CVK atkal reģistrē parakstu vākšanai ieceri par ģimenes jēdziena nostiprināšanu Satversmē

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) nolēmusi reģistrēt parakstu vākšanai biedrības "Latvijas vīru biedrība" iesniegto Satversmes grozījumu projektu, kas paredz valsts pamatlikumā nostiprināt ģimenes jēdzienu, paziņojumā medijiem informēja CVK.

Biedrības likumprojekts paredz ģimenes jēdziena nostiprināšanu Satversmes 110. pantā, nosakot, ka ģimene balstās laulībā, asinsradniecībā vai adopcijā.

Vēlētājiem būs iespēja parakstīties par Satversmes grozījumu ierosināšanu 12 mēnešus – no 2023. gada 18. augusta līdz 2024. gada 17. augustam.

Pieņemot lēmumu par Satversmes grozījumu projekta reģistrēšanu parakstu vākšanai, CVK vērtēja, vai iesniedzējs atbilst likumam – ir likumā noteiktā kārtībā izveidota un reģistrēta biedrība, kā arī to, vai Satversmes grozījumu projekts pēc formas un satura ir pilnībā izstrādāts.

Iepriekš CVK jau reģistrēja parakstu vākšanai šo biedrības iniciatīvu. Šāds likumprojekts CVK tika iesniegts 2021. gada jūlijā. 12 mēnešu laikā par to parakstījās 58 222 vēlētāji, kas nav pietiekami grozījumu rosināšanai.

Pēc biedrības iesnieguma CVK atkārtoti izsludināja parakstu vākšanu par šo iniciatīvu pērn augustā, šī parakstu vākšana noslēgusies šogad 2. augustā, un informācija CVK mājaslapā liecina, ka ir savākti 2943 paraksti, kas nav pietiekams skaits grozījumu ierosināšanai.

Tiesības piedalīties parakstu vākšanā ir Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma.

Parakstīties par CVK reģistrētām iniciatīvām vēlētāji var elektroniski portālā www.latvija.lv vai apliecinot parakstu pie zvērināta notāra, dzīvesvietas deklarēšanas vietā pašvaldībā, bāriņtiesā, kura veic notariālas darbības, vai novadā pie pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja.

Parakstīties par iniciatīvām iespējams arī ārvalstīs Latvijas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās pie konsulārajām amatpersonām, kuras ir tiesīgas veikt notariālās funkcijas.

CVK jau iepriekš norādīja, ka likums neierobežo iniciatīvas grupas tiesības atkārtoti iesniegt vienu un to pašu iniciatīvu. Līdz ar to, parakstu vākšanai noslēdzoties, iniciatīvas grupa drīkst CVK atkārtoti iesniegt to pašu likumprojektu, taču iepriekš savāktie paraksti nesummējas un iniciatīvas grupai parakstu vākšana jāsāk no jauna.

Satversmē ir noteikts, ka ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju ir tiesības iesniegt Valsts prezidentam pilnīgi izstrādātu Satversmes grozījumu projektu, kuru prezidents pēc tam nodod izskatīšanai Saeimai. Ja Saeima vēlētāju Satversmes grozījumu projektu nepieņem bez satura grozījumiem, par to rīkojama tautas nobalsošana.

Nepieciešamais parakstu skaits, lai Satversmes grozījumu projektu varētu iesniegt izskatīšanai parlamentā, ir 154 868, kas ir ne mazāk kā viena desmitā daļa no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsstiesīgo pilsoņu skaita.

Parakstu vākšanā valsts līdzekļi netiek tērēti un izmaksas ir pašai iniciatīvas grupai, kura apņēmusies vākt parakstus un informēt vēlētājus.        

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti