Dienas ziņas

Rēzeknē pie veikala nošauts uzņēmējs

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Atklāj otro bioloģisko atkritumu pārstrādes rūpnīcu Latvijā

Grobiņas pagastā atklāj otro bioloģisko atkritumu pārstrādes rūpnīcu Latvijā

Atkritumu poligonā "Ķīvītes" Dienvidkurzemes novada Grobiņas pagastā piektdien, 17. novembrī, atklāta jau otrā Latvijā bioloģisko atkritumu pārstrādes rūpnīca. Tiesa, tās reālā darbība sāksies labākajā gadījumā pēc pusgada.

Rūpnīcu sāka celt pirms nepilna gada, ieguldot 8,2 miljonus eiro. No šodienas uz to ceļos bioloģiskie atkritumi no Liepājas, Kuldīgas, Saldus un Dienvidkurzemes. Tuvāko pāris mēnešu laikā visi desmit rūpnīcas tuneļi tiks piepildīti ar atkritumiem, un tad tos pāris mēnešus skalos.

Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma SIA "Liepājas RAS" valdes loceklis Normunds Niedols norādīja, ka bioloģisko pārstrādi var salīdzināt ar dzīvu organismu, kas aug un attīstās, tāpēc līdz rūpnīcas darba sākšanai vēl ir jāpagaida.

Tiesa, rūpnīca nav vēl pilnībā gatava – nav vēl saņemta visa nepieciešamā tehnika.

Bioloģisko atkritumu pārstrādes rūpnīca Grobiņā
Bioloģisko atkritumu pārstrādes rūpnīca Grobiņā

"Janvārī mums būs pēdējā nopietnā iekārta pāršķirošanai – trumuļsiets, un tad mēs varēsim tik mantu, kas nāk ārā, pāršķirot, un tad jau mēs redzēsim, kā mums būs izdevies saprogrammēt un pie kādas kvalitātes materiāla mēs tiksim," stāstīja Niedols.

Pārstrādājot bioatkritumus, paredzēts iegūt biokompostu, kā arī biogāzi elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanai. Tomēr pastāv bažas, ka plastmasas un citu nepārstrādājamo piemaisījumu dēļ komposta kvalitāte varētu nebūt pietiekami laba tālākai izmantošanai. Ko darīt tālāk ar šo radīto produktu, rūpnīca sola domāt vēlāk, taču esot cerības, ka gaidāmā tehnika tomēr tiks ar to galā.

Tikmēr pašvaldībās atzina, ka tās vēl nav gatavas no 1. janvāra ieviest obligāto bioatkritumu šķirošanu.

Liepājas pašvaldības izpilddirektors Ronalds Fricbergs: "No 1. janvāra mēs noteikti nebūsim gatavi, jo tikai šobrīd ir izsludināts iepirkums atkritumu apsaimniekošanai, kurā viena no komponentēm ir arī bioloģija. Es sagaidu, ka no kāda maija varētu sākties šis process Liepājas pašvaldībā."

Dienvidkurzemes novada pašvaldības izpilddirektors Uldis Vārna: "Jārēķinās jau, ka visi vienalga nešķiros, un būs, kas izvēlēsies šos atkritumu nešķirot – varbūt maksāt vairāk un visu mest vienā tvertnē."

Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe: "Mums, Latvijai, ir drusciņ otrādi – mēs pieņemam par obligātumu un tad sākam arī reizē mācīties. Jo cilvēki jau savas paražas nemaina tik ātri."

Pirmā bioatkritumu pārstrādes rūpnīca uzbūvēta Getliņos, šobrīd tādas ceļ vēl arī Ventspilī un Jelgavā, kā arī tādas plānotas Vidzemē un Latgalē.

KONTEKSTS:

No 2024. gada 1. janvāra bioloģiski noārdāmu jeb bioatkritumu šķirošana Latvijā būs obligāta. Pagaidām gan bioatkritumu šķirošana notiek kūtri un šajos konteineros nonāk arī neatbilstošs saturs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti