Arī šonakt izglītības iestādes saņēmušas draudu vēstules; apdraudējuma līmenis – zems

Arī naktī uz pirmdienu vairāki simti skolu un pirmsskolu, kā arī mācību centri visā Latvijā savos e-pastos saņēmuši draudu vēstules. Valsts policija tās ir izvērtējusi, un pēc policijas risku līmeņa vērtējuma fiziska apdraudējuma nav, izglītības iestādes var turpināt darbu, liecina ieraksts Valsts policijas (VP) sociālajos tīklos.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Jaunā Vienotība") intervijā Latvijas Radio norādīja, ka draudu vēstulēs esot nedaudz cits teksts, kā pagājušajā nedēļā saņemtajās, taču to saturs ir vardarbīgs. 

"Pirmie signāli bija 1.40 naktī, iestādes ir sazinājušās ar policiju, bet no [Valsts policijas priekšnieka Armanda] Ruka kunga esmu saņēmis apliecinājumu, ka tie ir līdzvērtīgi zema riska draudi. Tas turpinās arī Igaunijā un Lietuvā, zināmā mērā prognozējam, ka arī Polijā. Šo valstu dienesti strādā ciešā sadarbībā," uzsvēra Kozlovskis.

Savukārt VP priekšnieks Armands Ruks intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" pastāstīja, ka šonakt draudu e-pasti izsūtīti vairāk nekā 300 adresēm, tostarp arī mācību centriem, bet šorīt pēc plkst. 6 bijis "atkārtots vilnis jau no cita e-pasta, bet tas būtībā ir viens vilnis ar identisku tekstu". Arī Igaunijā aizvadītajās brīvdienās saņemti līdzīgi draudu e-pasti – tie sūtīti uz izglītības iestādēm, lidostu un tiesām.

"Mēs saskaramies visā Baltijā šobrīd ar līdzīgu kiberuzbrukumu. Pats galvenais – jāsaglabā miers," norādīja Valsts policijas priekšnieks. 

Vaicājot par draudu vēstuļu sūtītāju, Ruks uzsvēra, ka šis ir kiberuzbrukums: "Tās nav nesagatavota cilvēka darbības. Tas ir ļoti nopietns, organizēts spēks, kas ir darbojies jau iepriekš."

Ministrs skaidroja, ka no Valsts drošības dienesta nav saņēmis lūgumu paaugstināt terorisma draudu līmeni Latvijā. 

Lai arī draudu līmenis saglabājas zems, tas nenozīmē, ka tiem nav jāpievērš uzmanību. "Kāds apzināti traucē mūsu normālo dzīvi," atzina Kozlovskis. "Mēs dzīvojam reālā hibrīdkara situācijā – tas ir jāapzinās."

Šo draudu vēstuļu mērķis ir destabilizēt situāciju Latvijā, izraisīt jaunu satraukuma vilni, taču ministrs aicināja tam nepakļauties. 

Kozlovskis akcentēja, ka policijai ir zināms rīcības algoritms, taču, ja izglītības iestādēm ir pamatotas bažas vai informācija, par to nekavējoties ziņot policijai.

KONTEKSTS:

Aptuveni 300 mācību iestādēs visā Latvijā 10. oktobrī, saņēma e-pastus par iespējamiem drošības riskiem, līdzīgus draudu e-pastus naktī uz 11. oktobri, saņēma arī aptuveni 400 bērnudārzu. 

Valsts policija norādīja, ka iedzīvotājiem nav pamata satraukumam, draudu līmenis tiek raksturots kā zems un evakuācija iestādēs nav nepieciešama. Policija arī norādīja, ka šāda veida uzbrukumi nav jauni, un šis avots darbojies arī Polijā un ASV.

Arī Valsts drošības dienests informēja, ka terorisma draudu līmenis Latvijā saglabājas zems un VDD rīcībā esošā informācija neliecina, ka tas tuvākajā laikā varētu mainīties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti