Čakša nobremzē pārmaiņas skolēnu vērtēšanas kārtībā

Šogad septembrī skolēnu zināšanu novērtēšanas sistēma vēl nemainīsies, paziņojusi izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība").

Mainīt vērtēšanas kārtību, lai tā būtu taisnīgāka, iepriekš piedāvājis Valsts izglītības satura centrs, nosakot, ka izmaiņas stāsies spēkā šogad – septembrī. Čakša, uzklausot skolas un skolotājus, secinājusi, ka daudzi pārmaiņām vēl nav gatavi. Tāpēc to ieviešanas termiņš pārcelts par vienu gadu vēlāk. 

Čakša norādīja, ka šis ir gadījums, kas norāda, ka reforma netiks ieviesta, līdz galam nesagatavota.

"Vērtēšanas sistēmā no šī gada nekas nemainīsies. Būs tā, kā ir tagad. Ja vienīgi kāda skola nestāstīs, ka viņi jau virzās ar jauno vērtēšanas sistēmu, kur iekšā ir tas, ka kontroldarbus nevar pārrakstīt, kur ir tas, ka vairākus pārbaudes darbus kopā skata. Man jāsecina, ka tie procesi, lai tam sagatavotos, nav darīti pietiekamā apjomā, ja vēl tik daudzas skolas nav spējīgas uz to pāriet.

Mums bieži pārmet, ka mēs [reformu] ieviešam nesagatavotu, šis ir tas mirklis, kad mēs skaidri rādām – mēs neieviesīsim nesagatavotu. Mēs sagatavosimies un tikai tad ieviesīsim," skaidroja Čakša.

Skolas, kas vēlēsies izmantot jaunās vērtēšanas kārtības principus un ir tam gatavas, to drīkstēs darīt brīvprātīgi, pārmaiņas izskaidrojot skolēniem un viņu vecākiem.

KONTEKSTS:

2022. gada septembrī valdība apstiprināja grozījumus noteikumos, kas nosaka vērtēšanas pieeju izmaiņas gan pamata, gan vispārējās vidējās izglītības posmā.

Izglītības un zinātnes ministrija skaidroja, ka izmaiņas noteikumos veiktas, jo līdz šim spēkā esošie noteikumi nenoteica izvērstu mācību snieguma vērtēšanas sistēmiskuma principa skaidrojumu, tāpēc izveidojās situācija, kad esošie teorētiskie vērtēšanas principi nesaskan ar praktiskiem paņēmieniem, kas tiek īstenoti skolās.

Apstiprinātie noteikumi paredz četrus vērtēšanas veidus – formatīvā, diagnosticējošā, monitoringa un summatīvā vērtēšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti