«Re:Check» pārbauda: Vai tiešām Eiropas Savienība likvidēs jēdzienus «tēvs» un «māte»

Vai Eiropas Savienībā (ES) paredzēts atteikties no jēdzieniem "māte" un "tēvs" un to vietā ieviest "vecāks numur viens" un "vecāks numur divi"? Tā ziņoja portāls "NRA" un daži Saeimas deputāti. Par to "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

«Re:Check» pārbauda: Vai tiešām Eiropas Savienība likvidēs jēdzienus «tēvs» un «māte»
00:00 / 07:06
Lejuplādēt

Pagājušonedēļ portāls "NRA" publicēja Elitas Veidemanes komentāru ar dramatisku virsrakstu: "Ceturtdien Eiroparlaments likvidēs tēvu un māti – turpmāk būs vecāks nr. 1 un vecāks nr. 2".

Rakstā stāstīts par nu jau Eiropas Parlamenta atbalstīto regulas projektu. Tās mērķis ir panākt, ka vienā dalībvalstī atzītas vecāku tiesības ir spēkā arī citās. Regulai vajadzēs novērst iespēju, ka, piemēram, viendzimuma pāra adoptētie bērni netiek juridiski atzīti par šo cilvēku bērniem kādā citā valstī, kur šāda adopcija nav atļauta.

"NRA" rakstu pārpublicēja vairāki Latvijas politiķi, piemēram, Saeimas deputāts Andris Kulbergs ("Apvienotais saraksts"). 

Līdzīgus ierakstus sociālajos medijos publicēja arī Kulberga kolēģe no "Apvienotā saraksta" Linda Matisone un partijas "Latvija pirmajā vietā" līderis Ainārs Šlesers.

Vai tiešām Eiropa likvidē "tēvu" un "māti"? Tā nav taisnība.

Regulas tekstā nav nekā par "mātes" vai "tēva" jēdziena likvidēšanu. Tajā arī neparādās jēdzieni "vecāks numur 1" un "vecāks numur 2". Iespējams, maldu cēlonis ir Eiropas Parlamenta priekšlikums regulas tekstā vairākās vietās vārdus "tēvs" un "māte" aizstāt ar vienu vārdu – "vecāki".

Kulbergs jautāts, kur atrodams viņa paustais par mātes un tēva likvidēšanu un vecākiem numur viens un divi, atzina, ka pats regulu nemaz nav lasījis: "Es uz rakstu atsaucos. Es neatsaucos uz regulu. Es tur nevienā vietā nesaku, ka uz regulu atsaucos. Uz rakstu."

"NRA" rakstā nav nekādu pierādījumu, ka Eiroparlaments "likvidēs māti un tēvu". Tos nesniedza arī raksta autore Veidemane: "Lasiet, lūdzu, uzmanīgi un man šādus jautājumus neuzdodiet vairāk. Visu labu."

Kulberga sociālo mediju ierakstā arī teikts, ka sabiedrības vairākumam tagad būs jāpārkārtojas, jāmaina likumi un paradumi. Viņš atbildē nespēja izskaidrot, kā tieši. Taču svarīgi, ka regula neprasa dalībvalstīm mainīt to, ko katra uzskata par ģimeni, un vai ļaut, piemēram, viendzimuma pāriem adoptēt bērnus. Tā saskaņā ar ES dibināšanas līgumiem ir katras valsts ekskluzīvā kompetence. Kā minēts, regulas vienīgais uzdevums ir novērst situācijas, ka, iebraucot citā dalībvalstī, bērni var juridiski zaudēt savus vecākus. Regulai arī nav nekādas saistības ar Stambulas konvenciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti