Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Daugavpils vēsturnieki aicina pārapbedīt padomju karavīrus

Daugavpils vēsturnieki aicina pārapbedīt padomju karavīrus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Padomju karavīru memoriāls Dubrovina parkā ir galvenā 9. maija atzīmētāju pulcēšanās vieta Daugavpilī. Obligāti demontējamo objektu sarakstā tas netika iekļauts, jo zem tā apbedīti karavīri. Mirstīgās atliekas parka teritorijā dažādos laikos pārvietotas pa parka teritoriju, un nu tiem patiesi pēdējā atdusas vieta būtu jārod kapos, uzskata Daugavpils vēsturnieki. Likums gan nosaka, ka to var iniciēt tikai pašvaldība.

Organizēt Dubrovina parka teritorijas arheoloģisko izpēti, jo ir nepieciešams veikt mirušo pārapbedīšanu uz pilsētas kapiem, – šādu aicinājumu pauž Daugavpils Universitātes Vēstures katedras mācībspēki.

"Astoņdesmit gadus mums pilsētas centrā ir apbedījumi, un mēs kaut kā tā savdabīgi gribam sadzīvot. Kad pilsētas svētkus sarīko: šašliks, alus un apbedījumi. Kā tas viss iederas?" jautā Daugavpils Universitātes asociētais profesors Henrihs Soms.

Melnā marmora monumentā ir vismaz septiņu karavīru mirstīgās atliekas. Un tās tur guldītas vien 1998. gadā, remonta laikā atklājot, ka padomju okupācijas laikā tās pārapbedītas nebūt ne zem memoriāla, bet parka malā. Procesam tolaik līdzi sekoja gan Henrihs Soms, gan Tālis Ešmits.

"Daugavpils pilsētā jau bija viedoklis, ka viņus tomēr vajag pārapbedīt kapos, nevis atstāt parka viducī. Šajā parkā no vienas vietas, kas bija darbu komunikāciju izbūves vieta, viņi tika pārcelti uz memoriālu," stāsta meklēšanas vienības "Leģenda" vadītājs, Brāļu kapu komitejas biedrs Tālis Ešmits.

Viņš pauž viedokli, ka pārapbedīšana notiek tur, kur tādam lēmumam pamatā ir politiskā griba to darīt. Daugavpils pašvaldības vadītājs Andrejs Elksniņš universitātes vēsturnieku vēstuli komentēt atsakās. 2021. gada vasarā memoriāls Dubrovina parkā tika atjaunots.

"No memoriāla krīt nost lauskas, un tas pēc būtības kļūst bīstams. Šajā situācijā nepieciešams sakopt, un pilsētai tas ir absolūts pienākums," tolaik uzstāja Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš.

Darbus veica pašvaldība, bet tos finansēja Krievijas diplomātiskā pārstāvniecība. Tai pašā vasarā Madonas novadā tika veikta sarkanarmieša mirstīgo atlieku pārapbedīšana. Smeļoties pieredzi šajā piemērā, šogad apbedītie tika pārvietoti Jēkabpilī. Vairāku gadu garumā bija ritējusi pārapbedīšanas saskaņošana, bet pērn pavasarī dome pieņēma lēmumu un augustā ekshumācija tika veikta.

"Mēs pieņēmām šo lēmumu un arī iedzīvotājiem sakām: "Visu cieņu, bet viņiem ir jābūt tur, kur ir pārējie karavīri. Nevis izmētātiem zem ielas un celiņiem"," norāda Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (Latvijas Zaļā partija).

Jēkabpils mērs vērtē, ka, iespējams, procesu paātrināja tas, kā mainījušās diplomātiskās attiecības Krievijas nerimstošās agresijas Ukrainā dēļ. Taču gan Aizsardzības, gan Ārlietu ministrijā norāda, ka joprojām spēkā ir 2007. gada noslēgtā vienošanās starp Krieviju un Latviju, kas nosaka, ka padomju karavīru pārapbedīšanas veikšanai ir nepieciešama piekrišana arī no Krievijas Federācijas.

Aizsardzības ministrija: "Saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, padomju karavīru pārapbedīšanu nevar veikt bez zemes īpašnieka, šajā gadījumā Daugavpils valstspilsētas pašvaldības, lēmuma. Tāpat normatīvie akti paredz, ka zemes īpašnieks arī sedz pārapbedīšanas izmaksas."

Jāatzīmē gan, ka Lietuvā un Igaunijā tikmēr pieņemti lēmumi, kā rezultātā demontēti arī tādi pieminekļi, kas atrodas kapsētās. Piemēram, Tartu līdz ar padomju pieminekļa demontāžu veikta arī mirstīgo atlieku pārapbedīšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti