Triju Zvaigžņu ordeņus sešiem Kirhenšteina valdības locekļiem neatņems

Sešiem pirms vairāk nekā 80 gadiem veidotās Augusta Kirhenšteina valdības locekļiem netiks atņemti piešķirtie Triju Zvaigžņu ordeņi.

Ordeņu kapituls 25. martā un 15. aprīlī ir saņēmis biedrības "Publiskās atmiņas centrs" iesniegumus par valsts apbalvojumu atņemšanu Kirhenšteina Ministru kabineta locekļiem par apkaunojošu nodarījumu. Biedrības traktējumā no Valsts apbalvojumu likuma izriet, ka kapituls var pieņemt lēmumu par valsts apbalvojuma atņemšanu, ja persona ir izdarījusi apkaunojošu nodarījumu.

"Vēsturiskas personības kolaborācija jeb sadarbība ar okupācijas režīmu var tikt vērtēta dažādos līmeņos, taču tieša, instrumentāla dalība valsts prettiesiskā inkorporācijā okupētajvalstī neapšaubāmi ir dziļākais kolaborācijas līmenis," savu iesniegumu pamatoja biedrība.

"Publiskās atmiņas centrs" norādīja, ka Triju Zvaigžņu ordeņi piešķirti sešiem Augusta Kirhenšteina valdības locekļiem: tieslietu ministram Jurim Pabērzam, satiksmes ministram Jānim Jagaram, izglītības ministram Paulim Lejiņam, sabiedrisko lietu ministram Pēterim Blauam, kā arī pa diviem ordeņiem bija kara ministram Robertam Dambītim un Ministru prezidentam Kirhenšteinam.

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs un Ordeņu kapituls atbilstoši Valsts apbalvojumu likumā noteiktajai kārtībai 10. aprīļa sēdē izskatīja saņemtos biedrības iesniegumus. Valsts prezidenta padomnieks Mārtiņš Drēģeris norādīja, ka 

Valsts apbalvojumu likums neparedz valsts apbalvojuma atņemšanu pēc nāves.

Valsts apbalvojumu likumā noteikts, ka ar ordeņiem un to goda zīmēm arī neapbalvo pēc nāves, izņemot Viestura ordeni.

Ievērojot minēto, Ordeņu kapituls nav tiesīgs lemt par valsts apbalvojumu atņemšanu biedrības "Publiskās atmiņas centrs" iesniegumos minētajām personām, skaidroja Drēģeris.

KONTEKSTS:

Augusta Kirhenšteina vadītais Ministru kabinets darbojās no 1940. gada 20. jūnija līdz 1940. gada 25. augustam. Tā bija okupācijas varas iecelta marionešu valdība, kuras mērķis bija sagatavot Latvijas pievienošanu PSRS. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti