«Velve»: Stradiņa slimnīcas jaunajā korpusā ieliekusies nesošā kolonna; vajadzīga pārbaude

Būvkompānija "Velve" Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) jaunbūvē – A2 korpusā – konstatējusi deformāciju vienai no nesošajām kolonnām. Par varbūtēju  kļūdu būvprojektā un būvprojekta aprēķinos informēts pasūtītājs un Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB), aicinot veikt papildu pārbaudes, informēja uzņēmumā. Stradiņa slimnīca piesaistīs ekspertus, lai pārbaudītu "Velves" darbu kvalitāti, informēja slimnīcas padomē.

Slimnīca vēl nepārņem nepabeigto būvi

Lai gan sākotnēji plānots, ka Stradiņa slimnīca 20. februārī pārņems jaunuzbūvētās slimnīcas korpusa daļas no būvkompānijas "Velve," tas tomēr nenotika.

Otrdien būvuzņēmējs vēlreiz tikās ar Stradiņa slimnīcas vadību, piedāvājot noslēgt savu vienošanās redakciju par līguma izbeigšanu, kam slimnīca nepiekrīt.

PSKUS pagaidu valdes priekšsēdētājs Lauris Vidzis norādīja: "Līgums ir uzteikts, mēs pie tā arī pieturamies. Mums bija savi vienošanās priekšlikumi, "Velve" nāca klajā ar savu priekšlikumu, kas bija klaji neadekvāts un nepieņemams, un, manuprāt, tā ir gan ņirgāšanās par slimnīcu, gan par pacientiem un par valsti."

Un tieši tāpat arī "Velve" nepiekrīt līguma uzteikumam no slimnīcas puses, uzskatot, ka līguma uzteikums nav spēkā, jo tas esot prettiesisks un nepamatots. "Pasūtītājs izrādīja atkal kārtējo ņirgāšanos par visu šo procesu. Saruna ilga piecas minūtes. Pozīcija paliek vecā, joprojām nekas nav mainījies," atzīmēja "Velves" pārstāvis. 

Nepabeigtā būvobjekta pārņemšana varētu notikt trešdien, 21. februārī.

""Velve" saņem to, kas pēc viņas ieskatiem viņai jāsaņem, ievērojamas naudas summas, nekādi līgumsodi netiek aprēķināti un jebkādas nākotnes pretenzijas, un izrietoši prasījumi saistībā ar šo situāciju, tiek aizvērtas, un [tā ir] atteikšanās no jebkādām pretenzijām.

Es domāju, ka vērotājam no malas un jebkuram ir skaidrs, ka šajos apstākļos tas ir pilnīgi neiespējami. Ar šādu vienošanās piedāvājumu varēja arī nenākt un droši vien sarunas arī nesākt," pauda zvērinātais advokāts Benno Butulis.

Zvērinātais advokāts Benno Butulis.
00:00 / 00:31
Lejuplādēt

Slimnīcas vadība savukārt neatsakās no iepriekš paustā, tostarp par būvnieka radītajiem defektiem. Arī pelējums jaunbūves pagrabstāvā esot sekas nolaidībai, tas neesot likvidēts. Slimnīcā pauda, ka jaunākie analīžu rezultāti no "Bior" laboratorijas pagrabstāvā uzrāda ne vien piecas iepriekš atrastās pelējuma sēņu sugas, bet nu jau septiņas. "Velve" tikmēr pārmetumus par nekvalitatīviem darbiem noraida, vienlaikus uzsverot uz kļūdām būvprojektā. Un pierādījums šādām kļūdām esot deformācija vienai no nesošajām metāla kolonnām.

Konstatē deformāciju, pārtrauc būvdarbus

Apsekošanas laikā būvkompānija konstatēja, ka jaunbūves 4. stāva nesošajai konstrukcijai – metāla kolonnai – garenvirzienā vizuāli ir novērojams izliekums. Šāda deformācija jaunbūves nesošajā konstrukcijā nav pieļaujama, tādēļ darbi šajā zonā nekavējoties tika pārtraukti visos ēkas stāvos.  

Lai izvairītos no iespējamā apdraudējuma būvobjektā strādājošām personām, teritorija ap kolonnu šobrīd ir pilnībā norobežota un darbi tās zonā no pirmā līdz piektajam stāvam pārtraukti.

Būvniekam šaubas par tehniskajiem risinājumiem projektā

Pasūtītājam, Būvniecības valsts kontroles birojam (BVKB), un jaunbūves projektētājiem ir nosūtīts akts par fakta konstatāciju, kurā būvkompānija norāda, ka tai ir pamatotas šaubas par būvprojekta tehniskā risinājuma piemērotību, tāpēc iesaistītās puses tiek aicinātas veikt nepieciešamās papildu pārbaudes.

"Velve" apgalvo, ka konkrētās kolonnas izbūves būvniecības procesā ir stingri ievērota būvprojekta dokumentācija. To apliecina gan metāla konstrukciju montāžas pieņemšanas un nodošanas dokumentācija, gan veiktie ieraksti būvdarbu žurnālā, gan arī segto darbu akti ar atbildīgo pušu – būvuzraudzības, autoruzraudzības un būvdarbu veicēja – speciālistu parakstiem.

Tādēļ šobrīd konstatētā nesošās konstrukcijas deformācija pirmšķietami, visticamāk, ir saistīta ar kļūdaino būvprojekta dokumentāciju un nepiemērota tehniskā risinājuma izvēli, pauž "Velve".

"Lai izvairītos no jebkādām šaubām par jaunās ēkas drošumu un nodrošinātu pilnīgu atbilstību būvniecības normatīvo aktu regulējumiem, pasūtītājam un projektētājam ir pienākums rūpīgi pārliecināties par būvobjekta dokumentācijas kvalitāti un atbilstību. Šim nolūkam šobrīd ir nepieciešams piesaistīt neatkarīgus sertificētus ekspertus, kuri spēj veikt detalizētus būvprojekta aprēķinus, lai pārbaudītu, ka būvprojektā ir precīzi un atbilstoši aprēķināta nesošo konstrukciju nestspēja un slodzes," norāda būvkompānija.

Jāņem arī vērā, ka ēkā šobrīd vēl nav uzstādītas medicīniskās iekārtas, kas radīs papildu slogu uz konstrukcijām.

Pieņemot lēmumu par šīs informācijas publiskošanu, būvkompānija cer, ka sabiedrības un uzraugošo institūciju ietekmē pasūtītājam beidzot radīsies nepieciešamība iedziļināties tajā, kas notiek būvobjektā, un ka tas veicinās dziļāku izpratni par daudzo kļūdu apmēru, kas pieļautas šī nozīmīgā objekta būvprojektā. 

Uzņēmuma "Velve" valdes loceklis Jānis Lapiņš
00:00 / 00:40
Lejuplādēt

"Šodien mēs tikāmies tikai piecas minūtes. Iepriekšējo reizi [vakar] arī ļoti īsu periodu. Slimnīca klaji parādīja savu augstprātīgo attieksmi un nevēlēšanos risināt jautājumu vispār pēc būtības. Mēs tomēr cerējām, ka slimnīca saprot situāciju un vēlas atrisināt šo strīdu. Mēs slimnīcai piedāvājām, ka 1. martā slimnīcai būtu iespēja pārņemt šo objektu un noregulēt šīs savstarpējās attiecības. Slimnīca, kā redzams, nebija ieinteresēta.

[Līdz 1. martam] tā ir pilna nedēļa, līdz kuram mēs varētu veiksmīgi nodot. Mēs šobrīd gatavojam visu dokumentāciju tiesai, lai vērstos pret pasūtītāju," pauda uzņēmuma valdes loceklis Jānis Lapiņš.

Stradiņa slimnīca piesaistīs ekspertus "Velves" darba kvalitātes analīzei

Tikmēr Stradiņa slimnīca, atbildot uz "Velves" izplatīto paziņojumu, norādīja, ka jau 2022. gadā tika konstatētas vizuālas kolonnas elementu izmaiņas slimnīcas jaunā A2 korpusa 5. stāvā. Toreiz tika piesaistīti projekta autoruzraugi un būvprojekta eksperti "CMB" un "L4", kas veica noturības pārrēķinus un atzina konstatētās izmaiņas par pieļaujamām. Vienlaikus eksperti atzina, ka ēkas noturību tās neietekmē. Atbilstoši likumam par to tika informēts arī Būvniecības valsts kontroles birojs, informēja Stradiņa slimnīcas padomes pārstāve Gundega Vārpa.

Taču, reaģējot uz "Velves" izplatītajām ziņām, kā arī nepieciešamību skrupulozi pārbaudīt katru iepriekš "Velves" veiktā darba kvalitāti, Stradiņa slimnīca nekavējoši piesaistīs papildu ekspertus, kas veiks apsekojumus un mērījumus.

Tāpat Stradiņa slimnīca ir informējusi BVKB un aicinājusi to atkārtoti apsekot objektu.

KONTEKSTS:

Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvniecības pabeigšana jau vairākkārt pārcelta. Saistībā ar risku zaudēt Eiropas Savienības naudu pērn rudenī no amatiem tika atsaukta slimnīcas padome un ievēlēta jauna pagaidu padome, kurai bija jāorganizē būvniecības audits.

Situāciju vēl vairāk saasināja pērn novembrī A korpusa 2. kārtas pagrabstāvā atklātais pelējums. Lai gan būvnieks visas pelējuma skartās virsmas demontēja par saviem līdzekļiem, tika pieaicināti neatkarīgi eksperti no "Bior" un Rīgas Tehniskās universitātes, lai pārbaudītu telpas. Un jau atkal – šā gada 8. janvārī – "Bior" speciālisti pagrabstāvā konstatēja pelējumu.

Uzņēmums vēlāk paziņoja, ka bojātās daļas ir demontētas, bet termiņu kavējumus esot  ietekmējušas nepilnības un kļūdas slimnīcas būvprojektā, ko izstrādājusi pati Stradiņa slimnīca. "Velve" arī apliecināja gatavību un spēju pabeigt būvniecību, taču ir nepieciešams papildu laiks. Tomēr Stradiņa slimnīca paziņoja, ka lauzīs līgumu ar būvnieku "Velve"; būvfirma sola lēmumu apstrīdēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti