«Visas mūsu mašīnas tur nodedzināja» – Doma laukumā atceras barikāžu notikumus

Pieminot 1991. gada barikādes, Doma laukuma iekurts ugunskurs. Barikāžu atceres pasākuma devīze šogad ir "Barikādēm 1991 – Dziesmotā revolūcija", koris dzied dziesmas un skatāma tematiska izstāde.

Doma laukumā piemin barikāžu notikumus
00:00 / 03:20
Lejuplādēt

Pirms 33 gadiem Latvijas neatkarības atbalstītāji barikādēs nevardarbīgi aizstāvēja valsts brīvību pret militāriem uzbrukumiem un neatkarības pretiniekiem. Pieminot šos notikumus, 20. janvāra rītā Doma laukumā iekurts tradicionālais barikāžu atceres ugunskurs. Ir apskatāma 1991. gada barikāžu muzeobusa ekspozīcija, kā arī īpaša lielformāta fotogrāfiju izstāde "Dziesmotā revolūcija". Visu dienu Doma laukumā ar koristu palīdzību skanēs dziesmas.

Cilvēki dalās atmiņās par tolaik pieredzēto.

"13. janvārī Dainis Īvāns aicināja uz Rīgu. Man bija saimniecība. Izslaucu govis, aizskrēju 5 kilometrus līdz Apšciemam uz autobusu. Aizbraucu uz Rīgu, tur jau meitiņa bija. Pēc tam aizbraucām mājās, kolhozā sanācām, runājām, ka visiem ir jābrauc. No kolhoza "Nākotne" Tukuma rajonā. Mūsējie jau bija Vecrīgā, pie Rīgas pils. Šoferi bija uz tilta Vecmīlgrāvī. Visas mūsu mašīnas tur nodedzināja. Palikām līdz 20. janvārim, kad notika tā šaušana."

"Man tad bija 18 gadi, es atceros ļoti labi. Vienkārši [nācu] atbalstīt. Bija tā cerība, ka būs sava valsts."

"Esmu rīdzinieks, man tēvs devās barikādēs. Man tad bija seši gadi, daudz neatceros no tā visa, bet abi ar tēvu un Latvijas karogu bijām Rīgā, Strēlnieku laukumā."

Un arī jaunākajai paaudzei ir zināšanas par 1991. gada notikumiem, jo par tiem stāstīts gan mājās, gan skolā.

 "Mums skolā stāstīja un vecāki stāsta. Īstenībā es lepojos par to, ka mūsu Latvija varēja atkarot valsts neatkarību."

"Skolā 2. klasē stāstījām par šiem notikumiem. Mums vajadzēja iemācīties tādas mazas rindkopiņas par tiem notikumiem."

Lai palīdzētu Ukrainas karavīriem frontē, Doma laukumā arī šodien rosās ierakuma sveču darbnīca. Nogādātas Ukrainā, šīs sveces savas zemes aizstāvjiem noderēs gan siltumam, gan gatavojot ēdienu. Lai gan sveču liešanai vajadzīgās lietas ir sagādātas, iedzīvotāji aicināti tās nest vēl, stāsta biedrības "Tavi draugi" aktīvists rakstnieks Jānis Joņevs: "Gaidām izejmateriālu, protams, tā nebūs par daudz. Visa veida parafīns. Sveču atlikumi, nelietotas sveces vai sveču gali, tās visas izkausēs un izmantos. Tā ir mūsu biedrība "Tavi draugi", darbojamies Ventspils ielā 50. Ik sestdienu notiek sveču darbnīcas, citās dienās darām citas lietas. Un šodien esam atnākuši šeit."

Visas dienas garumā Otrajos Meža kapos, kā arī pie Brīvības pieminekļa un Bastejkalnā pie 20. janvārī bojā gājušo piemiņas akmeņiem varēs nolikt ziedus. Pieminot barikāžu notikumus, Rīgas Domā pulksten 18 notiks barikāžu atcerei veltīts koncerts "Iet un nākt", citviet vēl dažādi koncerti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti