Labrīt

Re:Check: Kādus melus par Eviku Siliņu stāsta Krievijas galvenais televīzijas kanāls?

Labrīt

Režisoram Aikam Karapetjanam vienā nedēļā pirmizrāde gan filmai, gan izrādei

Rihards Kozlovskis: Latvijas lēmums slēgt robežpunktus ar Krieviju ir pareizs

Vientuļu un Pededzes robežpunkti slēgti sekmīgi; atkal pieaug spiediens uz Latvijas robežas ar Baltkrieviju

Vientuļu un Pededzes robežpunktu slēgšana uz Latvijas un Krievijas robežas noritējusi sekmīgi, taču uz Latvijas un Baltkrievijas robežas atkal pieaug to cilvēku skaits, kuri atturēti no robežas nelikumīgas šķērsošanas, intervijā Latvijas Radio sacīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Jaunā Vienotība").

ĪSUMĀ:

  • Vientuļu un Pededzes robežpunkti veiksmīgi slēgti; cilvēki, kuri tur bija ieradušies, devās prom. 
  • Pirms punktu slēgšanas no Vientuļiem Krievija cilvēkus ielaida ļoti lēni; svētdien – nevienu.
  • Ministrs: Ja Vientuļus neslēgtu, tur pulcētos ļoti daudz cilvēku, radot riskus valsts drošībai.  
  • Krievija bremzēja arī Grebņevas un Terehovas robežpunktu darbu, ielaižot ceļotājus ļoti lēni.
  • Daļa Ukrainas pilsoņu nepaspēja šķērsot robežu, dosies atpakaļ uz Varšavu.
  • Daži ukraiņi varētu mēģināt ceļot caur Baltkrieviju; Piedrujas robežpunktā nav intensīvākas kustības.

Kozlovskis pavēstīja, ka saskaņā ar Valsts robežsardzes priekšnieka Gunta Pujāta šorīt ziņoto aizvadītā nakts pēc abu robežpunktu slēgšanas pavadīta mierīgi, personas, kas tur bija ieradušās, devušās prom. 

"Robežpunkti slēgti ir sekmīgi, bet, kopš Latvijas valdība pieņēma attiecīgo lēmumu [ceturtdien, 12. oktobrī], Krievijas dienesti ļoti gausi strādāja – nevarētu teikt, ka daudz, bet tomēr personas bija koncentrētas Vientuļos, bet svētdienas rītā vispār neviena persona netika izlaista," norādīja Kozlovskis.

Tas, pēc Kozlovska teiktā, tikai apliecina – ja Latvija būtu atstājusi vaļā Vientuļu robežpunktu, tur pulcētos ļoti daudz cilvēku, tādējādi radot riskus Latvijas valsts drošībai.

Patlaban uz abiem robežpunktiem izveidota betona siena, bet pilnībā bez vizuālas uzraudzības tie nav atstāti. Savukārt robežsargi no Vientuļiem un Pededzes tiks novirzīti uz "zaļo robežu". 

No ieceļošanas Latvijā uz robežas ar Baltkrieviju šonakt atturētas 129 personas. "Bija dažu dienu kritums, bet atkal ir pieaugums," atzina ministrs. 

Uz "zaļās robežas" ar Krieviju šāda spiediena nav, "joprojām turpinās koncentrācija uz Baltkrievijas robežas", norādīja Kozlovskis.

Ministrs atzīmēja, ka Grebņevas un Terehovas robežpunkti turpina strādāt, bet arī tur šī nedēļas nogale ritējusi gausi: "Krievija bremzēja ierasto robežpunktu šķērsošanas procesu – bija vairākas stundas, kad neviena persona [nešķērsoja robežu], tad – stundā tikai viena."

Runājot par Krievijas iespējamo tālāko rīcību, Kozlovskis atbildēja: "Gaidīsim, ko Krievija tagad darīs, bet gribu uzsvērt, ka tā ir viņu apzināta rīcība, kas novedusi pie šādas situācijas. Šengenas zonā bija 32 punkti, kur varēja šķērsot [robežu ar Krieviju]. Ja bija kādi iemesli, varēja samazināt, bet ne jau no 32 atstāt vienu Vientuļos. Nav jābūt īpaši tālredzīgam, lai saprastu, ka tas ir apzināti darīts."

"Mēs atrodamies reālā hibrīdkara situācijā," rezumēja iekšlietu ministrs.

Daļa Ukrainas pilsoņu nepaspēja šķērsot robežu, dosies atpakaļ uz Varšavu

Brīvdienās robežšķērsošanas vietā "Vientuļi" līdz tā slēgšanai kaimiņvalsts bija būtiski ierobežojusi apkalpoto robežas šķērsotāju skaitu, tāpēc pie robežpunkta veidojas gan personu, gan transportlīdzekļu rindas.

Tiem, kuri robežu šķērsot bija plānojuši ar kājām, Balvu novada pašvaldība pēc Valsts robežsardzes lūguma bija nodrošinājusi autobusus, kur, garās stundas gaidot, patverties. Tajos vēl svētdienas naktī īsi pirms robežpunkta slēgšanas patvērās lielākoties Ukraiņu pilsoņi, kuri uz robežu tika atvesti un atstāti, savukārt citi ar autobusu tika aizvesti uz Grebņevas robežšķērsošanas punktu.

Balvu novada priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs no Latgales partijas pastāstīja, ka "bija vairākas iedzīvotāju grupas, kas tika atvestas uz Vientuļu robežšķērsošanas punktu un izlaistas, un autobuss aizbrauca prom. Cilvēki uzturējās vienkārši zem klajām debesīm. Mēs piegādājām divus pašvaldības autobusus, kur šiem cilvēkiem bija iespēja uzturēties un gaidīt savu fizisko rindu, un šobrīd tie Ukrainas iedzīvotāji, kuriem ir arī Krievijas pases, devās uz Grebņevas kontrolpunktu".

"Otrs autobuss tiem Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuriem nav Krievijas pases. Viņi ir vienojušies ar savu pārvadātāju, kas viņus ir atvedis par gana lielu naudu uz šejieni no Varšavas, ka būs autobuss pretim un viņus nogādās atpakaļ uz Varšavu," pastāstīja Maksimovs.

Daži ukraiņi varētu mēģināt ceļot caur Baltkrieviju; Piedrujas robežpunktā nav intensīvākas kustības

Tiek pieļauts, ka daļa Ukrainas pilsoņu varētu mēģināt Krievijā iekļūt caur Baltkrieviju, no Latvijas dodoties uz Piedruju, kas pēc Silenes robežšķērsošanas vietas slēgšanas ir vienīgā robežas šķērsošanas vieta ar Baltkrieviju.

Tomēr vismaz pirmdien pusdienlaikā Piedrujā nekas neliecināja par kādu intensīvāku kustību. Rindā, kurā stiepās aptuveni 7 kilometru garumā, kā ierasts gaidīja aptuveni 400 kravas automašīnas un vēl 10- 15 vieglās automašīnas, taču neviena no tām nebija ar Ukrainas numura zīmēm.

To, ka Piedrujā uz robežas pagaidām nekas nav mainījies un viss ir mierīgi, apliecināja Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes priekšnieka pienākumu izpildītājs Raimonds Kublickis.

Oficiāli gan Latvijas robežsargiem šādas ziņas Baltkrievijas puse nav sniegusi, taču Latvijas Radio rīcībā ir informācija,  ka ir bijuši gadījumi, kad Baltkrievijā iebraukušie ukraiņi Krievijā nav ielaisti un bija spiesti doties atpakaļ.

Arī Krāslavas novadā, pašā  Piedrujas pagastā nav manīta kāda iedzīvotāju vai transporta kustība, kas liecinātu par ukraiņu pilsoņu vēlmi iekļūt Baltkrievijā un vēlāk attiecīgi Krievijā, apliecināja arī Piedrujas pagasta pārvaldē.

KONTEKSTS:

Krievija pagājušajā nedēļā nolēma, ka no 16. oktobra visi Ukrainas pasu turētāji, kas vecāki par 14 gadiem, drīkstēs ieceļot Krievijā no trešajām valstīm tikai divās robežšķērsošanas vietās – Šeremetjevas lidostā, kas atrodas Maskavā, un mazākajā robežkontroles punktā uz Latvijas–Krievijas robežas – Vientuļos.

Reaģējot uz šo Krievijas lēmumu, Latvijas valdība nolēma no 16. oktobra slēgt Pededzes un Vientuļu robežšķērsošanas punktus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti