Vai Edgars Rinkēvičs saka patiesību, ka Latvijas pase ir pasaules «Top 10»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas pase atrodas pasaules topa desmitniekā, paziņoja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, atsaucoties uz globālo pasu reitingu, kuru veido Londonas konsultāciju uzņēmums "Henley & Partners", šos personu apliecinošos dokumentus kārtojot pēc brīvības pārvietoties pa pasauli pakāpes. Kā noskaidroja "Melu detektors", ārlietu ministrs kopumā saka patiesību. Tomēr ir nianses – mums priekšā "pasaules desmitniekā" ir nevis deviņas, bet trīsdesmit pases.

CITĀTS

"Patīkami redzēt Latvijas pasi pasaules "top 10"" (oriģinālā angliski – "Good to see Latvian passport among Top 10 in the world"), Edgars Rinkēvičs, "Twitter", 11. janvāris 

 

"Henley Passport Index" kopš 2006. gada regulāri vērtē pases, ar kurām ir visērtāk ceļot bez iepriekš noformētas vīzas. Indeksā tiek izmantoti Starptautiskās Gaisa transporta asociācijas (IATA) dati.

Patiešām, Latvijas pase ir iekļauta pārvietošanās pa pasauli brīvības līmeņa 2022. gada "Top 10" pēc valstu un teritoriju skaita, kuru apmeklēšanai vīza vai nu nav nepieciešama, vai arī to noformē ierodoties, piemēram, lidostā (par to arī ziņoja CNN un saiti uz CNN publikāciju izplatīja Rinkēvičs). Mūsu pase paver durvis uz 181 pasaules valsti un teritoriju, un tā ir desmitā pozīcija reitingā.

Tomēr reitinga īpatnība ir tāda, ka katrā pozīcijā pirmajā desmitniekā ir nevis viena, bet vairākas valstis.

Tā, pirmo vietu dala Japānas un Singapūras pases (ar tām brīvi var doties uz 192 valstīm un teritorijām). Otrajā vietā – Vācija un Dienvidkoreja (190). Trešajā vietā – Somija, Itālija, Spānija, Luksemburga (189). Un tā tālāk. Galu galā Latvijai priekšā pirmajās deviņās pozīcijās ir nevis deviņas valstis, bet 30, pēc kurām sekojam mēs kompānijā ar Igauniju un Slovēniju, kuras ieguvušas tikpat daudz punktu.

Būt "Top 33" grupā, kurā ir ceļošanai "visērtākās" pases, uz pasaules fona tomēr ir labs rezultāts, bet ne ārkārtējs gadījums – Latvijai ir vieta pārējo Centrālās un Austrumeiropas valstu grupā (pilns saraksts – pdf). Ja "vecā Eiropa" grupējas reitinga pirmajās sešās pozīcijās, tad no septītās pozīcijas parādās salīdzinoši nesenās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis Čehija un Malta (185), 8. vietā – Polija un Ungārija (183), 9. vietā – Lietuva un Slovākija (182).

No bijušās PSRS valstīm, kuras nav ES dalībvalstis, visērtākā ceļošanai ir Ukrainas pase (141), tai seko Krievijas (119), Gruzijas (115) un Baltkrievijas (79) pases, bet pēdējā reitingā no bijušajām padomju valstīm ir Turkmenistāna (52).

Viszemāko vietu pasaules reitingā ieņem Afganistāna – tie, kuriem ir šīs valsts pase, var brīvi apmeklēt tikai 26 valstis. Pat ar Ziemeļkorejas dokumentu pasaulē ir nedaudz ērtāk (39) (cits jautājums – cik reāli ir izbraukt no Korejas Tautas Demokrātiskās Republikas).

Te ir vērts precizēt – runa ir tieši par pilsoņu personas dokumentiem. Tā piemēram, pēc Latvijas Ārlietu ministrijas 2021. gada jūnija datiem, pilsoņiem nebija vajadzīga vīza 110 valstu un teritoriju apmeklēšanai, bet nepilsoņiem – 46 valstu un teritoriju apmeklēšanai  (Covid-19 noteikto iebraukšanas ierobežojumu dēļ aktuālie dati var būt atšķirīgi).   No otras puses (un to var teikt par reitingu kopumā), kārtojot vienkārši pēc valstu un teritoriju skaita, neizskatās, ka tiek ņemtas vērā valstu nacionālās un ģeogrāfiskās īpatnības. Var pieņemt, ka Latvijas nepilsoņiem iespēja bez vīzas aizbraukt uz Krieviju nav tas pats, kas iespēja pilsoņiem apmeklēt Vanuatu, Tuvalu vai Sentkitsu un Nevisu. (Analoģijai – 2008. gadā bezvīzu režīmu ar ASV Latvijas pilsoņiem valsts vadība novērtēja kā Latvijas diplomātijas lielu sasniegumu, bet tādu pašu režīmu ar Svazilendu (tagadējo Svatini) – ne.)

Cits reitings

Vēl vienu рasu reitingu kopš 2014. gada veido finanšu kompānija "Arton Capital". Atšķirībā no "Henley", tā autori izmanto sarežģītāku punktu piešķiršanas metodoloģiju un publicē daudz detalizētāku analīzi par katru valsti. Pēc šī reitinga par 2022. gadu Latvijas pase, tāpat kā "Henley", ir starp 33 ceļošanai ērtākajām pasēm. Latvija ir sestajā rindiņā – kopā ar Lietuvu, Igauniju, Islandi, Slovēniju un Kanādu.

"Top 10" vai "Top 33"? Ko atbildēja Ārlietu ministrija

"Atbildot uz Jūsu jautājumu, informēju, ka ministra kungs situāciju izprot tāpat kā CNN un arī uzskata, ka ir pareizi sagrupēt vairākas valstis vienā pozīcijā, ja ar šo valstu pasēm var doties uz vienādu skaitu ārvalstu. Līdz ar to Latvija atrodas "Top 10", tieši kā ministra kungs to norādījis savā ierakstā," pavēstīja Ārlietu ministrijas preses sekretārs Jānis Beķeris.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti