Dienas ziņas

Liepājas muzejam uzdāvina restaurētu Pirmā pasaules kara mīnu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pretošanās dienai velta izstādi Brīvības laukumā

Brīvības laukumā izstāde par Nacionālās pretošanās kustību; aicina ziedot piemineklim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pirms 79 gadiem tieši šajā datumā – 1944. gada 17. martā – Konstantīna Čakstes vadītā Latvijas Centrālā padome pabeidza parakstu vākšanu memorandam, kurā tika pieprasīta Latvijas neatkarības atjaunošana. Par godu šai dienai Brīvības pieminekļa pakājē aplūkojuma izstāde "Pretošanās! Nesamierināšanās! Atmoda".

Latvijā 17. martā kopš pagājušā gada atzīmē Nacionālās pretošanās dienu. Tā ir īpaša reize, kad atcerēties cilvēkus, kuri divu totalitāru lielvalstu izraisīta kara apstākļos ne tikai turēja dzīvu sapni par neatkarīgu un demokrātisku Latviju, bet arī cīnījās par šī sapņa piepildīšanu.

Šogad daudzviet Latvijā notiek Nacionālās pretošanās dalībniekiem veltīti pasākumi. Rīgā, Brīvības pieminekļa pakājē, piektdien, 17. martā, vakarā notiek Nacionālās pretošanās kustībai veltīts svinīgs pasākums, kura laikā skanēs folkloras kopas "Vilkači" izpildītās dziesmas un svinīgās uzrunas. Tāpat cilvēki noliek svecītes pie Brīvības pieminekļa.

Galvenais notikums šeit ir izstāde "Pretošanās! Nesamierināšanās! Atmoda", kurā lielformāta fotogrāfijās un dokumentos var iepazīties ar pretošanās kustības darbību. Izstāde būs apskatāma līdz 26. martam – nākamajai svētdienai.

Tikmēr Latvijas Okupācijas muzejs (LOM) šajā dienā uzsācis līdzekļu vākšanu un aicina ziedot pieminekļa "Svešo varai spītējot" uzstādīšanai Radio ielā 1, Rīgā, nacionālās pretošanās kustības dalībnieku godināšanai. 

LOM informēja, ka par pieminekļa metu un tā izveidi muzejs 2021. gadā veidoja publisku konkursu. Šajā konkursā uzvarēja tēlnieks Kaspars Gulbis ar metu "Svešo varai spītējot", šobrīd tā izveide ir saskaņota atbildīgajās institūcijās. Pieminekļa izveidei un tā piegulošās teritorijas labiekārtošanai nepieciešamā summa ir 100 000 eiro.

"Mēs vēlamies godināt visus, kas cīnījās pret padomju okupācijas režīmu, ziedojot savas dzīvības, pavadot ilgus dzīves gadus ieslodzījumā, pakļaujot sevi un savas ģimenes represijām un izstumtībai sabiedrībā," sacīja muzeja direktore Solvita Vība.

Piemineklis būs veltīts gan varonīgiem bruņotās pretošanās dalībniekiem, gan visiem tiem, kas stājās pretī padomju okupācijas režīmam ar nevardarbīgās pretošanās metodēm – Latvijas karoga pacelšanu publiskās vietās, Latvijas svētku un piemiņas dienu atceri, sarkanbaltsarkano krāsu lietojumu dažādās akcijās, pagrīdes grupu veidošanu, atklātu PSRS politikas kritiku, pretpadomju uzsaukumu un skrejlapu izgatavošanu, nelegālas literatūras izplatīšanu, padomju varas simbolu iznīcināšanu, apelēšanu pie ārvalstu valdībām un sabiedriskās domas, okupācijas režīma nodarītā kaitējuma, represiju un cilvēktiesību pārkāpumu dokumentēšanu, skaidroja LOM.

LOM aicina ziedot šī pieminekļa izveidei un tā apkārtnes labiekārtošanai, ziedojot muzejam ar norādi "Pieminekļa izveidei". Ziedot ir iespējams muzejā Latviešu strēlnieku laukumā 1 vai mājaslapā "okupacijasmuzejs.lv" norādītajiem rekvizītiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti