Dienas ziņas

Premjers Kariņš iesniedz demisijas rakstu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Atjauno vairākus gadus pamesto Ārdavas muižu

Ārdavas muižas jaunie īpašnieki apņēmušies atjaunot gadiem pamesto namu

Ar ieguldīto darbu atjaunot ne vien pamestu ēku, bet iedzīvināt arī mazo Ārdavas ciemu Latgalē – tā saimnieki pamato savu lēmumu iegādāties Ārdavas muižu. Kādam viņu ideja šķiet traka, taču pats pāris to uztver kā iespēju izdarīt kaut ko labu un paliekošu šajā dzīvē, uz ko atskatīties ar gandarījuma sajūtu.

Ārdavas jeb Jezufinovas muižu latviete Maija un īrs Džeimijs iegādājās pirms trim gadiem, ieraugot to sludinājumu portālā par 65 tūkstošiem eiro. Galvenais vaininieks šādā pirkumā bija Džeimijs, kuram ļoti patīk Latvija. Īpaši sirdij tuvs ir Preiļu novads, kur atrodas Ārdavas muiža, jo tas ir Maijas dzimtais novads.

"Ja godīgi, tētis teica – nē, mamma teica – varbūt, un tad mēs teicām – jā!" atklāja Maija. Džeimijs pastāstīja, ka pats nāk no lauku reģiona, tāpēc muižas iegāde šķitusi kā dzīves atgriešana laukos. 

Latviete Maija un īrs Džeimijs apņēmušies atjaunot Ārdavas muižu
Latviete Maija un īrs Džeimijs apņēmušies atjaunot Ārdavas muižu

Kopš 2003. gada Ārdavas muižas durvis bija slēgtas. Pirms tam te atradās Ārdavas pamatskola, arī bibliotēka un pasts. Taču kopumā Maija un Džeimijs atzīst, ka informācija par Ārdavas muižu ir skopa. Zināms, ka tā celta 19. gadsimta 60. gados un piederēja muižnieku Molu dzimtai.

Jaunie muižas īpašnieki zināja stāstīt, ka no paša sākuma muižā bija skola, kurā mācīja krievu valodu kalpu bērniem un arī muižniekiem. Savukārt muižas labajā austrumu spārnā ir neliels bojājums, kas radies 1943. gadā, kad kara laikā tika uzspridzināts vagons blakus dzelzceļa sliedēm.

"Mums pagaidām vēl nav pietiekami daudz informācijas, lai mēs visu apkopotu un visu spētu izstāstīt. Bet mēs esam priecīgi, ka mums cilvēki uzraksta, ka cilvēki pie mums atnāk un pastāsta," sacīja muižas īpašnieki.

Līdz šim jaunie Ārdavas muižas saimnieki iztīrījuši lielāko daļu iekštelpu, saveduši kārtībā elektrību. Tie ir tikai pirmie mazie solīši muižas atjaunošanā. Priekšā vēl daudz darba, bet vēl lielāks ir nepieciešamā finansējuma apjoms.

"Tas ir ilgtermiņa projekts. Tas nebūs gads līdz pilnīgai pabeigšanai. Ēka ir liela, un mēs tai veltām lielu uzmanību," sacīja Džeimijs. Tikmēr Maija atzina, ka finansējuma piesaiste nav viegls process. Iespējams, tieši tādēļ abi esot "mazliet iestrēguši".

"Caur tādām mazām programmām mēs mēģināsim piesaistīt līdzekļus un atjaunot," sacīja Maija.

Lai veicinātu Ārdavas muižas atpazīstamību un apkopotu tās vēstures liecības un stāstus, muiža iestājusies Latvijas Piļu un muižu asociācijā, kā arī iesaistījusies akcijā "Apceļo Latvijas pilis un muižas 2023". Savukārt sestdien, 19. augustā, Ārdavas muižā gaidāma Atvērto durvju diena ar dažādām meistarklasēm.

Latviete Maija un īrs Džeimijs apņēmušies atjaunot Ārdavas muižu
Latviete Maija un īrs Džeimijs apņēmušies atjaunot Ārdavas muižu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti