Ukrainā aptur Latvijas iedzīvotājus apkrāpušo telefonkrāpnieku tīklu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Šā gada 15. martā, sadarbojoties Valsts policijai ar Ukrainas tiesībsargājošām iestādēm, tika pārtraukta kādas starptautiskas organizētas noziedzīgas grupas darbība. Krāpnieciskā shēma tika realizēta, izmantojot zvanu centru tīklu, kas atradās Ukrainā un kura viena mēneša apgrozījums, iespējams, pārsniedza 128 000 eiro. Izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecina, ka lielākā daļa cietušo ir Latvijas iedzīvotāji, informēja Valsts policija.

Apkrāpa Latvijas iedzīvotājus

Sākotnēji Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes speciālisti apzināja un analizēja iegūto informāciju par telefonkrāpšanām, kad krāpnieki uzdevās par policijas darbiniekiem vai bankas drošības dienestu darbiniekiem, lai tādējādi iegūtu personu pieejas datus bankas kontiem. Savās shēmās krāpnieki izdomāja dažādus stāstus, piemēram, ka šie dati esot steidzami nepieciešami, jo tieši šajā brīdī personu bankas kontā kāds veic nelikumīgas darbības.

Zvana saņēmēja telefona ekrānā bija redzama maldīga informācija, ka ienākošais zvans tiek veikts no Latvijā reģistrēta abonenta numura, t.i. no policijas vai bankas, taču patiesībā krāpnieki atradās Ukrainā. Jāuzsver, ka tādā veidā ar numuru viltošanas tehnoloģiju krāpnieki spēj atdarināt jebkuras valsts tālruņa numurus, kā arī jebkuras privātpersonas vai uzņēmuma numuru.

Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka minētā zvanu centra operatori zvanīja tieši Latvijas iedzīvotājiem un sazinājās krievu valodā. Sarunas laikā viltus operators norādīja uz it kā krāpnieciskām darbībām Latvijas valstspiederīgā bankas kontā un, steidzinot viņu rīkoties nekavējoties, ieguva pieejas datus cietušā bankas kontam. Pēc tam nauda attiecīgi tika pārvirzīta no sazvanīto Latvijas valstspiederīgo kontiem uz citiem ar noziegumu saistīto personu kontiem, ko kontrolēja organizētās noziedzīgās grupas dalībnieki.

60 operatori

Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka Ukrainā,

Dņepropetrovskas apgabalā šīs organizētās grupas pārraudzībā strādāja vairāk nekā 60 operatoru.

Minētā zvanu centra tīkla izveidošanā un vadīšanā bija iesaistīti Ukrainas pilsoņi. Savukārt lielākā daļa cietušo ir Latvijas valstspiederīgie.

Ņemot vērā iegūto informāciju, nolūkā likvidēt organizētās grupas darbību, kas bija organizēja un vadīja zvanu centra tīklu, Valsts policija izveidoja apvienotu izmeklēšanas grupu ar Ukrainu, kā rezultātā izdevās atklāt un pārtraukt noziedzīgās grupas darbību.

Šobrīd ir aizturēti desmit organizētas grupas dalībnieku, veiktas 30 kratīšanas ofisu telpās un dzīvesvietās. Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka katram no aizturētajiem noziedzīgās organizētas grupas dalībniekiem bija sava loma: zvanu centru darba kontrole, operatoru apmācība, darbinieku koordinēšana, noziedzīgo līdzekļu legalizācija utt. Operatori bija īpaši atlasīti, tika apmācīti un nodrošināti ar klientu datu bāzi, kas iepriekš bija iegādāta "DarkNet" jeb tumšajā tīmeklī.

Veikto kratīšanu laikā tika izņemti ar zvanu centru darbību saistīti dokumenti, datu nesēji, ieroči, transportlīdzekļi un citi priekšmeti, kas apliecina grupas dalībnieku noziedzīgo darbību.

Organizētās noziedzīgās grupas arestētās mantas kopējā vērtība sasniedz 272 000 eiro.

Šobrīd tiek aktīvi veiktas izmeklēšanas darbības nolūkā identificēt visas personas, kas cietušas no šīs organizētās noziedzīgās grupas darbībām.

Starptautiskās sadarbības rezultātā ir izdevies gan pārtraukt starptautiskas noziedzīgas grupas darbību, gan iegūt būtiskus pierādījumus ārpus Latvijas robežām. Tas īstenots, pateicoties arī Eiropas Savienības Aģentūra tiesu iestāžu sadarbībai krimināllietās ("Eirojust") atbalstam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti