Panorāma

Mazajās skolās pedagogu algas segs arī pašvaldības

Panorāma

Panorāma

Atklāj piemiņas plāksni Itai Kozakevičai

Rīgā atklāj piemiņas plāksni politiķei Itai Kozakevičai

Par Atmodas laika personību Itu Kozakeviču atgādinās piemiņas plāksne, kuru piektdien, 19. janvārī, atklāja Rīgā, Augusta Deglava ielas un Itas Kozakevičas ielas krustojumā. Kozakeviča, pēc tautības poliete, aktīvi darbojās Latvijas Tautas frontē, cīnījās par valsts neatkarības ideju un iestājās par nacionālo minoritāšu tiesībām. 

Šobrīd ļoti noderētu viņas asais prāts, stingrā stāja, māka rast risinājumus un vienot. Šie vārdi, atklājot piemiņas plāksni, izskanēja vairākkārt. Poļu izcelsmes žurnāliste un sabiedriskā darbiniece Ita Kozakeviča bija Latvijas Republikas Augstākās Padomes deputāte. 1990. gada 4. maijā viņa nobalsoja par Latvijas neatkarību no PSRS. Kozakevičas mūžs aprāvās pāragri. 1990. gada rudenī viņa 35 gadu vecumā traģiski gāja bojā Tirēnu jūrā Itālijā. 

Bijušais Tautas frontes priekšsēdētājs Dainis Īvāns raksturoja Kozakeviču kā bezkompromisa cilvēku, kad runa bija par brīvību: "Ja runa bija par cilvēka tiesībām, par nacionālo identitāti. Tāpēc viņa varbūt bija vislatviskākā no latviešiem. Kā viņa cīnījās par to, lai Latvija būtu brīva, latviešu tauta varētu beidzot uzelpot!"

Kā stāsta laikabiedri, Kozakeviča saprata – lai cīnītos pret PSRS režīmu un izrautos no okupācijas važām, ir vajadzīgi sabiedrotie. Viņa aktīvi darbojās Latvijas poļu kopienā.

"Ita vienmēr teica: "Turamies visi kopā." Baltieši, poļi. Un to lielo briesmoni, kas toreiz mums atklāti uzbruka, pēc tam drusku pieklusa un tēloja mazu miermīlīgu aitiņu, bet tagad ir atdzīvojies, to mēs pieveiksim. Es ļoti ceru, ka Itas Kozakevičas iela ir gaismas, cerību un stiprinājuma stars, kas atgādina, ka varoņi dzīvi," sacīja Īvāns.

Latvijas poļu kopienai Kozakeviča ir simbols cīņai par to, lai ļaudis ar poļu saknēm varētu brīvi justies neatkarīgajā Latvijā. Latvijas Poļu savienības priekšsēdētājs Pēteris Dzalbe viņu aprakstīja ar vārdiem "cīnītāja" un "dzelzs lēdija", kura vienmēr mēģināja skaidrot, ka nav jābūt sadalītai sabiedrībai, jo tikai kopā mēs varam pārvarēt visas grūtības.

"Tas pats šodien turpinās, – tikai kopā mēs varam pārvarēt tās lietas, kuras nāk no austrumiem," sacīja Dzalbe.

Tikmēr Polijas vēstniece Latvijā Monika Mihališina uzsvēra, ka visām minoritātēm ir tiesības kopt savu kultūru, valodu, tradīciju, bet ne uz pamatnācijas rēķina: "Poļu minoritāte vienmēr bija lojāla, stipri stāvēja kopīgi ar latviešiem, cīnījās par Latvijas neatkarību. Gāja tajā virzienā, ko rādīja tieši Ita Kozakeviča." 

Godinot Itas Kozakevičas piemiņu, pērn Rīgas domes deputāti atbalstīja priekšlikumu pārdēvēt Nīcgales ielas atzaru par Itas Kozakevičas ielu. Ielas posms atrodas netālu no Itas Kozakevičas vārdā nosauktās Poļu vidusskolas. Tagad te būs arī piemiņas zīme.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti