Dopings vietējiem un pienesums pagastam. Latgalē atklāj desmito Kopienas resursu centru

Jau ceturto gadu Latgalē pakāpeniski top Kopienas resursu centri, kuros vietējie iedzīvotāji var sanākt kopā uz sarunām, plānot un īstenot pozitīvas pārmaiņas savā dzīvē un vietējā kopienā, veidojot labāku dzīvi savā pagastā. Aizvadītās nedēļas nogalē divi šādi Kopienas resursu centri atklāti Krāslavas novadā – Dagdā un Priežmalē. Tas ir vēl viens papildu impulss un iespēja dzīvojošajiem laukos aktivizēt savu darbību un īstenot idejas, kas to dzīvi darītu pilnvērtīgāku.

Kopienas resursu centri top ar Izglītības iniciatīvu centra, "British Council" pārstāvniecības Latvijā un Latgales vietvaru atbalstu.

Latgalē atklāts desmitais Kopienas resursu centrs Priežmalē
00:00 / 03:59
Lejuplādēt

Kopienas resursu centrs Krāslavas novada Kastuļinas pagasta Priežmalē jeb senajā nosaukumā Zabludovkā jau ir desmitais Latgalē, kas ver durvis apkaimes aktīvajiem cilvēkiem.

Krāslavas novada pašvaldības Attīstības nodaļas vadītāja Ināra Dzalbe norādīja, ka šie centri ir vieta, kur iedzīvotājiem sanākt kopā un domāt par pagasta vai vietējo kopienu attīstību, jauniem projektiem. Tāpat šeit ir iespējams sadraudzēties ar blakus kopienām.

"Lielais mērķis, tā kā jau daudz kur kopienās ir šīs aktivitātes, ir domāt par to, kā padarīt šo dzīvi labāku sev pašiem šeit uz vietas, lai nav jābrauc prom," sacīja Dzalbe.

Katrs no centriem ir savdabīgs un kalpo atšķirīgiem mērķiem. Piemēram, Dagdā pilsētas iedzīvotāji un organizācijas varēs saņemt tehnisko atbalstu, jo telpās būs pieejamas ierīces tieši projektu rakstīšanai un pasākumu organizēšanai, turpretim Priežmalē centrs vairāk vērsts uz kopābūšanas veicināšanu - vieta sarunām un lietderīgai laika pavadīšanai.

Priežmale nav nejauša vieta tam, jo te iedzīvotāji aktīvi darbojas jau daudzu gadu garumā, Latvijas Radio stāstīja šīs kopienas pārstāve un Priežmales pamatskolas direktore Sandra Rakova:

"Mēs darbojamies jau ļoti sen, sākām ar mazajiem grantu projektiem, kad bijām vēl Aglonas novadā. Tie ir jau vismaz 10 gadi. Sporta laukumu atjaunojām, izveidojām Zabludovkas labirintu no krūmiņiem, informatīvo dēli nomainījām. Daudz bija mazu darbiņu, kas deva prieku un gandarījumu.

Mums ir ļoti paveicies, jo mums ir ļoti aktīvi cilvēki, lieli atbalstītāji, ir ģimenes ar bērniem, kuri ļoti aktīvi iesaistās visos pasākumos."

Piemēram, pērn Priežmales lauku kopiena pievērsās sabiedrībai aktuālai tēmai – latviešu valodas mācīšanai.

"Mums valodas problēma ir, to visi atzīst, un ar prieku vecāki un bērni piedalījās šajā projektā. Bija daudz pasākumu – Laimes diena, sveču liešanas diena. Mēs mācījāmies valodu caur dažādam aktivitātēm, nevis vienkārši klausoties lekcijas, bet caur dažādiem pasākumiem, tradīcijām."

Paši remontē un veido vidi

Pagasta ļaudis nepieciešamības gadījumā, lai tiktos un pārrunātu aktuālāko, izmantoja kultūras namu, taču tādas īstas savas vietas, kur jebkurā laikā var atnākt, tiem nebija. Tieši tam jau ceturto gadu Latgalē, lai īstenotu "Darbīgās kopienas" galveno mērķi, tiek veidoti Kopienas resursu centri, un nu tāds ir arī Priežmalē. 

Izglītības iniciatīvu centra vadītāja Daiga Zaķe skaidroja, ka savu ideju kopīgai attīstīšanai cilvēkiem ir vajadzīga kāda vieta: "Šie centri ir atvērti visai vietējai kopienai. Viņi var nākt, kad viņiem ir kāda ideja, vēlme, vajadzība tikties. Latgalē šis jau ir desmitais centrs. Cilvēki paši arī veidoja šo centru, remontēja, veidoja, pārkrāsoja mēbeles."

Inna Ļemeševa ir viena no šīs kopienas pārstāvēm, kura noteikti izmantos jauno resursu centru, tāpat kā citi aktīvie pagasta ļaudis:

"Tas ir domāts, lai mēs visi būtu kopā, apvienoti. Kopienā darbojas gan pensionāri, gan skolnieki, gan pansionāta iedzīvotāji.

Tā mums ir izaugsme, jo noteikti te būs kādas izglītojošas lekcijas un visādas darbības, te varēs adīt. Tā mēs attīstīsimies."

Kastuļinas pagasta pārvaldes vadītāja Marita Grebeža centrā sagaida darbīgus vakarus ar senioriem un jauniešiem: "Var kaut kādus rokdarbus taisīt vakaros, var jaunieši lasīt grāmatas. Mums tepat ir pieejama bibliotēka, tāpēc varam kaut ko izdomāt, kaut ko nonest uz šejieni. Viss vēl priekšā."

Tieši tāpēc šādu resursu centru izveidi Latgalē nolēma atbalstīt "British Council" pārstāvniecība Latvijā, apliecināja tās vadītāja Zane Matesoviča:

"Jebkādas aktivitātes, kas palīdz cilvēkiem sanākt kopā, apsēsties un padomāt par to, ko varētu savā apkaimē uzlabot, ir vērtīgas. Šis ir vēl viens papildu impulss un iespēja radīt telpu vai vietu, kas tieši tā arī nosaukta – resursu centrs. Tā mudinot ikvienu atnākt te un iesaistīties."

Pienesums pagastam

Resursu centra izveide, kurā iedzīvotāji var plānot un īstenot vietējai kopienai nozīmīgas aktivitātes, ir arī pienesums pagastam. Tagad, pateicoties tam, divas telpas pagasta ēkā ir sakārtotas un atvērtas iedzīvotājiem, stāstīja Kastuļinas pagasta pārvaldes vadītāja Marita Grebeža.

"Mums telpu netrūkst, tikai vienkārši tās nav izremontētas, tās ir palikušas no padomju laikiem tādas, kādas ir. Tagad divas telpas ir izremontētas, lai varētu tālāk darboties vienā tādā kopīgā centriņā.

Mūsu pagastā ir tādi stipri cilvēki, kas to kopienu urdina, un tas notiek pie mums."

Jaunās telpas ir stimuls jauniem darbiem, jaunām idejām, un tādas jau ir, saka Priežmales kopienas pārstāve Sandra Rakova:

"Centrs ir, darbs ir ieguldīts, bet tas ir tikai sākums. Nevar jau telpas stāvēt vienkārši tāpat tukšas. Mums jau ir plāni, ko šeit darīt un kā būt. Mēs jau būtībā tāpat darījām, bet tagad ir tāda mājīga un jauka vide. Noteikti nāksim kopā uz Latvijas svētkiem. Pagājušogad lējām sveces Latvijas karoga krāsās, šogad noteikti arī tas būs. Uz Jaungadu būs ziepju darbnīca. Viss notiek, visas cerības piepildīsies, ir dopings tagad."

Līdzīgs centrs iedzīvotāju iedvesmai un aktīvajai darbībai atklāts arī Dagdā, bet kopumā Latgalē jau ir izveidoti 10 šādi Kopienas resursu, kas darbojas vēl Daugavpilī, Augšdaugavas, Ludzas, Preiļu un Rēzeknes novados.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti