Dienas ziņas

Salacgrīvas tilts gaida Eiropas finansējumu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Cīnās pret atkarību raisošu vielu pārdošanu skolās

Nebeidzamā cīņa pret atkarību raisošu vielu pārdošanu skolās – nesekmīga; rosina izmaiņas

E-cigarešu un citu smēķēšanas iekārtu lietošana skolās un arī ārpus tām notiek bieži, atzīst gan paši skolēni, gan skolu vadība. Policijas reidi un skolu rīkotās skaidrojošās diskusijas nedod labus rezultātus. Ķekavas novada pašvaldība pēc vardarbības skandāla skolā aicina arī mainīt elektronisko cigarešu aprites noteikumus. Viens no ierosinājumiem – palielināt vecumu, kad drīkst iegādāties smēķējamās iekārtas.

Tieši skolas visbiežāk ir vietas, kur skolēni iepazīstas ar atkarību raisošām vielām – par to parūpējas arī citi izglītības iestādes audzēkņi. 

"Liekas diezgan forši – tas reibums uz dažām sekundēm, un tev gribas vēl un vēl, un palielinās doza. Visdrīzāk, es sāku lietot tādēļ, ka bija daži pazīstamie, kuri iesāka, un es viņiem paprasīju pamēģināt, un man tas iepatikās, un nopirku arī pats," pastāstīja kāds Baložu vidusskolas skolēns.

Skolas meklē risinājumus, kā cīnīties ar jauniešu vēlmi lietot dažādas vielas, tomēr pašvaldības atzīst – šī cīņa nav vienkārša, jo skolas darbiniekiem daudz kas ir liegts. 

"Mantas pārbaudīt nav tik vienkārši. Tiek lūgts jauniešiem uzrādīt somas saturu, es nevaru skatīties somas saturu pati," paskaidroja Baložu vidusskolas sociālā pedagoģe Inga Boša.

Arī Ķekavas novada domes priekšsēdētājs Juris Žilko ("Latvijas attīstībai/Politiskā partija Izaugsme") atzina – situācija ir diezgan dramatiska. 

"Mēs aicinām visu sabiedrību, bet jo īpaši vecākus, nākt talkā skolām. Iespējams, ka ir nepieciešami arī grozījumi šo elektronisko cigarešu aprites noteikumos," viņš pieļāva.

Viens no risinājumiem ir paaugstināt vecumu, kuru sasniedzot drīkst iegādāties cigaretes un smēķēšanas iekārtas. Tāpat Ķekavas novada pārstāvji lēš, ka vajadzētu liegt pārdot dažādu smaržu e-cigaretes, bet atļaut tikai tabakas garšu.

Savukārt reidi un pārbaudes, ko sarīko skolas vadība vai policija, pēc skolēnu domām, īpaši nepalīdz. Par šādām pārbaudēm skolēni uzzina iepriekš, un viss ātri vien tiek paslēpts. 

Baložu vidusskolas audzēkņi Ralfs, Anete un Kārlis atzina, ka jaunieši nobīstas, bet pēc laika atkal turpina e-cigaretes lietot. Tikmēr skolniece Katrīna uzskata, ka pārbaudēm jābūt biežāk.

Vietējā pašvaldības policijā norādīja – problēma aktuāla jau ilgāku laiku. Turklāt situāciju pasliktina arī skolēnu izveidotā sistēma, kā pārdot neatļautās lietas.

"Bijām konstatējuši gadījumus, kad, teiksim, bija tāda kā vairumtirdzniecība – skolēni nopērk vienā vietā un pārdod skolas biedriem par kaut kādu nedaudz lielāku summu. Šis bija arī kā pelnīšanas avots viņiem," pastāstīja Ķekavas pašvaldības policijas priekšnieks Māris Bomiņš.

Ja skolēns tiek pieķerts lietojam un arī pārdodam neatļautās vielas, pret viņu var rosināt  administratīvā pārkāpuma procesu, kas var noslēgties ar dažāda veida sodiem.

Eksperti norāda, ka e-cigaretes var raisīt atkarību un var mudināt bērnus un jauniešus nākotnē lietot jau spēcīgākas atkarību raisošas vielas.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti