Krusas sasistā Jaunpils pils jumta un logu atjaunošanai valdība atvēlē 310 161 eiro

Valdība otrdien, 20. februārī, lēmusi Tukuma novada pašvaldībai piešķirt 310 161 eiro pērn vasarā vētrā cietušās Jaunpils pils jumta un logu atjaunošanai. Finansējumu piešķirs ar nosacījumu, ka pašvaldība ar dokumentiem spēs apliecināt, ka tā ir nodrošinājusi ne mazāk kā 30% no naudas, kas nepieciešama, lai segtu atjaunošanas izdevumus.

Finansējumu pils jumta un logu atjaunošanai pērn pieprasīja Tukuma novada pašvaldība.

Pašvaldība informējusi, ka pils jumta seguma un logu atjaunošanu veic būvnieks SIA "Pretpils", un kopējā līguma summa ir 904 753 eiro. Papildus tam noslēgts arī 10 648 eiro vērts līgums ar SIA "CPB" par būvuzraudzību.

Būvnieks darbus apņēmies pabeigt līdz šī gada maijam.

Tukuma novada pašvaldība informējusi, ka 450 421 eiro no Jaunpils atjaunošanai paredzētās summas sedz apdrošināšana, bet vēl 24 000 eiro savākti ziedojumos. Savukārt pašvaldība atvēlējusi būvdarbiem līdzfinansējumu 129 976 eiro apmērā.

Tādējādi pašvaldība bija aprēķinājusi, ka no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" būvdarbiem nepieciešami finanšu līdzekļi 310 161 eiro apmērā.

Vietvara norādījusi, ka Jaunpils pils ir vienīgā Latvijas viduslaiku pils, kas pilnībā saglabājusi savu ārējo vēsturisko veidolu. Jaunpils pils ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Kopš 2003. gada Jaunpils pilī darbojas valsts akreditēts muzejs, kas ir izvietots pils ēkas trīs stāvos, aktīvi veic novadpētniecību un sabiedrības iesaisti vēstures liecību apkopošanā un saglabāšanā. Jaunpils pilī darbojas kultūras centrs, muzejs, viesnīca, izglītojošas ekskursijas un krogs, kopumā ik gadu piesaistot pilij ap 60 000 apmeklētāju.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. augustā Latvijā plosījās negaiss ar stiprām vēja brāzmām, vietām arī lietusgāzēm un lielgraudu krusu. Sākotnēji negaiss skāra Kurzemi un valsts centrālo daļu, īpaši smagus postījumus nesot Dobeles novadā, vakarā tas skāra Latvijas austrumu daļu.

Pērkona negaisa laikā Latgalē gājis bojā cilvēks, kuram uzkrita koks. Vēl astoņi cilvēki vētrā ir cietuši, cilvēkiem uzkrituši koki, vienā gadījumā – jumta gabals, cilvēki cietuši arī no krusas graudiem. Pēc lielgraudu krusas postījumiem tika slēgta arī Jaunpils pils. Dabas stihijā pamatīgi cieta valsts nozīmes kultūras pieminekļa jumts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti