Dienas ziņas

Ģimenes apskata NBS un sabiedroto kaujas tehniku

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Dāvana Latvijai – sakopts dižkoks Latgalē

Dāvana Latvijai svētkos – sakopts dižkoks Latgalē

Sirdsdāvana Latvijas svētkos – tās ir arī rūpes par Latvijas sirmajiem dižkokiem. Šie senatnes liecinieki ir ne vien mājvieta dažādām retām sugām, bet arī cieši saistīti ar vēsturiskiem notikumiem. Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Latgales reģiona administrācija ikgadēji valsts svētku priekšvakarā sakopj kādu no zīmīgām dabas vērtībām. Šoreiz izvēlēts varens ozols.

Latvijas simbols, vēstures liecinieks un mājvieta īpašām sugām – tas ir stāsts par valsts vērtību dižkoku. Tā kā tiem ir ne vien bioloģiska nozīme, bet arī emocionālā vērtība, DAP Latgales reģiona administrācijas kolektīvs kā dāvanu Latvijas 105. gadadienā izvēlējies sakopt iespaidīgu ozolu, kas atrodas Krustkalnu dabas rezervātā.

"Sakopšanas darbi ir pavisam vienkārši – no dižkoka vainaga projekcijas izgriežam pamežu un koku atvases, kas ir saaugušas pa šiem gadiem," stāstīja DAP vecākais valsts vides inspektors Dagnis Vasiļevskis.

"Jūs pie savām mājām iestādīsiet koku, tas izaugs. Jūsu bērni vai mazbērni, nākamās paaudzes sagaidīs to, ka tas koks kļūs par dižkoku.

Un tas dižkoks būs redzējis jūsu visas dzimtas vēsturi. Tas būs piedalījies jūsu ikdienā. Tas būs uzkrājis to stāstu un enerģiju, tāpēc tā tradicionālā vērtība ir ārkārtīgi svarīga,"

norādīja DAP Latgales reģiona administrācijas direktore Anda Zeize.

Jebkurš koks var iegūt dižkoka statusu, sasniedzot kādu no diviem kritērijiem – atbilstošu apkārtmēru vai augstumu. Dižkoki reģistrēti speciālā DAP reģistrā "Ozols", iegūstot nosaukumu un uz vietas izcelti ar īpašu informatīvo zīmi – "Ozollapu".

"Katrai koku sugai ir savi izmēri, piemēram, ozolam, kuru mēs šodien sakopsim, lai tas kļūtu par dižkoku, ir jābūt vismaz četri metri. Liepai ir 5, eglēm 3, bērziem ir trīs metri," skaidroja Vasiļevskis.

""Trešā bruņuvilciena dižkoks". Tas dižkoks atrodas tieši blakus mājām, kur kādreiz dzīvoja viens no cilvēkiem, kurš piedalījās 3. bruņuvilciena būvēšanā. Tas bija uzreiz pēc Pirmā pasaules kara. Tas bija ļoti nozīmīgs posms Latvijas vēsturē," atzīmēja DAP dabas izglītības speciāliste Diāna Selecka.

Šobrīd datu pārvaldības sistēmā reģistrēti 14645 dižkoki. Dati liecina, ka Latvija ierindojas otrajā vietā Eiropā pēc dižkoku skaita. Pirmajā vietā ir Lielbritānija.

"Latvija tiešām ir ļoti lepna, ka mums ir ļoti daudz senu un apjomīgu koku. Es tiešām domāju, ka tas ir tāds jautājums, par kuru mēs katrs varētu paskatīties sev apkārt un padomāt, cik man blakus aug skaisti koki un tie tiešām ir dižkoki," piebilda Selecka.

Iedzīvotājiem ir iespēja ziņot par īpašumā esošu dižkoku, nosūtot informāciju un atrašanās vietu DAP. Eksperti koku apsekos un piešķirs tam "Ozollapas" zīmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti