Vāc parakstus par bezmaksas higiēnas precēm meitenēm un sievietēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par bezmaksas higiēnas precēm meitenēm un sievietēm izglītības iestādēs. Iniciatīvas autori – Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkls (Sieviešu sadarbības tīkls) uzsver, ka viņu vēlme ir dot iespēju meitenēm skolās un profesionālās izglītības iestādēs, neatkarīgi no viņu ģimeņu materiālā stāvokļa, piedalīties izglītības procesā. Kāda pieredze ir citās valstīs un cik svarīgi ir nodrošināt bezmaksas higiēnas preces arī Latvijas skolās?

Vāc parakstus par bezmaksas higiēnas precēm meitenēm un sievietēm
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Portāla "Manabalss.lv" iniciatīvas mērķis ir nodrošināt bezmaksas higiēnas preču izdales vietu vai vietas izglītības un interešu izglītības iestādēs, piemēram, kā automātu vai citu diskrētu iespēju, lai katra meitene varētu nepieciešamības gadījumā paņemt un izmantot viņai piemērotāko līdzekli bez maksas.

"Sieviešu sadarbības tīkls pagājušajā gadā it īpaši saņēma vairākus iesniegumus no skolām, no sociālajiem dienestiem, no mūsu nevalstisko organizāciju partneriem, un arī māmiņām, ar jautājumu, kā palīdzēt risināt problēmas, kad ģimenēm ir jāizvēlas vai ik mēnesi tiek nopirkti higiēnas produkti, vai arī kādi citi izdevumi ir nenomaksāti," stāsta portāla "Manabalss.lv" iniciatīvas autore, Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkla valdes priekšsēdētāja Inete Ielīte.

Starptautiski pētījumi rāda, ka ik sestā Latvijas meitene kavē skolu vai stundas, jo viņai ik mēnesi nav pieejamas higiēnas preces.

Ielīte stāsta, ka ārvalstīs šī problēma tiek risināta dažādi, taču lielākoties valstis sāk ar higiēnas preču bezmaksas nodrošināšanu tieši izglītības iestādēs.

"Skotijā un Jaunzēlandē higiēnas produkti tiek nodrošināti pilnībā visiem, kam vajadzīgs, tad ir dažas Āfrikas valstis, piemēram, Kenija ir sekojusi šim piemēram, tad vēl par regulējumu – piemēram, Īrijā un Lielbritānijā šiem ikmēneša higiēnas produktiem tiek piemērots nulles pievienotās vērtības nodoklis. Samazināti nodokļi ir gan Vācijā, gan Austrālijā, gan Kanādā, pat Indijā," skaidro Ielīte.

Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas skolniece Arabella uzsver, ka bezmaksas higiēnas preču pieejamība skolās būtu kā drošības spilvens reizēs, kad mēnešreizes sākas pavisam negaidīti.

"Protams, ka tas ir nepieciešams! Tas nav kaut kas, ko mēs varam kontrolēt, tā ir problēma, kas ir visām sievietēm, un dažreiz mēnešreizēm tu nezini, kad tās būs, aptuveni vari zināt, bet ja sākas stundu vidū, kur tu skriesi? Ja būtu bezmaksas vai vismaz kaut kas pieejams, tad tā būtu daudz labāk!" uzskatra Arabella.

Zentas Mauriņas Grobiņas vidusskolā skolniecēm bezmaksas higiēnas preces tiek nodrošinātas jau daudzus gadus. Skolas direktore Laila Roga stāsta, ka ik nedēļu ir vismaz divas vai trīs meitenes, kas vēršas pie skolas medmāsas un šo iespēju izmanto.

"Pati esmu sieviete, un zinot, ka meitenēm mēnešreizes var iesākties nevis noteiktā datumā un noteiktos pulksteņa laikos, bet nu ir brīži, kad tas var notikt jebkurā brīdī, tad, lai būtu gatavas pašas meitenes, lai nebūtu apmulsuma, kad nezina kā rīkoties un slapstās un baidās – viņas zina, kur kas atrodas, ja kaut kas tāds notiek, viņas uzreiz zina, kur saņemt palīdzību," stāsta Roga.

Tomēr ne visās Latvijas skolās higiēnas preces ir iespējams nodrošināt – vairumam skolu tam pašlaik nav finansējuma.

Rīgas 3. Valsts ģimnāzijas direktors Andris Priekulis atzīst, ka reizēm nākas saskarties ar problēmu, ka mēnešreižu dēļ meitenes neapmeklē sporta stundas vai arī neierodas uz visām mācību stundām.

"Mēs būtu gatavi, es domāju, jebkura skola būtu gatava to darīt, bet, ja tagad skolai uzliktu par pienākumu to darīt, skolai raut ausis nost vai matus, jo mēs nesaprastu, ko tagad nemaksāt – tur tā problēma ir," spriež Priekulis.

Kā stāsta ginekoloģe, dzemdību speciāliste Līva Ķīse, menstruālā cikla norise ir fizioloģiska parādība un katrai sievietei tā ir normāla noritoša ķermeņa funkcijas pazīme. Tāpat viņa arī stāsta, ka meitenes ne vienmēr spēj atzīt, ka viņām trūkst higiēnas preču, tāpēc ir svarīgi tās nodrošināt visām, kurām tās ir nepieciešamas.

"Higiēnas preces, kuras ir atbilstošas kvalitātes, ir pamatvajadzība un cieņas jautājums gan sievietei pašai pret savu ķermeni, gan arī mūsu kā sabiedrības cieņa pret šo ikmēneša norisi," saka Ķīse.

Savācot iniciatīvai vajadzīgos 10 tūkstošus parakstus, Sieviešu sadarbības tīkls virzīs to tālāk Saeimā, cerot, ka saņems atbalstu un, sadarbojoties ar vairākām ministrijām, iniciatīvu varēs īstenot jau nākamajā gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti