Dienas ziņas

Pieejamas efektīvākas gripas vakcīnas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Uz Igauniju pēc veselības

Valkas iedzīvotāji izmanto iespēju dažus medicīnas pakalpojumus saņemt Igaunijā

Daļa Valkas iedzīvotāju, lai saņemtu medicīnisko pakalpojumu, dodas uz kaimiņvalsti Igauniju, kur nokļūt pie ārsta izdodas krietni ātrāk un nav jāmaksā. Latvijas Nacionālais veselības dienests norādīja, ka ir noslēgts sadarbības līgums starp Valku un Valgu par atsevišķu medicīnas pakalpojumu sniegšanu un Latvija apmaksā savu pilsoņu pakalpojumu izmaksas. Iemesls šādai sadarbībai ir tas, ka Igaunijas slimnīca ir daudz tuvāk un Valkā trūkst speciālistu, kuri sniegtu palīdzību biežāk par vienu reizi nedēļā.

Valkas novada bijušajam mēram un tagad domes deputātam Ventam Armandam Krauklim (Vidzemes partija) nokļūt pie vajadzīgā ārsta Latvijā neizdevās ilgāku laiku. Līdz beidzot viņš devās uz Igauniju, kur rentgena izmeklējums veikts tajā pašā dienā un par brīvu.

"Tas nav vienīgais izmeklējums, kur man ir atbildēts, ka kvotu šogad vairāk nav. Man arī sirdij vajadzēja izmeklējumu, un tas bija pirms pāris mēnešiem, un teica, ka šogad nav vairāk tādu iespēju. Dažās privātajās iestādēs saka, ka tur pat maksas kvotu vairāk nav," pastāstīja Krauklis.

Krauklis nav vienīgais Valkas iedzīvotājs, kurš palīdzību meklē kaimiņvalstī. Tiesa, tādu nav daudz, jo traucē gan valodas nezināšana, gan citi faktori.

"Es neteikšu, ka tā šobrīd ir liela daļa, jo, protams, pavisam nedaudz, bet ir valodas barjera un pietrūkst informācijas, jo

daudzi ģimenes ārsti nezina, ka šo pakalpojumus var saņemt Valgas slimnīcā,"

pastāstīja Valkas novada pašvaldības izpilddirektors Valdis Šaicāns.

Šādu medicīnisko tūrismu ļauj tas, ka ir noslēgtais līgums starp Valkas un Valgas slimnīcām, jo Valkai trūkst darbinieku visu medicīnisko pakalpojumu sniegšanai.

"Valkā mums ir 5000 iedzīvotāji, salīdzinājumā ar Valgu – tur ir 12 000 iedzīvotāji. gandrīz 2,5 reižu vairāk. Apgrūtinājums šim pakalpojumam ir tieši par rentgenu, to ir iespējams saņemt vienu reizi nedēļa Valkā, tas ir trešdienās," skaidroja Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vidzemes nodaļas vadītāja Sigita Alhimoviča.

Valcēniešu vērtējumā iespēja saņemt pakalpojumu Valgā ir laba, jo Vidzemes slimnīca ir daudz tālāk nekā blakus esošā Igaunijas slimnīca. Tāpēc nākotnē tiek rosināts šīs iespējas paplašināt.

"Bet ir tikai divi izmeklējumi, un mēs gribējām panākt, ka pakāpeniski, kad valsts pārliecinās, ka tie nav vairāki miljoni, ka nāktu arī citi izmeklējumi tādā pašā sistēmā," sacīja Krauklis.

"Principā risinājumu vajadzētu valdības līmenī – noslēgt šo savstarpēju sadarbības līgumu, lai mēs varam pakalpojumus izmantot vienkāršāk," uzskata Valkas novada pašvaldības izpilddirektors Valdis Šaicāns.

Tomēr Nacionālais veselības dienests šādu vajadzību šobrīd nesaskata, jo statistikas dati rāda, ka nav daudz Latvijas iedzīvotāju, kuri izvēlas valsts apmaksātus medicīnas pakalpojumus kaimiņvalstīs.

"Ceļošana, valodas barjera… Patiesībā šo gadījumu, kad cilvēks izvēlas to citā valstī, apzināti plānveidā braucot, patiesībā ir diezgan maz," pastāstīja NVD Starptautiskās sadarbības nodaļas vadītāja Andreta Līvena.

Lai Valkā deklarētie nokļūtu Valgas slimnīcā, nosūtījumu uzraksta ģimenes ārsts. Citi Latvijas pilsoņi arī var doties uz citu Eiropas Savienības valsti iegūt medicīnisko pakalpojumu, bet ne vienmēr tas tiks 100% atmaksāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti