Dienas ziņas

Atklāta izstāde "Brīvības garu nevar nokaut!"

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Viedokļi par "Aizved mani!" soliņiem atšķiras

Rēzeknes un Varakļānu novadā atšķirīgi vērtē «Aizved mani» soliņu lietderību

Kopš unikālo soliņu "Aizved mani" uzstādīšanas Rēzeknes novada Dekšāres pagastā pagājis mēnesis. Pagaidām gan vēl nav novērota liela iedzīvotāju interese par to izmantošanu, taču sociālās saziņas vietnēs saņemti gan atzinīgi, gan nievājoši komentāri. Vienotas nostājas par projekta lietderību trūkst arī vietējām pašvaldībām.

Soliņus "Aizved mani" pie Dekšāres ciema un šosejas pagrieziena klāj neliela sniega kārta. Projekta idejas iniciatore Jolanta Smane uzsvēra: tātad drīzumā šeit varēs redzēt pirmos braukt gribētājus. Pagaidām, kamēr laika apstākļi ļauj, iedzīvotāji uz vairāk nekā piecus kilometrus attālajiem Varakļāniem dodas kājām vai ar velosipēdu.

"Līdz šim nav vēl neviens teicis, ka ir izmēģinājis un arī garāmbraucot nav redzēts neviens sēžam uz soliņiem, bet, es domāju, ka nāks sliktāki laika apstākļi, kad ceļš paliks ar velosipēdu neizbraucams, tad noteikti cilvēki sāks izmantot arī šo radīto iespēju," vērtēja Dekšāres pagasta iedzīvotāju konsultatīvās padomes vadītāja Jolanta Smane.

Vietējie norādīja, ka šāda veida soliņi ir arī alternatīva sabiedriskajam transportam. Gan šeit, gan tuvējās pagasta teritorijās autobuss kursē vien divas reizes nedēļā, un iedzīvotāji bažījas, ka ar laiku tas notiks vēl retāk. Taču uz pilsētu jātiek – tur ir gan veikals un aptieka, gan citas iestādes.

"Es pieļauju, ka tie, kas dzīvo pilsētā, viņi īsti nevar izprast to mūsu situāciju. Liekas, kas tad tur, jums tikai pieci kilometri, jums autobuss tur divas reizes nedēļā, jūs varat aizbraukt 8.00 no rīta un 15.00 atbraukt atpakaļ," sacīja Smane.

Dekšāres pagasts atrodas Rēzeknes novadā un robežojas ar Varakļānu novadu, abu vietvaru vadība soliņu lietderību vērtē atšķirīgi.

Pagaidām Varakļānos nav saņemta informācija par ideju uzstādīt trešo soliņu arī pilsētas centrā.

"Es tā īsti lauku teritorijā to nesaskatu kā turpinājumu, jo tomēr jau lauku cilvēki viens otru pazīst un sakomunicēt var citādi un vienoties par šīm iespējām aizbraukt, atbraukt. Tā problēma daļēji ir, bet cilvēki jau kooperējas," sprieda Varakļānu novada domes priekšsēdētājs Māris Justs ("Latvijas attīstībai").

"Šajā gadījumā tas vairāk ir nevis mobilitātes risinājums, bet gan tiešām iedzīvotāju aktivitāte, iniciatīva, kas ir vainagojusies ar rezultātu. Ļoti forši tas, ka viņi paši atrada iespēju arī finansējumu piesaistīt," vērtēja Rēzeknes novada domes priekšsēdētāja vietniece Ērika Teirumnieka (Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība).

Pirms nedēļas vandāļi vienu no soliņiem bija apgāzuši, bojātas arī ceļa norādes, par notikušo informēta Valsts policija.

Netrūkst negāciju arī interneta vidē, taču ir saņemtas ziņas par interesi turpināt akciju citviet. Idejas autore tāpat iecerējusi jau tuvākajā laikā veikt praktisku eksperimentu.

"Ir doma pasēdēt uz soliņa, pamēģināt, vai cilvēki apstājas, un lai arī citi redz, ka var sēdēt un var braukt. Kas mūsdienās ir? Tā cilvēcība aizmirstas. Visi ļoti bravūrīgi aizkadrā, internetā, sociālajos tīklos. Tomēr būtu jābūt, pirmkārt, cilvēkam, un īpaši šajā patriotiskajā nedēļā visiem novēlu jaukus valsts svētkus un palīdzēt saviem līdzcilvēkiem, lai visi mēs kopā dzīvotu labāk," sacīja Smane.

Lai arī Dekšārēs uzstādītie "Aizved mani" soliņi ir Latvijā pirmie, Eiropā šādas akcijas sastopamas jau kādu laiku, un līdzīga veida soliņus var redzēt arī, piemēram, Austrijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti