Panorāma

Rēzekne SPA būvniekam parādā 4,6 miljonus eiro

Panorāma

Panorāma

LTV eksperiments: narkotikas iegādāties var ātri un viegli

Cik viegli Rīgā nopirkt narkotikas? Tirgoņi reklamējas un darbojas gluži kā lielveikalā

Narkotikas nekur nav pazudušas. Tieši pretēji – to patēriņš šogad ir audzis, norāda Valsts policijā. Pēdējā gada laikā tās kļuvušas bīstamākas, ar nezināmiem piemaisījumiem un vieglāk pieejamas. LTV veica eksperimentu, lai noskaidrotu, cik ātri iespējams vienoties par narkotiku iegādi. Par mūsu rezultātiem policijā izbrīna nebija.

ĪSUMĀ:

  • Narkotirgoņi reklāmas Rīgā izplatījuši vai uz katra stūra.
  • Narkotikas un citas apreibinošas vielas iespējams ātri nopirkt, izmantojot tikai telefonu un veicot naudas pārskaitījumu.
  • Valsts policija: Narkotiku tirgus šogad strauji audzis.
  • Izmeklēšanas darbs ir ilgs, bet narkotirgoņiem izveidot vietu, kur tirgoties, prasa dažas sekundes.
  • Pārdozēšanu skaits palielinās, asinīs bieži konstatē dažādāko vielu miksli.
  • Bērni jāinformē par vielu bīstamību vēl pirms pirmās "pamēģināšanas".

Eksperimenta pavediens ir stāsti par vietnes "Telegram" čatiem, kuros nopirkt varot visu. Tajos varot tikt, atrodot pilsētā QR kodu jeb kvadrātkodu. Pusstundas laikā Rīgā LTV atrada teju desmit šādas uzlīmes. Šajos čatos lielākoties tiek tirgota marihuāna. 

Plašākais klāsts 20 minūšu laikā

Uzlīmes atrodamas gan uz ceļa zīmēm, gan atkritumu urnām un pat māju sienām. LTV mērķis bija atrast pēc iespējas smagākas narkotikas un noskaidrot, cik tās maksā un kad var tās saņemt.

Aptuveni 20 minūšu laikā, pētot "Telegram" čatus un to lietotājus,

iespējams piekļūt jau jaunām sarakstēm ar daudz plašāku piedāvājumu – darba sludinājumi nelegālai cilvēku pārvadāšanai, tā saukto veipu pakaļdarinājumi un arī grafiski skaisti noformēti piedāvājumi recepšu zāļu iegādei.

Protams, arī narkotikas.

Gluži kā lielveikalā šeit tiek piedāvātas nedēļas populārākās preces, katru dienu arī akcijas un īpašie piedāvājumi. Ar vienu no tirgotājiem LTV uzsāka saraksti. Viņš varot sarūpēt gan sēnes, gan sintētiskās narkotikas. Izvēle krita par labu amfetamīnam. Pēc tam, kad pārdevējam atklāta atrašanās vieta, viss, kas jāizdara – jāpārskaita nauda uz kādu Lietuvas bankas kontu. Nevajag pat kriptovalūtas kontu.

Pārskaitījumu gan LTV neveica un arī pēc narkotikām nedevās. Tirgotājs par notikušo sadusmojās.

Izrādās, ka amfetamīnu viņš jau ir nolicis kaut kur Ziepniekkalnā un bijis gatavs atsūtīt paciņas koordinātas. Lai tomēr narkotikas nopirktu, pat tiek piedāvāta atlaide. 

Narkotiku tirgus strauji audzis

Piedāvājums tiešām plašs un, kā, reklamējot savu produktu, saka kāds tirgotājs, "ir pieprasījums, ir piedāvājums". Šim apgalvojumam piekrīt arī Valsts policija (VP). Narkotiku tirgus šogad strauji audzis. 

"Ja 1–2 kilogramu kravas vietā tiek atvesti 20–30 un 50 kilogrami... Tie cilvēki ar mums sadarbojas un liecina, tas nav domāts citam tirgum, tas ir domāts mūsu tirgum. Cilvēks nevar patērēt vairāk narkotiku, kā ir lietojis, tātad ir pieaudzis lietotāju skaits," skaidroja VP Smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietnieks Sandis Radziņš.

Apkarot "Telegram" čatus var, bet izskaust visus – gan ne. Izmeklēšana prasa laiku, bet jauni čati tiek dibināti ik dienas. 

"Tas, ka mums katra vaina jāpierāda, tas aizņem laiku, resursu. Un, kā jau teicu – "Telegram" čatu var izveidot dažās sekundēs.

Bet izmeklēšanas darbs ir pietiekoši ilgs process, kas aizņem laiku un resursus," stāstīja Radziņš, norādot, ka ar šādu problēmu saskaras viss Baltijas reģions. "Visiem ir vienādas problēmas, pārdozēšanas, šī narkotiku cirkulācija caur internetu – "dark net" (tumšā tīmekļa) veikali, kad vari pat pasūtīt, no kuras valsts gribi, lai būtu mazāki riski."

Pārdozēšanu skaits palielinās; vielas maisa

Mediķi vairākkārt ziņojuši, ka pārdozēšanu gadījumu skaits palielinās. Psihiatrijas un narkoloģijas centrā norādīja, ka pagājušajā naktī vien atvesti četri jauni pacienti. Asinīs ļoti bieži ir visdažādāko vielu mikslis. 

"Diezgan daudz amfetamīna, tas iet kopā ar marihuānu. Un pēdējā laikā ir pieaudzis kokaīna lietošanas biežums. Un kokaīnu lieto jau skolēni. Jau sešpadsmitgadnieki mums nāk ar kokaīna lietošanas izraisītiem traucējumiem," pastāstīja Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra ārste, narkoloģe Sarmīte Skaida. Šī bīstamība pieaug.

Tāda sajūta, ka jauniešiem nav bail, un ņem gan vienatnē, gan kompānijās. Notiek Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mašīnu demolēšana, mūsu telpu demolēšana, arī viesnīcas. Tātad milzīga agresija.

Un it kā ir vielas, kurām nevajadzētu izsaukt agresiju. Tātad saprotam, ka tur ir vēl kaut kas klāt."

Uz to norādīja arī policijā. Izņemto produktu saturā bieži vien ir tikai 10–12% tīro narkotiku. Pārējais – nezināmas izcelsmes.

"Viņi sajauc pavirši, tā viela ir spēcīga. Viņi jauc ar mājas mikseriem un tā tālāk. Nav medicīnisko iekārtu. Un tas sajaukums ir tāds, ka vai nu nav tās aktīvās vielas kaut kādā apjomā, vai to ir par daudz, kas reizēm izsauc pārdozēšanu un nāvi," sacīja Radziņš. 

Tā ir nāves tirdzniecība, ja runā par šiem jaunajiem sintētiskajiem opioīdiem.

Policijā atzina, ka, apturot pat liela grupējuma darbību, produkts tirgū tāpat tiek piedāvāts. Bet ko darīt? Gan policijā, gan narkoloģijas centrā sacīja, ka jāmāca bērniem par vielu bīstamību, pirms notikusi pirmā "pamēģināšana". 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti