Panorāma

Vēl pastāv iespēja vienoties par PSKUS būvlaukuma pārņemšanu

Panorāma

Rēzeknes dome noraida piedāvājumu par bezdeficīta budžetu

Aicina slimnīcu vadību pievērst uzmanību valodas jautājumam

Veselības ministrs aicina slimnīcu vadību pievērst uzmanību valodas jautājumam

Valodas jautājums, proti, krievu valodas nezināšana, nereti kļūst par cēloni vardarbībai darba vidē pret jaunajiem ārstiem. Turklāt ne vien no pacientiem, bet arī no vecākajiem kolēģiem. Par to pirmdien veselības ministra rosinātā sanāksmē runāja Jauno ārstu asociācija. Veselības ministrs norādīja – ir pēdējais laiks šo mainīt. Un tieši šī iemesla dēļ ministrs uz tikšanos bija uzaicinājis visu Latvijas slimnīcu vadītājus.   

Jaunie ārsti aktualizēja jautājumu par nerakstītu prasību pēc krievu valodas zināšanām, kura lielai daļai jauno speciālistu ir svešvaloda. Viņi to neprot un arī negrasās mācīties. Taču ikdienā krievu valoda tiek pieprasīta – gan ārstu savstarpējā komunikācijā, radot augsni mobingam un bosingam, gan pacientu un ārstu attiecībās.

Arī veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība") sācis saņemt daudz sūdzību. Tāpēc viņš pirmdien, 19. februārī, uz tikšanos uzaicinājis visu Latvijas slimnīcu vadītājus.

No uzaicināto slimnīcu vadītājiem klātienē bija ieradies tikai viens – Ģintermuižas vadītājs Artūrs Bērziņš. Visi pārējie ministra rosinātajai sarunai par valodas jautājumu slimnīcās pieslēdzās attālināti.

Un lai gan Ģintermuižā, kuras profils ir psihiatriskā palīdzība, pašlaik valodas jautājums nerada būtiskus šķēršļus ikdienas darbam, slimnīcas vadītājs atzina jautājuma aktualitāti.

"Skaidrs, ka ilgtermiņā tā ir ļoti liela problēma. Tā noteikti ir kaut kādā veidā jārisina," sacīja Bērziņš.

"Godīgi sakot, man ir žēl, ka tikai šodien mēs par to sākam runāt. Tas, ko mēs sagaidām, ka jaunie ārsti no veselības ministra un slimnīcu valdēm tiktu sadzirdēti. Šī iespēja ziņot par tādām situācijām, kur mēs varam tālāk tikt sadzirdēti, un meklēt kādus konkrētus risinājumus," pauda Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes locekle Anna Klēšmite Blūma.

Ministrs risinājumus aicina meklēt pašiem slimnīcu vadītājiem.

Arī viņš sūdzībās saņēmis ziņas, ka dažu slimnīcu atsevišķās nodaļās mediķi darba jautājumus par pacientiem apspriež krievu valodā. Tā kā jaunie kolēģi krievu valodu nepārzina, tas rada bīstamību, ka pacients var tikt ārstēts nepareizi. Valodas jautājumam ir vairāki aspekti. Tāpēc veselības ministrs aicina slimnīcu vadītājus apzināties situācijas nopietnību.

"Darba valoda. Izglītības procesu valodā. Dokumenti. Piemēram, informēt kolēģus par konkrētu pacientu situāciju. Konsīlijs, sēdes, sarunas, publiskie aicinājumi, tas ir skaidri – jābūt latviešu valodā, tā ir valsts valodā. Mums ir viena valsts valoda, viena oficiālā valoda, un nedrīkst atkāpties," uzsvēra ministrs.

Tāpat tikšanās laikā tika akcentētas pacienta tiesības pieaicināt kādu tuvinieku vai citu uzticības personu, ja tas netraucē ārstniecības procesam. Gadījumos, ja pacientam ir grūti komunicēt valsts valodā, ir tiesības uz vizīti doties kopā ar cilvēku, kurš valodu zina pietiekamā līmenī, lai komunikācija noritētu veiksmīgi, informēja Veselības ministrija.

Pēc slimnīcu vadītāju uzrunāšanas nākamais solis būs jauno mediķu aptauja, ko apņēmušies organizēt paši speciālisti.

Pēc rezultātu apkopošanas datus plānots analizēt un vēlreiz aicināt uz sarunu to iestāžu vadītājus, par kuru vadītajām iestādēm sūdzību būs visvairāk.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti