Panorāma

Navaļnija atraitne uzrunā ES ārlietu ministrus

Panorāma

Vēl pastāv iespēja vienoties par PSKUS būvlaukuma pārņemšanu

SAB: Krievija plāno karot, līdz Ukraina neizturēs

Izlūkdienests par ekonomisko sadarbību ar Ķīnu: Aiz labumiem var slēpties draudi Latvijai

Ķīna arvien intensīvāk mēģina pozicionēt sevi ne tikai kā ekonomisku lielvaru, bet arī kā alternatīvu Rietumu pārvaldes modelim. Lai to sasniegtu, Ķīna cenšas uzlabot savu tēlu citās pasaules valstīs un panākt ekonomisku un politisku ietekmi vai pat pārsvaru. Latvija, īpaši kā Eiropas Savienības (ES) un NATO dalībvalsts, ir viens no Ķīnas ietekmes mērķiem, secināts Satversmes aizsardzības biroja (SAB) ikgadējā pārskatā.

SAB skaidro, ka mūsu reģionā vēsturisku un ideoloģisku apsvērumu dēļ Ķīnai ir salīdzinoši grūtāk panākt politisku ietekmi, tāpēc liels uzsvars tiek likts tieši uz ekonomisko sadarbību kā ietekmes rīku.

"Potenciālajiem un esošajiem Ķīnas partneriem Latvijā jāņem vērā, ka sadarbībai ar Ķīnu ir vērā ņemami riski. Lai arī ekonomiski sadarbība ar Ķīnu ir izdevīga, tomēr tās ietvaros var slēpties citi mērķi, apdraudot ne tikai iesaistīto pušu, bet arī valsts drošību," brīdina SAB.

ĪSUMĀ:

Investīcijas kā ietekmes instruments

Lai vājinātu konkurentus un nostiprinātu savas pozīcijas, Ķīna cenšas panākt citu valstu arvien lielāku ekonomisko atkarību no tās Ķīnas un savu uzņēmumu plašāku un brīvāku pieeju ES tirgum. Ķīna izvērš savu ekonomisko ietekmi ārvalstīs, investējot citu valstu uzņēmumos un dibinot savus uzņēmumus, situāciju ieskicē SAB.

"Investīcijas eksistējošos uzņēmumos sniedz Ķīnai salīdzinoši vieglu piekļuvi ES tirgum, savukārt pašiem uzņēmumiem šīs investīcijas ir finansiāli izdevīgas. Tomēr sadarbība ar Ķīnu uzņēmumu var padarīt par ievainojamu, veicinot finansiālu atkarību," norāda SAB.

Stratēģiski nozīmīgos sektoros, piemēram, zaļā enerģija, telekomunikācijas, zāļu tirgus, tas var radīt arī riskus valsts drošībai.

Pēdējā laikā ES novērota Ķīnas tendence dibināt jaunus uzņēmumus un tajos nodarbināt Ķīnas pilsoņus, nevis vietējos. Tādējādi tiek panākts, ka Ķīna gūst piekļuvi ES tirgum, vienlaikus saglabājot pilnīgu kontroli pār uzņēmuma darbību, jo Ķīnas pilsoņi arī ārzemēs ir pakļauti Pekinas kontrolei.

"Darbības caurskatāmības trūkums Ķīnas veidotajos uzņēmumos rada drošības riskus valstīm, kurās uzņēmumi darbojas, jo apgrūtina kontroli un nostāda Ķīnu izdevīgākā pozīcijā. Lai nepieļautu Ķīnas nelabvēlīgu ietekmi un pārlieku lielu ekonomisko atkarību stratēģiskos sektoros, kā arī novērstu draudus nacionālajai vai ES drošībai, investīcijas tiek pārbaudītas gan nacionālā, gan ES līmenī. Tomēr arī pašiem uzņēmumiem jābūt kritiskiem pret darbaspēku no Ķīnas un Ķīnas investīcijām, jāsamēro riska līmenis un gūtais labums. Īstermiņa ekonomisks ieguvums var pārvērsties zaudējumos ilgtermiņā," norāda SAB.

Riski arī pētniecībā un akadēmiskajā vidē

Riski rūpīgi jāizvērtē ne tikai uzņēmējdarbībā, bet arī akadēmiskajā un pētniecības vidē. Ķīna bieži sadarbojas ar izglītības iestādēm, pētniecības institūtiem un domnīcām ārvalstīs, arī Latvijā. Abas puses, šķietami, ir ieguvējas – Ķīnas studenti, akadēmiķi un pētnieki gūst pieredzi, attīsta zināšanas un prasmes, savukārt viņu sniegtās zināšanas noder un sniedz pienesumu akadēmiskajā un pētniecības vidē Latvijā, skaidro izlūkdienests.

Tomēr jāņem vērā, ka sadarbībai var būt arī ēnas puses.

Ķīnas pilsoņi, pat atrodoties ārvalstīs, ir pakļauti Ķīnas kontrolei un regulāri uztur kontaktus vai ziņo par savām aktivitātēm un iespaidiem.

"Turklāt, atgriežoties mājvalstī, Ķīnas pilsoņi var būt spiesti iegūto informāciju un zināšanas nodot valstij, ja tiek uzskatīts, ka tas var veicināt Ķīnas drošību un labklājību," norāda SAB.

Šis risks ir īpaši augsts sadarbībā ar studentiem, kas ārvalstīs studē, izmantojot Ķīnas piešķirtas stipendijas.

Stipendijas nereti pakļautas dažādiem nosacījumiem, piemēram, pienākumam pēc studijām noteiktu laiku nostrādāt valsts pārvaldē vai uzturēt saziņu ar Ķīnas vēstniecību, lai ziņotu par savām aktivitātēm. Šo iemeslu dēļ dažāda veida sadarbība un kopprojekti ar Ķīnas pilsoņiem var izrādīties riskanti un kopīgi izstrādātās tehnoloģijas un iegūtās zināšanas – neaizsargātas.

"Ir īpaši stingri jāizvērtē, vai labums, ko sniedz konkrētā sadarbība, ir šo risku vērts. Īpaša piesardzība jāuztur jomās, kas saistītas ar Ķīnas stratēģiskajām interesēm, primāri ar militāro un tehnoloģisko attīstību," uzmanību uz to vērš SAB.

Pēdējos gados Ķīna izrādījusi pastiprinātu interesi un ieguldījusi resursus tādu nozaru izpētei kā biotehnoloģijas, mākslīgais intelekts, kvantu tehnoloģijas, zaļā enerģija u.c. Konkurētspēja šajās jomās nozīmē ne tikai spēju sacensties ar citām lielvarām un kāpināt ekonomisko un militāro kapacitāti, bet dominēt konkrētajās nozarēs, uzsver SAB.

"Tā saukto pārspējtehnoloģiju (emerging and disruptive technologies) attīstīšana sniedz unikālu un neatkārtojamu iespēju iegūt absolūtu pārsvaru konkrētajā sektorā, izveidot jaunu tirgu un to kontrolēt. Šo dominanci citām valstīm ir grūti panākt vai pārspēt, tāpēc jādara viss iespējamais, lai kontroli saglabātu Latvija un tās sabiedrotie, nevis citi dalībnieki, tostarp Ķīna," norāda izlūkdienests.

Ķīnas radītie draudi Latvijai

Īpaši uzmanīgiem jābūt cilvēkiem, kuri sadarbību ar Ķīnu uztur nevis Latvijā, bet Ķīnā. Ķīnas kontrole pār sabiedrību, tostarp iebraucējiem, ir ārkārtīgi plaša, un ir rūpīgi jāapzina visi veidi, kā cilvēks pakļauj vai var pakļaut sevi riskam, uzturoties Ķīnā, brīdina SAB.

Pirmkārt, pastāv vispārīgi riski ikkatram Latvijas pilsonim vai iedzīvotājam, kas izvēlas ceļot uz Ķīnu. Ķīnas varasiestādes uzmanīgi seko līdzi katra iebraucēja profilam un ceļošanas mērķim.

Šādi tiek identificēti cilvēki, kas varētu būt noderīgi Ķīnai izdevīgu darbību veikšanai, piemēram, veicināt Ķīnas investīcijas Latvijā un ES vai dalīties ar noderīgu informāciju. Šiem cilvēkiem atrodoties Ķīnā, viņi var tikt uzrunāti un informācijas ieguvei var tikt izmantotas līdzi paņemtās elektroniskās iekārtas.

Šis risks īpaši jāapzinās personām, kam ir pieeja Ķīnai interesējošai informācijai, piemēram, cilvēkiem ietekmīgos politiskos vai ekonomiskos amatos, akadēmiķiem un pētniekiem.

Ķīnas pārstāvji bieži rīko dažādus apmaksātus seminārus Rietumu uzņēmējiem vai mediju nozares pārstāvjiem. Svarīgi apzināties, ka šie braucieni var būt vērsti ne vien uz draudzīgu sadarbību un iespēju prezentēšanu, bet gan var ietvert mērķtiecīgus mēģinājumus veidot kontaktus ar konkrētām personām, kuru zināšanas, ietekme vai piekļuve informācijai Ķīnai ir pievilcīga, brīdina izlūkdienests.

Otrkārt, tiem, kas izvēlējušies uzturēties Ķīnā ilgāk un veikt uzņēmējdarbību, ir īpaši riski.

"Ārzemju uzņēmumiem, kas darbojas Ķīnā, var tikt uzlikts pienākums veidot tā saukto "partijas šūnu", kas sastāv no Ķīnas Komunistiskās partijas (ĶKP) pārstāvjiem. "Partijas šūnas" ir dziļi iesaistītas personāla jautājumos, uzņēmuma iekšienē izplata ĶKP vēstījumus un veic ekonomisko izlūkošanu," vēsta SAB.

Turklāt šī gada jūlijā stājās spēkā Ķīnas Pretizlūkošanas likuma jaunā redakcija. Pieņemtie grozījumi teju neierobežoti paplašina "izlūkošanas" definīciju. Likums liek aizsargāt jebkāda veida informāciju, kas varētu būt saistīta ar nacionālo drošību, un paplašina to aktivitāšu klāstu, kas var tikt uzskatītas par izlūkošanu, informē SAB.

Lai nodrošinātu regulējuma efektīvu ieviešanu, Ķīnas drošības iestādēm piešķirtas plašākas izmeklēšanas pilnvaras gan pret saviem, gan ārvalstu pilsoņiem un organizācijām. Noteikti arī plašāki par likuma pārkāpumiem piemērojamie sodi.

Dažādas darbības, kas līdz šim uzskatītas par normālu komercpraksi (piemēram, tirgus izpēte vai datu mākoņu izmantošana), var tikt uztvertas kā izlūkošana.

"Līdz ar to uzņēmumi kļuvuši īpaši ievainojami, to darbība un pastāvēšana ir neprognozējama un nestabila. Pretizlūkošanas likums pakļauj riskam arī žurnālistu un pētnieku darbu, jo interese par Ķīnai sensitīvām tēmām nav pieļaujama. Likums ir paaugstinājis analītisko profesiju darba bīstamību, paplašinot politiskās izrēķināšanās iespējas," norāda SAB.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti