindas attiecībā uz pilngadīgām personām. Rindā gaida mazliet pāri par 400 personu, runājot par valsts sociālās aprūpes centriem. Ja ir interese par pašvaldību sociālās aprūpes centriem, tad ir tā, ka rindā gaida atbilstoši atskaitēm un datiem, kurus ir iesniegušas pašvaldības, uz šo brīdi aptuveni 250 personas," atzina LM Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta direktors Aldis Dūdiņš.

Lai arī pieprasījums ir liels, ministrija tomēr papildu centrus neplāno veidot, jo šajā rūpalā arvien vairāk iesaistās nevalstiskās organizācijas un privātais sektors. Kopumā valsts un pašvaldību sociālos aprūpes centros šobrīd atrodas vairāk nekā 10 000 pieaugušas personas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti