Dienas ziņas

Izraēla gatavojas sauszemes ofensīvai Gazas joslā

Dienas ziņas

Polijā opozīcijai prognozē iespēju veidot jauno valdību

Piecgadīgās meitenes noslīkšanā apsūdz vecākus

Pērn Gaujā noslīkušās piecgadīgās meitenītes lietā rosina saukt pie atbildības māti un audžutēvu

Valsts policijas (VP) Rīgas reģiona pārvaldes Pierīgas Ziemeļu iecirkņa amatpersonas pabeidza izmeklēšanu kriminālprocesā par pērn Gaujā bojā gājušo piecgadīgo meiteni Evitu un šī gada 13. oktobrī nodeva krimināllietas materiālus Pierīgas prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai pret divām personām – meitenes māti un audžutēvu, informēja policijā. 

Pagājušā gada 26. jūnijā Valsts policija saņēma informāciju, ka Siguldā, Gaujas pludmalē, ap pulksten 14.00 pazudusi piecgadīga meitene Evita. Viņas meklēšanā tika iesaistīti plaši spēki gan no Valsts policijas, gan citiem dienestiem, uzņēmumiem un brīvprātīgo organizācijām, gan vienlaikus atsaucās vairāk nekā 200 brīvprātīgie, kuri palīdzēja gan ar cilvēkresursu, gan laivām un citu tehniku. Meklēšanas pasākumi pamatā tika veikti Gaujas upes teritorijā – vairākkārtīgi tika pārbaudīta gan sauszemes teritorija, gan upe un tās gultne. Vienlaikus vietās, kur nebija iespējams piekļūt ar kājām vai laivu, tika izmantoti droni un Valsts robežsardzes helikopters. 

Pēc gandrīz trīs dienu nepārtrauktiem meklējumiem 28. jūnijā ap pulksten 12.30 starp Gaujas ciematu un Siguldu kopīgā Valsts policijas, pašvaldības policijas, Zemessardzes un brīvprātīgo patruļa upē atrada pazudušo piecgadīgo meiteni bez dzīvības pazīmēm. 

Valsts policija uzsāka kriminālprocesu un izmeklēšanu, tika nozīmētas ekspertīzes, kā arī veiktas citas izmeklēšanas darbības. 

Izmeklēšanā gūtā informācija liecina, ka meitenes māte un audžutēvs todien, nenodrošinot nepārtrauktu uzraudzību pie ūdenstilpes un apzinoties, ka meitene, atbilstoši viņas vecumam, spēja aktīvi pārvietoties un iekāpt upē, atstāja mazgadīgo Evitu bez uzraudzības, kura sava vecuma dēļ, neapzinoties savas darbības un to nozīmi, iekāpa Gaujas upē un noslīka. 

Policija notikušā apstākļus skaidroja ilgāk nekā gadu, un liecību par notikumu attīstību esot daudz, policija apstiprināja Latvijas Televīzijai.

Precīzi policijā notiekošo neatstāsta, bet māte un audžutēvs ir vienīgie aizdomās turamie un kriminālprocess nodots prokuratūrai.

"Tur jau tas stāsts, ja vecāki būtu pildījuši vecāku pienākumus, apzinājušies, ka atrodas pie Gaujas upes, mēs saprotam, kas ir Gauja, jebkura ūdenstilpe ir bīstama mazam bērnam. Ja viņi būtu nodrošinājuši nepārtrauktu uzraudzību, nodrošinājuši drošību – nelaimes gadījums nebūtu noticis," sacīja VP Pierīgas Ziemeļu iecirkņa Izmeklēšanas nodaļas galvenā inspektore Jeļena Ožeškovska.

Abas personas kriminālprocesā ir atzītas par aizdomās turētajiem. Ņemot vērā, ka viņi sadarbojas ar izmeklēšanu un to nekavēja, personām nav piemēroti drošības līdzekļi. 

Iegūstot pietiekamu pierādījumu kopumu un veicot visas nepieciešamās kriminālprocesa izmeklēšanas darbības, 13. oktobrī pieņemts lēmums par kriminālprocesa nodošanu Pierīgas prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai pret divām personām – meitenes māti un audžutēvu. 

Zināms, ka māte ar audžutēvu sadarbojās un policijai sniedza liecības. Arī medijos viņi stāstīja par traģēdijas gaitu:

Kriminālprocess ir kvalificēts pēc Krimināllikuma 123. panta pirmās daļas par prettiesisku nonāvēšanu aiz neuzmanības, kā arī Krimināllikuma 174. panta otrās daļas – par cietsirdīgu vai vardarbīgu apiešanos ar mazgadīgo, ja ar to mazgadīgajam nodarītas fiziskas vai psihiskas ciešanas un ja tās nodarījušas personas, no kurām cietušais ir materiāli vai citādi atkarīgs.

Par šo noziedzīgo nodarījumu paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai sabiedriskais darbs, vai naudas sods, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Policijā norādīja, ka šādi gadījumi, kad tiek konstatēta nonāvēšana aiz bezdarbības, ir salīdzinoši reti. 

Arī Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā Latvijas Televīzijai norādīja, ka tieši šādi gadījumi ir reti, visbiežāk tomēr tie ir nelaimes gadījumi. Apsūdzības par vecāku pienākumu nepildīšanu un vardarbību pret bērniem gan ir salīdzinoši biežas. Bet, vai to ir mazāk vai vairāk nekā kādreiz – esot grūti spriest. 

Izmeklēšanas laikā inspekcijā grūti apliecinājumi tam, ka vecāki nenodrošināja piecgadīgajai Evitai nepārtrauktu uzmanību un drošību. Arī stāstot par traģēdiju, māte intervijās atzinusi, ka bija novērsusi uzmanību, līdz dēls pieskrējis, teikdams, ka māsa ir pazudusi.

Valsts policija atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.

KONTEKSTS:

Siguldā, Gaujas pludmalē (Peldu ielā) 2022. gada 26. jūnijā pazuda piecus gadus veca meiteneMeitenes meklēšanā bija iesaistīts arī Valsts robežsardzes helikopters, tāpat atbildīgajiem dienestiem bērnu visas dienas garumā palīdzēja meklēt arī brīvprātīgie. Pēc gandrīz divu dienu nepārtrauktiem meklējumiem pazudusī meitene otrdien, 28. jūnijā, tika atrasta Gaujā bez dzīvības pazīmēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti