Panorāma

Aicina aizliegt gan Krievijas graudu importu, gan tranzītu

Panorāma

Panorāma

Populārāko interneta krāpšanas veidu topā jauns "dalībnieks"

Populārāko interneta krāpšanas veidu topā jauns dalībnieks – kriptomainings

Pagājušajā gadā 11 mēnešu laikā Latvijā četru lielo banku klientiem internetā izkrāpti vairāk nekā 11 miljoni eiro. Tomēr bez tiešas naudas izkrāpšanas ir vēl citi veidi, kā krāpnieki blēdījās. Var gan nozagt personas datus, gan arī, kā izrādās, pieslēgties cilvēku datoriem, lai ģenerētu kriptovalūtu.

Kriptovalūta ir elektronisks maiņas vai maksāšanas līdzeklis, kas pēdējo gadu laikā ieguvis ievērojamu popularitāti interneta vidē. Lai to ražotu jeb "raktu", nepieciešams daudz datora jaudas, kas, protams, savukārt, prasa daudz elektrības. Šo procesu sauc par "kriptomainingu" un to var veikt ne tikai no sava datora, bet arī pieslēdzoties svešai ierīcei.

"Kriptomainings ir uzbrukuma veids, kad upura ierīcei, parasti tas ir dators, tiek ieinstalēts vīruss, kas tad izmanto tās ierīces resursus, lai veiktu to kriptovalūtas ražošanu. Tad sūta šo saražoto valūtu jeb kripto uz uzbrucēja kontrolētu kontu," skaidro "Cert" kiberdrošības eksperts Rūdolfs Kelle.

"Ja mēs skatāmies pēdējā pusgada griezumā, šis uzrāviens ar šādu krāpniecības veidu, es teiktu, ļoti pieaudzis," teic "Tele2" sabiedrisko attiecību vadītājs Latvijā Oskars Fīrmanis.

"Ja mēs paskatāmies tādu "Top 3" krāpniecības veidiem, tad "godpilnajā" trešajā vietā, pēdiņās sakot, šis krāpniecības veids ir ierindojies pēdējā mēneša laikā," stāsta Fīrmanis.

Pagājušajā gadā Latvijas telekomunikāciju operatori novērsuši miljoniem gadījumu, kad šādā veidā ļaundari nelegāli pieslēdzas svešu cilvēku datoriem.

Pazīme, ka tas varētu būt noticis, – datora darbība kļūst skaļāka, palēninās tā darbības ātrums. Tomēr neko citu cilvēks arī nepamana – viss notiek samērā nemanāmi. Turklāt paralēli kriptomainingam, ja krāpniekam jau ir piekļuve cilvēka datoram, tas var censties veikt arī citus noziegumus.

LMT Privātpersonu apkalpošanas dienesta direktore Ilze Saulīte stāsta: "Dažkārt šīs ļaunatūras kombinējas un līdz ar ļaunatūras komplektu notiek gan datu iegūšana, gan paroļu iegūšana, gan ekrānu skenēšana un citas nelabvēlīgas lietas."

Kompānijā "Tet" norāda arī uz citu tendenci saistībā ar kriptonaudas rakšanu. Ir bijuši gadījumi, kad uzņēmumu informācijas tehnoloģiju (IT)  darbinieki pieslēdzas savu kompāniju sistēmām un kriptovalūtas mēģina iegūt tādā veidā.

"Pirms kāda laika, tagad varbūt pēdējā pusgada laikā nav neviens pieķerts, bet tātad darbinieki uzinstalē uz savas ierīces šīs kriptovalūtu ģenerēšanas programmatūru un izmanto uzņēmuma resursus, uzņēmuma elektrību sava personīgā labuma gūšanai," skaidro "Tet" IT drošības pārvaldnieks Uldis Lībietis.

Lai maksimāli no kiberuzbrukumiem izvairītos, telekomunikāciju uzņēmumi aicina savas ierīces aprīkot ar aizsardzības sistēmām. Analoģiski kā cilvēkiem – saņemot preventīvu vakcīnu pret saslimšanām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti