Dienas ziņas

Gulbenes novadā divas dzīvojamās mājas paliek bez ūdens

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Uz Ukrainu sūta Latvijā ražotas moduļu mājas

Uz Černihivas apgabalu Ukrainā sūta Latvijā ražotas moduļu mājas

Par valsts budžeta līdzekļiem Ukrainā šogad nogādās 12 Latvijā ražotas moduļu mājas. Tās paredzētas daudzbērnu ģimenēm, kuru mājas karš izpostījis. Vismaz sākotnēji ēkas nonāks Černihivas apgabalā. Ukrainas vēstnieks Latvijā gan uzsver, ka šīm moduļu mājām ir liels pluss un nepieciešamības gadījumā tās varēs pārvietot.   

Pirmdien, 18. septembrī, pirmās moduļu mājas, kuras uz Ukrainu sūtīs jau šonedēļ, tika izrādītās Ukrainas vēstniekam Latvijā.

Koka karkasa mājām ir 20 centimetru biezs siltumizolācijas materiāls uz griestiem, sienām un grīdas.  Mājas uz Ukrainu tiks nosūtītas divās daļās. Kopējā mājas platība ir 55 kvadrātmetri.

12 māju būvēšana un piegāde izmaksās 978 000 eiro.

Uzņēmumā norāda, ka šajā gadījumā tieši piegāde uz Ukrainas Čerņihivas apgabalu ir ļoti dārga. Bet ražošanas lielākais izaicinājums bijis vēl pirms ražošanas sākšanas – plānojums.

"Tā, lai viņš ir viegli piemērojams Ukrainai, lai nav tur trīs pieslēguma vietas, visas komunikācijas ir vienā vietā pieslēdzamas," stāstīja SIA "CMB Housing Factory" izpilddirektors Mārtiņš Prīsis.

Mājām būs rekuperācijas sistēma, kas nozīmē, ka gaisa apmaiņa starp istabām notiks, nezaudējot siltumu.

Pirmās mājas dosies ceļā jau šonedēļ, un pirmajā braucienā dosies līdzi arī meistari, lai parādītu, kā mājas daļas pareizi savienot.

"Te ir kronšteinu savienojumi, kurus saliek, saskrūvē kopā. Tad mums ir detaļa, kas noslēpj savienojuma vietu. Uz jumta ir neliels jumtiņš ar mazu kritumu, lai nokrikšņi tiktu novadīti," stāstīja Prīsis.

Ukrainas vēstnieks Latvijā Anatolijs Kucevols norādīja, ka Ukrainā lems, kam šīs mājas visvairāk nepieciešamas. Pārsvarā gan tās būs daudzbērnu ģimenes.

"Nepieciešamība ir miljoniem cilvēku, nevarētu teikt, ka šis ir situācijas risinājums. Bet tas radīs pārmaiņas. Vieni redzēs, ka citi dara un arī būs motivēti palīdzēt. Piemēram, skeptiskās valstis, kuras šaubās par to, kas ir nepieciešams," sacīja Kucevols.

Līgums paredz, ka visas 12 mājas jāpiegādā līdz šā gada beigām. Visi izdevumi tiks segti no valsts budžeta līdzekļiem.

Saskaņā ar Černihivas pilsētas administrācijas sniegto informāciju Krievijas uzsāktās karadarbības rezultātā privātais dzīvojamais fonds Černihivas pilsētā tika būtiski bojāts vai dažviet pat pilnībā iznīcināts, informēja Ekonomikas ministrija.

Apsekošanas rezultātā tika secināts, ka pilnībā nopostīti ir 527 mājokļi, būtiski bojāti 919 mājokļi, nedaudz bojāti 1629 mājokļi. Tāpat tika izpostītas aptuveni 70% izglītības iestādes, proti, pilnībā tika iznīcinātas divas skolas, viena arodskola, savukārt daļēji bojātas tika 25 skolas, 37 bērnudārzi, četras arodskolas.

Valdība 4. jūlijā izskatīja informatīvo ziņojumu "Par Latvijas iesaisti Černihivas apgabala, Ukraina, rekonstrukcijā", kas noteica plānotā atbalsta 2 miljonu eiro apmērā Černihivas apgabala rekonstrukcijai iespējamo izlietojumu.

Ņemot vērā arī Ukrainas puses lūgumu, Ekonomikas ministrija piešķirto finansējumu piedāvāja izmantot tai skaitā  dzīvojamā fonda atjaunošanai – moduļu māju izgatavošanai ģimenēm, kuru mājokļi tika pilnībā iznīcināti Krievijas agresijas rezultātā. Sarunu procedūras rezultātā Ekonomikas ministrija noslēgusi iepirkuma līgumu ar SIA "CMB Housing Factory" par 12 moduļu māju ar gatavu iekšējo apdari, sanitāro mezglu un virtuves daļu izgatavošanu un piegādi Ukrainas Černihivas apgabalam līdz gada beigām. Līguma kopējā summa - 978 210,96 EUR (bez PVN).  Tāpat SIA "CMB Housing Factory" nodrošinās vienas moduļu mājas uzstādīšanu, veicot apmācību Ukrainas puses speciālistiem, kas nodrošinās pārējo Latvijas puses nogādāto moduļu māju montāžu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti