Policija aiztur vairākus skinhedus aizdomās par nacisma slavināšanu

Valsts policija (VP) sadarbībā ar Valsts drošības dienestu sestdien,  20. aprīlī, aizturējusi vairākus skinhedu subkultūras pārstāvjus, kuri tiek turēti aizdomās par nacistiskās Vācijas genocīda, noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru vai kara noziegumu publisku slavināšanu, kā arī par darbību veikšanu, kas vērstas uz rasu naida izraisīšanu, informēja policijā.  

Saistībā ar šiem noziegumiem uzsākti kriminālprocesi un tiks lemts par drošības līdzekļu piemērošanu aizturētajām personām.

VP pārstāve Gita Gžibovska par skinhedu aizturēšanu
00:00 / 01:05
Lejuplādēt

Valsts policijā sākti divi kriminālprocesi. Viens kriminālprocess uzsākts par to, ka divi skinhedu subkultūras pārstāvji  nodarīja miesas bojājumus vīrietim, kā arī, pielietojot vardarbību, lika vīrietim publiski slavināt nacistiskās Vācijas īstenotā genocīda diktatoru Ādolfu Hitleru, un lika vīrietim publiski veikt nacistu sveicienu. Proti, pacelt roku 45 grādu leņķī ar iztaisnotu plaukstu un teikt: "Lai slava Ādolfam Hitleram!" Minētās darbības tika nofilmētas ar mobilo telefonu, pēc tam ievietotas interneta vidē.

Otrs kriminālprocess uzsākts par to, ka cits skinhedu subkultūras pārstāvis, izmantojot sociālo mediju platformas, vairākas reizes veicis tādas darbības, kas vērstas uz rasu naida izraisīšanu. Kā arī par to, ka skinhedu subkultūras piederīgais, pielietojot vardarbību un draudus pret panku subkultūras pārstāvi, izdarīja darbību, kas vērsta uz nesaticības izraisīšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums. Minētās darbības pēc skinheda subkultūras pārstāvja uzdevuma filmēja ar mobilo telefonu viņa draudzene, pēc tam šis video tika ievietots sociālo mediju platformās.

20. aprīlī Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes amatpersonas sadarbībā ar Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes amatpersonām, Galvenās Kārtības policijas pārvaldes Speciālo uzdevumu bataljonu un ciešā sadarbībā ar Valsts drošības dienesta amatpersonām aizturēja vairākus skinhedu subkultūras pārstāvjus.

"Skūtgalvji jeb skinhedi, saīsinājumā arī vienkārši skini, ir subkultūra. Subkultūra ir samērā pastāvīga garīgo un materiālo vērtību sistēma kādas kultūras ietvaros, kas dažkārt izveidojusies kā pretnostatījums sabiedrības valdošajai kultūrai un ko vairākums uzskata par mazvērtīgāku vai par kaitīgu. Subkultūras sekotāji savu piederību parasti apliecina ar noteiktu stilu – apģērbā, uzvedībā un valodā. Skinhedu subkultūra iedalās sīkākos virzienos, kas atšķiras pēc saviem uzskatiem par atsevišķam tēmām. Nacionālsociālistiskie (NS) skinhedu pārstāvji piekopj nacionālsociālistisko ideoloģiju (neonacismu), un tas ir viens no skinhedu subkultūras virzieniem. NS skinhedu īpašais kults veidojas ap Ādolfa Hitlera personību un dažiem citiem nacionālsociālistiskās kustības līderiem. NS skinhediem ārējam izskatam ir būtiska nozīme viņu pašu identificēšanai, galvenās pazīmes izskatās šādi: skūta galva vai ļoti īss matu griezums,  gaiši zili džinsi, īsas, melnas un tumši zaļas jakas ar "rāvējslēdzēju" bez apkakles – "bomberi", militārais formastērps vai atsevišķi tā elementi, nacistu simbolika, uzšuves, nozīmītes, smagi gari zābaki, arī militārie, visbiežāk melnā krāsā," skaidro policijā.

Šobrīd abos kriminālprocesos tiek veiktas kriminālprocesuālās darbības, kratīšanas vairākās dzīvesvietās, un ir iegūta informācija par iespējamiem vēl citiem noziedzīgiem nodarījumiem, ko veikuši skinhedu subkultūras pārstāvji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti