Jēkabpils novada brīvprātīgie ugunsdzēsēji visas izmaksas sedz no savas kabatas

Turpinoties karstajam un sausajam laikam, šobrīd ļoti aktīvs darba periods ir ugunsdzēsējiem. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) resursi ir ierobežoti, tāpēc nozīmīgs atbalsts ir brīvprātīgo ugunsdzēsēju kopienas. Jēkabpils novadā šai kustībai trūkst finansiāla atbalsta, līdzīgas problēmas ir arī citviet, tādēļ valstī šobrīd notiek darbs, lai izstrādātu vienotu kārtību brīvprātīgo ugunsdzēsēju darbībā.

Jēkabpils novada brīvprātīgie ugunsdzēsēji visas izmaksas sedz no savas kabatas
00:00 / 04:15
Lejuplādēt

Brīvprātīgie ugunsdzēsēji Jēkabpils novada Ancenes ciemā strādā jau vairākus gadu desmitus. Viņu rīcībā ir gan ūdens sūkņi, apģērbs un ekipējums, gan ugunsdzēsības automašīna. Lai gan tas ir septiņdesmito gadu transportlīdzeklis, Ancenes brīvprātīgais ugunsdzēsējs Ainis Čāmāns uzsvēra, ka automašīna ir labā darba kārtībā un līdz šim nekad nav pievīlusi. "Jebkurā diennakts laikā esam gatavi izbraukt. Visu laiku ir bijis tā, ka šķil un brauc, un viss notiek."

Arī pašu brīvprātīgo Ancenē netrūkst, vienīgā problēma – jau vairāk nekā gadu brīvprātīgie ugunsdzēsēji visas izmaksas sedz no savas kabatas.

"Iepriekšējās, Aknīstes novada pašvaldības laikā maksāja mazliet– alga tā skaitījās – par mašīnas uzturēšanu ar mērķi, lai viņa tehniski būtu jebkurā brīdī braucama. Tagad ar 2022. gada 1. janvāri naudas taupīšanas nolūkā viss tika apgriezts. Nav vairs naudas ne degvielai, ne kādam aprīkojumam. Pārplīst kāda šļūtene, sanāk tā, ka pērkam par savu naudu, lai būtu komplekts braukšanai. Šinī situācijā, kad glābšanas dienestā  Aknīstē, kas mums ir tuvākā, divas diennaktis nedēļā glābšanas dienesta postenis nestrādā, tad reāli sanāk, no mūsu novada skatoties, ka tuvākais postenis ir Viesīte vai Jēkabpils, tas ir stundas brauciens. Manuprāt, mašīna šinī galā, kas ir novada tālākais punkts, būtu vitāli nepieciešama. Novadam sākt taupīt uz drošību nav īsti pareizi," vērtēja Čāmāns.

Ancenes brīvprātīgie ugunsdzēsēji gadu gaitā ir pierādījuši, ka spēj ierasties uz izsaukumu ātrāk nekā valsts glābēji, tādā veidā ātrāk likvidējot ugunsgrēkus un novēršot postošākas nelaimes. Pirms dažām nedēļām brīvprātīgie operatīvi nodzēsa liesmas kādas saimniecības šķūnī, tādā veidā paglābjot blakus esošo dzīvojamo māju.

Anceniete Laima minēja vēl vienu piemēru – pirms dažiem gadiem dega dzīvojamā māja Ancenes centrā. Tagad gan māja nojaukta, palikuši pamati, bet Laima uzsvēra, ka toreiz brīvprātīgajiem izdevās pasargāt no liesmām lielāko daļu.

"Tā kā tepat ugunsdzēsēju mašīna bija, tas bija ļoti liels atspaids, jo baidījās, ka varēja tur arī saimniecības ēkas un kaimiņi visi nodegt.

Bet tik tiešām jaunieši bija, un mans jaunākais dēls palīdzēja dzēst to māju. Nodzēsa. Pēc tam izdomāja, ka tā jānopērk, bet pēc tam nostāvēja vairākus gadus, bet, ja būtu uzreiz atjaunojuši, noteikti varēja to māju atjaunot," sprieda Laima.

Pašvaldībā skaidroja, ka ar brīvprātīgajiem ugunsdzēsējiem tiks pārrunāta iespēja samaksāt par tiem izsaukumiem, kuros viņi ir piedalījušies. Savukārt par tehnikas un aprīkojuma uzlabošanu gan pagaidām neesot domāts, lai gan daļa automašīnu ir sliktā tehniskā stāvoklī. 

"Šobrīd tās mašīnas nav izgājušas tehnisko [apskati], protams, degvielu norakstīt uz tādu mašīnu mēs īsti nevaram, bet to var ar aktu norakstīt uz šo konkrēto gadījumu. Mēs kā pašvaldība šobrīd nelikvidējam to, kas ir, un jaunu neko netaisām. Tas ir valsts lauciņš šobrīd – nodrošināt glābējus un nodrošināt ugunsnelaimju novērsējus konkrētajā vietā," sacīja Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (Latvijas Zaļā partija).

VUGD apliecināja, ka visā Latvijā ir jābūt vienotai kārtībai, kādā strādā un tiek finansiāli atbalstīti brīvprātīgie ugunsdzēsēji. Šobrīd dienestā tiek risināts šis jautājums.

"Tiek apzinātas paaugstināta riska vietas Latvijā, kur mēs nosakām, kurās vietās vajadzētu būt kādiem ugunsdzēsības resursiem.

Bija iepirkums par zinātnisku pētījumu ar uzdevumu veikt ekonomisko analīzi par brīvprātīgo ugunsdzēsēju organizāciju un pašvaldību ugunsdzēsības dienestu kustības integrēšanu. Tiek izstrādāts arī jaunais ugunsdrošības, ugunsdzēsības un glābšanas darba likums, kur arī būs sadaļa par brīvprātīgo ugunsdzēsēju lomu. Pakārtoti, protams, Ministru kabineta noteikumi tiktu izstrādāti par kaut kādām noteiktām minimālajām prasībām," teica VUGD Operatīvās vadības pārvaldes priekšnieks Kristaps Kolbergs.

Noteikumos tiks izstrādāta gan kārtība, kādā brīvprātīgajiem būtu jāiziet apmācības, gan prasības, kādai tehnikai un aprīkojumam ir jābūt, tāpat arī tiks noteikts valsts finansiāls atbalsts brīvprātīgo ugunsdzēsēju formējumiem. Tomēr VUGD uzsvēra, ka tas viss ir tikai izstrādes sākumposmā. Tikmēr brīvprātīgajiem ugunsdzēsējiem Jēkabpils novadā jāpaļaujas uz saviem resursiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti