Panorāma

Ar dzeju un dziesmām atvadās no Jura Kulakova

Panorāma

Panorāma

Prokuratūra vērtēs policijas lēmumu

Kriminālprocesa izbeigšana lietā par sievietes uzbrukumu kaimiņienei raisa sašutumu; iesaistās prokurors

Sašutuma vētru sociālo tīklu vietnēs izsaucis Valsts policijas (VP) lēmums izbeigt kriminālprocesu lietā par kādas sievietes uzbrukumu citai un viņas dēvēšanu par nacisti, pārmetot cietušajai, ka viņa nezina krievu valodu. Policijas lēmumā minēts, ka lietā nav noziedzīga nodarījuma sastāva, tāpēc tā jāskata administratīvā pārkāpuma procesā. Pārskatīt lēmumu aicinājušas dažādas amatpersonas, un nu jau iesaistījusies arī Ģenerālprokuratūra. Ar lietu nesaistīti juristi publicētajā video saskata naida runas pazīmes.

Kristīni Latvijas Televīzija satika Rīgā, Imantas apkaimē, netālu no vietas, kur aptuveni pirms pusotra gada viņai uzbruka kaimiņiene. Kristīne nevēlas publicitāti. Viņa stāsta, ka kaimiņiene viņu sākusi filmēt, tāpēc, nojaušot ko nelāgu, arī pati telefonā ieslēgusi filmēšanas režīmu. 

Šis notikums lielu rezonansi ieguva jau 2022. gada vasarā. Kristīne stāsta, ka video publicējusi, jo šķitis, ka policijas iecirknī viņas piedzīvotais netiek uztverts pietiekami nopietni. "Man bija sajūta, ka mani sūta mājās ar tādu, nu ko tu vispār te atnāci. Tādā sajūtu līmenī. Neviens tā neteica," skaidro Kristīne.

Policija: Tas bija vienkārši savstarpējs konflikts

Tagad, pusotru gadu pēc notikušā, VP kriminālprocesu izbeidza, norādot, ka lietā nav noziedzīga nodarījuma sastāva, bet tā vietā saskatīja administratīvā pārkāpuma sastāvu par sabiedriskās kārtības traucēšanu.

"Tur bija vienkārši cilvēkiem savstarpējs konflikts, valoda nebija iesaistīta, bet tur bija iesaistīts balss tembrs, kas varbūt vienai kundzei nepatīk, nepatika pret otru kundzi. Tur nekas tāds vairāk netika konstatēts izmeklēšanā,"

skaidro VP Rīgas reģiona pārvaldes Rīgas Pārdaugavas pārvaldes Kriminālpolicijas biroja inspektore Elīna Linde.

Kristīne gan uzstāj, ka tas neesot bijis vienkārši konflikts, jo viņai izteikti pat nāves draudi. 

VP lēmums nav stājies spēkā, tāpēc tā nekomentē, kas vēl bez video redzētā likumsargu ieskatā varētu liecināt par savstarpēju konfliktu, nevis uzbrukumu valodas dēļ. Kristīnei vēl ir tiesības lēmumu pārsūdzēt. Lai gan pēc viņas ierakstiem sociālo tīklu vietnēs sniegt juridisko palīdzību pieteikušies vairāki juristi, lēmumu, kā rīkoties tālāk, viņa vēl nav pieņēmusi. Tikmēr uz viņas ierakstiem vietnē "X" reaģējusi arī Ģenerālprokuratūra. 

"Ģenerālprokuratūras prokurors ir uzdevis Rīgas tiesu apgabala prokuratūras prokuroram kā amatā augstākam prokuroram izvērtēt konkrētajā kriminālprocesā pieņemtā lēmuma par kriminālprocesa izbeigšanu likumību un pamatotību," norāda Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta virsprokurore Inga Niedre. Prokurora lēmums gaidāms mēneša laikā. 

Juriste neizpratnē – saskatāma naida runa

Lūgta komentēt situāciju, juriste Kristīne Dupate uzsver, ka tiesībsargājošajām iestādēm, pieņemot lēmumus, būtu jāņem vērā konteksts, kādā notikums noticis – gan sociālais, gan vēsturiskais:

"Jāsaka, esmu neizpratnē. Kad pirmo reizi redzēju šo video, tad man neradās nekādu šaubu par to, kas tas ir. Tīri juridiski." Viņa norādīja, ka saskatāmas naida runas pazīmes.

"No bīstamības viedokļa un no tā, ka šis video ir publisks, es domāju, ka tiesībsargājošām iestādēm ir nopietni jādomā par lēmumiem, par iespējamo ietekmi uz sabiedrību."

Dupate arī uzskata, ka policijai ir pienākums redzēt no sabiedrības viedokļa jūtīgus jautājumus. Arī to, pret kurām sabiedrības grupām pastāv aizspriedumi un stereotipi. Tāpēc svarīgi pamanīt, kurā brīdī stereotipi tiek pausti bīstamā veidā.

Drīz pēc Krievijas sāktā pilna mēroga iebrukuma Ukrainā VP vadītājs norādīja, ka pret noziegumiem, kas saistīti ar iebrukuma attaisnošanu, ir nulles tolerance

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti