Rīta Panorāma

Intervija ar VUGD ģenerāli Kristapu Eklonu

Rīta Panorāma

Polijas pārvadātāji turpina bloķēt Ukrainas robežu

Telefonintervija ar infektoloģi Ingu Ažiņu

Latvijā paplašina HIV bezmaksas testēšanas iespējas

Šogad darbu uzsākuši deviņi jauni HIV profilakses punkti, no kuriem septiņi atrodas Rīgā, viens Valmierā un viens Valkā. Tādējādi palielinātas anonīmas un bezmaksas eksprestestēšanas iespējas Latvijā, informēja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

SPKC epidemiologs Jurijs Perevoščikovs
00:00 / 00:36
Lejuplādēt

Atvērtie HIV profilakses punkti Valkā un Valmierā šobrīd ir vienīgie HIV profilakses punkti Vidzemē, kur iedzīvotāji var veikt eksprestestus. Punkti atvērti Latvijas Sarkanā Krusta Veselības istabās, un Sarkanais Krusts arī nodrošina šo punktu darbību.

Savukārt septiņi jaunie punkti Rīgā atvērti, pateicoties sadarbībai ar "MFD Veselības grupu". Punkti atrodas gan Rīgas centrā, gan abos Daugavas krastos, gan divos tirdzniecības centros (tirdzniecības centros "Mols" un "Domina Shopping").

Visos jaunatvērtajos HIV profilakses punktos iespējams bez maksas, anonīmi un konfidenciāli veikt HIV, B, C hepatīta un sifilisa eksprestestus, saņemot pirms un pēctesta konsultāciju, saņemt prezervatīvus, kā arī informatīvos materiālus par šīm infekcijām, to profilaksi un ārstēšanas iespējām. 

SPKC atgādināja, ka Latvija ieņem otro vietu Eiropas Savienības un Eiropas ekonomiskās zonas valstu (ES/EEZ) vidū jauno HIV infekciju gadījumu skaita ziņā uz 100 000 iedzīvotāju, trīs reizes pārsniedzot ES/EEZ valstu vidējo rādītāju. Savukārt attiecībā uz hronisku B un C hepatītu ES/EEZ valstu vidējo rādītāju Latvija pārsniedz divas reizes.

Turklāt, tā kā šīs infekcijas ilgi var palikt nepamanītas, patiesais jauno gadījumu skaits, visticamāk, ir lielāks.

Būtisku lomu šo infekciju izplatības apturēšanā ieņem agrīna diagnostika. 

HIV profilakses punktu tīklā Latvijā šobrīd ir 26 punkti, kuros bez maksas, anonīmi un konfidenciāli var veikt HIV, B, C hepatīta un sifilisa eksprestestus un 20 minūšu laikā saņemt rezultātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti