Dienas ziņas

Jaunatnes sporta treneri pauž pretenzijas par atalgojumu

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Atklāta izstāde "Brīvības garu nevar nokaut!"

Atklāta izstāde par jauniešu pretošanos padomju varai

Tuvojoties valsts svētku nedēļas kulminācijai, ceturtdien, 16. novembrī, pie Latvijas Okupācijas muzeja Rīgā atklāta Latvijas patriotiem veltīta izstāde "Brīvības garu nevar nokaut!". Izstāde ir par daudzu jauniešu pretošanos padomju varai pagājušā gadsimta 40. gados. Izstādē aprakstītas viņu pretošanās pieejas un skumjie likteņi.

"Patrioti! Komunisti nokauj miesu, bet brīvības garu tie nevar nokaut! Lai dzīvo 18. novembris!" tādu uzsaukumu Latvijas dzimšanas dienā pirms 75 gadiem izplatīja 17 gadus vecais Gundabs Putniņš no Valmieras. Viņš tika arestēts. Un nebija vienīgais, jo gandrīz visus padomju režīma pretiniekus sagaidīja līdzīgs liktenis. Taču valmierieša uzsaukums dzīvojis līdz mūsdienām un šodien pie Latvijas Okupācijas muzeja atklāta izstāde "Brīvības garu nevar nokaut!"

"Šī izstāde vēsta par jauniešiem, par tiem jauniešiem, kas okupācijas periodā attiecās samierināties ar esošo situāciju un nolēma pretoties padomju okupācijas varai, nolēma riskēt ar savu dzīvību, riskēt, protams, ar savu nākotni un iestāties par tām vērtībām, kas viņiem bija svarīgas," klāstīja Latvijas Okupācijas muzeja izstāžu kurators Artūrs Romeiko.

Pie muzeja apskatāmi 17 stāsti par jauniešu biedrībām, kas izplatīja pretpadomju propagandu, aicināja cīnīties pret režīmu, vāca ieročus iespējamām diversijām.

 Jaunieši, kas piedalījās akcijās, tika notiesāti un sodīti, bija vien 14 un 15 gadus veci.

"Sākās ar to, ka mēs sākām tos lozungus plēst nost, pa nakti nākt mājās. Saplēsa, saplēsa, sakrāva kaudzē visu un aiziet," stāstīja Latviešu demokrātiskās pretestības kustības organizācijas dalībnieks Edgars Jasūns.

"Skrejlapiņu izplatīšana vai karoga piekāršana, vai kaut kāda cita it kā maznozīmīga pretestības izpausme okupantu varām, tā tomēr stiprināja latviešus, Latvijas izdzīvotāju garīgo spēku un ticību, ka Latvija atkal būs brīva," piebilda Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdētāja Dzintra Bunks.

Brīvību alkstošie jaunieši apzinājās risku, un šie stāsti parāda viņu mīlestību pret Latviju. Izstāde būs apskatāma vismaz pusgadu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti