Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

Teologs Simanovičs: Problēma ar jauniešiem ir tajā, ka paši pieaugušie ir nenobrieduši un apjukuši

Lai veselīgi attīstītos, bērnam ir jāsajūt konstanta labvēlība no pieaugušo puses, taču problēma ir tajā, ka paši pieaugušie bieži vien ir nenobrieduši, agresīvi, atkarīgi, apmaldījušies un apjukuši. Pieaugušajiem, vecākiem vai skolotājiem, pašiem nav ko iedot bērnam, intervijā "Dod pieci" labdarības maratona studijā pauda teologs Kaspars Simanovičs

Publiskajās diskusijās bieži tiek runāts par disfunkcionālu vidi bērnībā, par atkarībām, līdzatkarībām, bet kas bērnam, jaunietim ir disfunkcionāla vide?

"Tajā brīdī, kad sakām, ka bērni dzīvo uz ielas vai izvēlas dzīvot uz ielas, tās jau ir sekas disfunkcionālai videi, kurā viņi jau ir atradušies ilgāku laiku pirms tam. Disfunkcionālā vide, varbūt ļoti vienkāršoti un pat savā ziņā banāli aprakstot, ir mīlestības trūkums. Tas vienkārši ir labvēlības trūkums no pieaugušo puses – tā ir visdisfunkcionālākā vide, kāda bērnam var būt," norādīja Simanovičs. 

Redzot bērnu vai jaunieti, atrodoties šādā vidē, ir svarīgi palīdzēt, palīdzot bērnam sajust, ko nozīmē labvēlība, uzskata teologs. 

"Tāds interesants fakts – divu minūšu laikā no saules uz zemeslodi atnāk tik daudz enerģijas, cik zemeslode, visa civilizācija, saražo gada laikā. Respektīvi saules pastāvīgā klātbūtne, pastāvīgais enerģijas starojums ir tas, kas ļauj mums šeit dzīvot un uzplaukt. Līdzībās runājot, tieši tāpat ir ar bērniem.

Bērnam ir jāsajūt konstanta labvēlība no pieaugušo puses – nevis ķeksīša pēc, nevis aizkaitinājums, nevis apnicība, garlaicība un dusmas, ko bērni izjūt iepretim sev, bet labvēlība," uzsvēra Simanovičs. 

Visa pamatā palīdzības sniegšanā bērnam vai jaunietim ir labvēlība, norādīja Simanovičs – ja centīsimies palīdzēt tikai formāli, bērns aiz pieaugušā rīcības nesaskatīs mīlestības siltumu.

Mīlestības siltumu mūsdienu ārējās pasaules spožumā un intensitātē ir viegli pazaudēt, jo ikdienas skrējienā mēs aizmirstam pievērsties savai iekšējai pasaulei, uzskata teologs. Līdz ar to tad, kad tas ir nepieciešams, ir grūti atrast mīlestību un vēlmi kādam palīdzēt. 

"Tā grūtākā lieta ir vispār to mīlestības resursu sevī atrast, kā pieaugušam cilvēkam šo resursu sevī izveidot vai apzināties. Problēma jau ir tajā, ka paši pieaugušie ir nenobrieduši, infantili, agresīvi, atkarīgi.

Pieaugušie paši ir apmaldījušies un apjukuši, un tad viņiem vēl ir bērni, vai ģimenē, vai skolā, vai kaut kur citur. Tiem pieaugušajiem jau pašiem nav ko iedot tam bērnam," vērtēja Simanovičs.

Arī jauniešiem sociālo tīklu laikmetā nav viegli, jo tas ir vecums, kad jau tā jāmeklē atbildes uz tādiem ļoti nopietniem jautājumiem kā – kas es esmu? Kur ir mana vieta? Ko es gribu darīt?

"Tad viņš atver vēl sociālos tīklus, un tur ir miljons iespēju un miljons piedāvājumu. Tas apjukums iestājas ļoti ātri. Tā trauksme uziet augšā ļoti ātri," analizēja Simanovičs.

Teologa novēlējums trešajā adventē gan ziedotājiem, gan vecākiem, gan jauniešiem ir viens – padomāt par to, kas ir tie veidi, kā varam atvērt savas acis un sirdis, lai pamanītu, ka ārpus tumsas, kurā brīžiem esam, gan labvēlība, gan mīlestība ir pieejama visu laiku. Mums tikai jāprot tā saskatīt. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

KONTEKSTS:

Sabiedrisko mediju labdarības maratons "Dod pieci!" šogad aicina palīdzēt riskam pakļautiem bērniem un jauniešiem. Vecrīgā, Doma laukumā, izbūvētajā stikla studijā uz 158 stundām ieslēgts Latvijas Radio 5 ētera personība Toms Grēviņš, lai sešarpus diennakšu garumā tiešraidē pirmo reizi "Dod pieci!" vēsturē viens pats atskaņotu tikai par ziedojumiem izvēlētās dziesmas. 

Savukārt blakus "Dod pieci!" studijai sākusies garākā labdarības skriešanas stafete. Tās laikā, iesaistot pēc iespējas vairāk skrējējus, uz skrejceliņa bez apstājas paredzēts noskriet teju 158 stundas. 

Ziedojuma iespējas un mērķis:

  • No 1. līdz 21. decembrim – tīmekļa vietnē dod.pieci.lv iespējams apmainīt ziedojumu pret savu mīļāko dziesmu Latvijas Radio 5 ēterā ar elektronisko norēķinu starpniecību.
  • No 1. līdz 21. decembrim ziedot var visās "Circle K" uzpildes stacijās, kur tiks pieņemti gan skaidras, gan bezskaidras naudas ziedojumi. Šogad, tāpat kā pērn, "Circle K" dubultos to ziedojumu apjomu, kas saņemti viņu degvielas uzpildes stacijās.
  • No 15. līdz 21. decembrim skaidras un bezskaidras naudas ziedojumi tiks pieņemti arī labdarības maratona stikla studijā Vecrīgā, Doma laukumā.
  • Līdz pat Zvaigznes dienai, 2024. gada 6. janvārim, ziedojumi tiks pieņemti labdarības organizācijas Ziedot.lv tīmekļa vietnē www.ziedot.lv,  izvēloties projektu "Dod pieci!".

Visi saziedotie līdzekļi 100% apmērā caur projekta partneri – labdarības organizāciju Ziedot.lv nonāks pie bezpeļņas organizācijām, kas sniedz profesionālu palīdzību bērniem un jauniešiem, kuri palikuši bez pienācīgas ģimenes un sabiedrības aprūpes, cietuši no vardarbības un citiem noziegumiem, saskaras ar dažādām dzīves grūtībām. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti