Pēc 2 gadiem ieviesīs digitālo maku – ar naudu gan tas nebūs saistīts

Pieaugot pieprasījumam pēc digitālajiem pakalpojumiem, visā Eiropā, tostarp Latvijā, plānots ieviest digitālo maku, kas atvieglošot iedzīvotāju ikdienu. Jaunā lietotne kalpošot kā identifikācijas līdzeklis, un tā ļaušot saņemt dažādus pakalpojumus. Ar naudu gan tam nav nekāda sakara. 

Pēc 2 gadiem ieviesīs digitālo maku - ar naudu gan tas nebūs saistīts
00:00 / 03:46
Lejuplādēt

Jauns risinājums identitātes apliecināšanai 

Mūsdienās savus darījumus aizvien vairāk kārtojam digitālajā vidē ar mobilajām tehnoloģijām, un šobrīd tiek gatavots jauns risinājums, kas katram iedzīvotājam ļaus apliecināt savu identitāti, parakstīt dokumentus, elektroniski dalīties ar dokumentiem un datiem.

Uzreiz jābrīdina – digitālajam makam gan nebūs nekādas saistības ar naudu vai bankas kartēm, sākotnēji tas attieksies tikai un vienīgi uz personas datiem un dokumentiem.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jautājumos Gatis Ozols skaidroja, ka "digitālais maks būs mobilā lietotne, kura kalpos kā papildu risinājums esošajai identifikācijas (ID) kartei un ļaus cilvēkam veikt visus šos pasākumus".

"Pirmkārt, ērtums un pieejamība pakalpojumu izmantošanā, kur šobrīd jāuzrāda dokumenti, piemēram, jāpierāda, ka ir invalīda apliecība, "3+" karte vai autovadītāja apliecība, tad šis maks to ļaus darīt elektroniskā veidā caur mobilo aplikāciju," lietotnes priekšrocības minēja VARAM pārstāvis.

Ja persona izmantos šo jauno lietotni jeb aplikāciju savā telefonā, dokumenti vairs nebūs jākopē vai jāatstāj iestādē, un katrs pats varēs kontrolēt šo datu nodošanu gan valsts iestādēm, gan privātiem pakalpojumu sniedzējiem.

Ar laiku maka saturu varētu papildināt

Maka ieviesēji sola, ka datu drošība būs lielāka. Turklāt savietojamība būšot visā Eiropas Savienībā (ES), līdz ar to dokumentus varēs apliecināt arī citās ES dalībvalstīs.

Ar jauno rīku varēs pieprasīt dzimšanas apliecības vai medicīniskās izziņas, vai atjaunināt kontaktinformāciju, darbības ar nodokļiem, zāļu recepšu uzglabāšanu, pieteikties skolai.

Digitālajā makā paredzēts iekļaut ID karti, autovadītāja apliecību un citus dokumentus, bet ar laiku šo digitālo maku varēs paplašināt.  

"Dažādi izglītības dokumentu apliecinājumi, tāpat arī elektroniskā veselības karte. Latvijas situācijā "3+" kartei vajadzētu būt, un tie var būt dažādi privātā sektora pakalpojumi vai bibliotēku pakalpojumi, ar kuriem varēs [maku] papildināt," stāstīja Ozols.

"No tehnoloģiju viedokļa risku nav"

Makā būšot no valsts reģistriem apliecināti dati, ka persona, kas tos izmanto, ir tiesīga to darīt. Ko par to saka eksperti?  

Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas prezidente Signe Bāliņa skaidroja, ka tā būs "kopēja Eiropas droša identitāte, droša maksājumu veikšana, Eiropas uzturēta. Tā ir lieliska ideja un lieliska iecere. Ja tā izdosies, tad viss būs ļoti labi."

Vaicāta, kādi varētu būt iespējamie riski, Bāliņa atzina, ka "no tehnoloģiju viedokļa risku nav, tur jābūt atbilstoši sakārtotai likumdošanai un atbilstoši procedūrām, un galvenais, lai cilvēki to lieto un izmanto, bet, lai cilvēki to lietotu un izmantotu, tam jābūt ērtam."

Kad šīs digitālais maks būs gatavs, pēc Bāliņas domām, svarīgi būs informēt iedzīvotājus, lai viņi iemācās lietot šo jauno rīku, kas atvieglos ikdienu un galvenais – nebaidās to darīt.

Mērķis – lai ikviena dati būtu drošībā, personas datu drošība, par ko Eiropa uzņemas atbildību.

Paredzams, ka jebkurā ES dalībvalstī izdots maks darbosies gan nacionāli, gan pārrobežā un būs pieejams gan tiešsaistē, gan bezsaistē. ES digitālās identitātes maka izmantošana Latvijas iedzīvotājiem būs brīvprātīga.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti