Dienas ziņas

Briselē augstākais terorisma draudu līmenis kopš 2016. gada

Dienas ziņas

Salacgrīvas tilts gaida Eiropas finansējumu

Mātes un bērna veselībai grib atvēlēt teju 14 miljonus eiro

Mātes un bērna veselībai grib atvēlēt 14 miljonus eiro, lielu daļu – bērnu zobārstniecībai

Mātes un bērna veselība atzīta par vienu no prioritātēm politikas plānošanas dokumentos tuvākajiem gadiem. Dažādiem pasākumiem plānots atvēlēt gandrīz 14 miljonus eiro. Pēdējo gadu laikā paplašināti skrīningi jaundzimušajiem, izveidota Piena banka un pieejami plašāki izmeklējumi grūtniecēm. Taču Latvijā ir augstākā zīdaiņu mirstība starp trim Baltijas valstīm un garas rindas pie bērnu ārstiem speciālistiem.

Ko paredz Mātes un bērna veselības uzlabošanas plāns 2024.–2027. gadam? Ar to Veselības ministrija (VM) iepazīstināja Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas deputātus. Šī gan nav gala versija, bet plāns, kā varētu uzlabot veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti un veicināt mātes un bērna veselību.

Pirmkārt, plānots paplašināt skrīningus vēl 21 slimības noteikšanai, kā arī agrīnās attīstības skrīninga ieviešana bērniem līdz 6 gadu vecumam.

"Arī skrīnings, teiksim, pie retajām slimībām. Un esam lēmuši paplašināt šīs ģenētiskās laboratorijas, lai varētu atrast pēc iespējas ātrāk un novērstu kaut kādas iespējamas pataloģijas. Un, protams, paralēli ir arī izglītojošie pasākumi par to, kā darīt un ko darīt, lai māmiņa būtu zinoša," pastāstīja VM Veselības aprūpes departamenta Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītājs Valdis Miķelsons.

Vēl plānots paplašināt vecmātes lomu, ārstēt neauglību, kā arī paredzēti citi pasākumi, kuriem kopumā plānots atvēlēt gandrīz 14 miljonus eiro.

"Jau nākamā gada budžetā mātes un bērna veselībai mēs paredzam papildu 13,8 miljonus. Lielākā daļa no tiem tieši bērnu zobārstniecībai. Tātad tarifu palielināšana un papildu manipulācijas. Tāpat mēs paredzam līdzekļus ambulatorajiem pakalpojumiem, to paplašināšanai un arī četru vakcīnu iegādei un nodrošināšanai, kas ir svarīgi dažādām vecuma grupām, dažādu slimību profilaksei," pastāstīja Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis ("Jaunā Vienotība").

"Ja mātes un bērna aprūpei ir šie 13 miljoni, kur lielākā daļa ir bērnu zobārstniecībai, kas ir ļoti svarīga lieta... Bet tie pārējie trīs miljoni tā kā ir par maz, lai bērnu veselības aprūpes pakalpojumus primārajā aprūpē un uzlabotu to pēc būtības. Diemžēl dzimstība ar katru gadu samazinās," pauda Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētāja Līga Kozlovska (Zaļo un Zemnieku savienība).

Visam naudas nepietiek, bet deputāti rosināja meklēt līdzekļus, lai rindas pie bērnu ārstiem un speciālistiem dažādu diagnožu noteikšanai nebūtu tik garas. Īpaši uz valsts apmaksātām vizītēm.

"Piemēram, es zinu, ka pie bērnu kardiologa, pie bērnu psihiatra, pie LOR tās gaidīšanas rindas ir ļoti ilgas. Pārskatot finansējumu bērnu speciālistu tarifam, mēs varam dabūt atpakaļ no šīm privātajām klīnikām bērnu speciālistus valsts apmaksātajā sadaļā," sacīja Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas deputāte Ingrīda Circene ("Jaunā Vienotība").

Galvenais, lai ieceres nepaliek tikai uz papīra, norādīja apakškomisijas priekšsēdētāja. Sarunas par šo plānu vēl turpināsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti