Panorāma

Ēka Rīgā, K. Valdemāra ielā 119 nodota ekspluatācijā

Panorāma

Panorāma

ST: Lēmums apturēt azartspēļu aizliegumu Ķekavā bijis pareizs

Ķekavas novada dome zaudē Satversmes tiesas lietā par azartspēļu aizlieguma apturēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Bijušā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Artūra Toma Pleša ("Attīstība/Par!") lēmums apturēt Ķekavas novada pašvaldības noteikto azartspēļu aizliegumu atbilst normatīvajam regulējumam, pasludinot spriedumu, informēja Satversmes tiesa (ST).

ĪSUMĀ:

  • Tiesa: ministra rīkojums apturēt azartspēļu aizliegumu bija pamatots. 
  • Tiesa secināja, ka pašvaldības pieņemtie saistošie noteikumi ir prettiesiski.
  • Spriedums ir galīgs un nepārsūdzams, un tas stājas spēkā tā publicēšanas dienā.
  • Pašvaldība turpinās cīnīties, lai Ķekavas novadā azartspēļu nebūtu.

Ķekavas novada dome zaudē Satversmes tiesas lietā par azartspēļu aizlieguma apturēšanu
00:00 / 03:32
Lejuplādēt

Ministra Pleša rīkojums, apturot Ķekavas novada domes saistošo noteikumu darbību, kuros noteikts vispārējs aizliegums organizēt azartspēles, ir atzīts par tiesisku, par atbilstošu Azartspēļu un izložu likumam un likumam par pašvaldībām, ceturtdien, 20. aprīlī, skaidroja ST priekšsēdētājs Aldis Laviņš. Ministrs pats iesniedza pieteikumu ST, uzskatot, ka Ķekavas domes rīcība neatbilst normatīvajiem aktiem.

Tiesas pamatojums – pašvaldībai nav tiesību noteikt vispārēju liegumu, kas attiektos uz visu novadu. To var darīt, piemēram, konkrētās teritorijās. Bet arī tad tam nepieciešams labs pamatojums, kāda Ķekavas gadījumā nav bijis.

"Izvērtējot šo pieteikumu, Satversmes tiesa secināja, ka pašvaldība vispārēju aizliegumu savā teritorijā organizēt azartspēles nav tiesīga noteikt.

Šāds pilnvarojums ne no teritorijas attīstības plānošanas, ne no azartspēļu un izložu likuma attiecīgajiem pantiem neizriet. Un tamdēļ Satversmes tiesa varēja secināt, ka ministra rīkojums ir pamatots," skaidroja Laviņš.

Taču vienīgais normatīvais akts, kurā balstījās ministra Pleša rīkojums, diemžēl bija Teritorijas attīstības plānošanas likums, skaidroja Laviņš. "Tam Satversmes tiesa nepiekrita. Tiesa atzina, ka arī Azartspēļu un izložu likuma panti, kas vērtēti šajā spriedumā, ir tiesisks pamats, lai ikviena pašvaldība savā administratīvajā teritorijā pati lemtu jautājumus par azartspēļu organizēšanu."

Un atkal – juridiskie līkloči. Neviens no šiem normatīvajiem aktiem īsti neparedzot pašvaldībai noteikt vispārēju azartspēļu aizliegumu. Pašvaldībai ir jāvērtē katra teritorijas plānošanas dokumentā iekļautā teritorija un tad jālemj, vai tajā atbilstoši iedzīvotāju interesēm ir atļauts organizēt azartspēles, skaidroja tiesa.

Spriedums ir galīgs un nepārsūdzams, un tas stājas spēkā tā publicēšanas dienā.

Ķekavas novada domes priekšsēdētājs Juris Žilko, kurš ST preses konferenci bija noskatījies attālināti, par tiesas lēmumu telefonsarunā izklausījās visai iepriecināts.

"Ķekavas novada pašvaldība turpinās iesākto un cīnīsies, lai azartspēļu sērgas Ķekavas novadā nebūtu.

Tiesas spriedums mums parāda "karti", kā to darīt. Vispirms sagaidīsim, vai un kādā veidā ministrija apstiprinās mūsu jauno teritorijas plānojumu. Ja to apstiprinās, tad šodienas Satversmes tiesas spriedums mūsu situāciju nekā neietekmē," teica vietvaras vadītājs.

Ja jaunais plānojums netiks apstiprināts, tad pašvaldība būšot spiesta iet tiesas ierādītā skrupulozā pamatojuma ceļu, un katrā teritorijā – Baldonē, Ķekavā un Baložos –, kur zonējums pieļauj komercdarbību, tostarp azartspēļu organizēšanu, pamatot, kāpēc tur to nevar darīt. Tas pašvaldībai varētu maksāt 15 000 līdz 20 000 eiro.

"Mēs blīvi apdzīvotās vietās – ap skolām, baznīcām, bērnudārziem un citām pašvaldības institūcijām – noteiksim šo liegumu, skrupulozi pamatosim. Tas būs tiesiski un likumīgi," skaidroja Žilko.

Jau šobrīd risinās pašvaldības tiesvedība, lūdzot slēgt novada vienīgo spēļu zāli "Fēnikss", kas atrodas Ķekavā pretī baznīcai un netālu no skolas. Ķekavas piemēram, cenšoties izskaust azartspēles, seko Ādaži un Salaspils, interesi izrādījusi arī Daugavpils.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti