Panorāma

Aizturēts Ukrainas Augstākās tiesas priekšsēdētājs

Panorāma

Tūristu mītnēs ārzemnieku skaits dubultojies

Mēnesis kopš slepkavības: Rusiņš nav atrasts, bērnus sargā

Mēnesi pēc sievietes slepkavības Jēkabpilī: Rusiņš nav atrasts, bērnus sargā, ģimene varētu sūdzēt tiesā valsti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Apritējis mēnesis, kopš Jēkabpils pusē varmāka Leons Rusiņš ar cirvi nogalināja ilgstoši vajāto dzīvesbiedri, jaunu sievieti viņu bērna un sievietes mammas acu priekšā. Slepkava nav noķerts, bet sievietes mātei no bēdām ir smagas mentālas problēmas. Abi bāreņos palikušie bērni ir aprūpēti un drošībā. Taču nogalinātās sievietes advokāte pieļauj, ka ģimene par notikušo varētu vērsties tiesā pret valsti.

Advokāte Anna Nore bija nogalinātās sievietes aizstāve un tagad juridiski pārstāv arī jaunāko bērnu.

"Rusiņš joprojām nav atrasts, un tā ir tā lielā sāpe un nedrošības sajūta, jo tas cilvēks kaut kur staigā apkārt. Tā gribas domāt, zinot viņa pašpārliecinātību. Izmeklēšana virzās uz priekšu, nostiprina pierādījumus. Esmu procesā iestājusies kā juridiskās palīdzības sniedzēja mazajam puisītim," pastāstīja advokāte.

Nore panākusi aizliegumu pratināt bērnudārznieku, kurš bija liecinieks tam, kā tētis nogalina mammu.

Policija vēlmi bērnu nopratināt izteica tagad, kad psiholoģei jau izdevies kaut nedaudz mazināt piedzīvotā sekas. Arī Psihiatrijas centrā atzīts, ka bērnu pratināt nedrīkst.

Uz vientuļā lauku ceļa Rusiņš patiesībā nogalinājis visu sievietes ģimeni. Sievietes mammai, kuras acu priekšā slepkavība notika, radušies ļoti smagi veselības traucējumi.

"Šī traģēdija viņu ir iznīcinājusi. Viņa ir sociālās aprūpes iestādes klients. Un galvenais, ka viņa taču bija viņu vecmāmiņa. Rūpējās par viņiem. Gāja uz bērnudārzu pakaļ. Tagad vecmāmiņa arī ir atņemta, jo viņas saprāts ir zudis pēc visa pārdzīvotā," stāstīja advokāte.

Policija patrulē tuvumā bērnudārzam un skolai, kur mācās abi bērni.

Jēkabpils policijas iecirkņa priekšnieks zaudējis amatu. Pārbaudes par visu lietā iesaistīto atbildību turpinās, jo Rusiņš sievieti vajāja ilgstoši un viņa lūdza aizsardzību atkal un atkal.

"Man žēl, ka tiesa uzskatīja, ka ir visu izdarījusi," atzina advokāte.

Taču advokāte beidzot jūtot, ka varmākas, īpaši tie, kuri pārkāpj tiesas noteiktos aizliegumus, tiek uzskatīti par bīstamiem.

Slepkavība atvērusi acis, ka draudi jāuztver nopietni.

"Tagad ejot tiesu lietās, es redzu, ka attieksme ir mainījusies. Radikāli mainījusies. Policija ir ļoti atbildīga. Nu ir arī citi vardarbības gadījumi, attieksme ir cita," stāstīja Nore.

Anna Nore, Jēkabpilī nogalinātās sievietes advokāte, viņas jaunākā bērna juridiskā pārstāve
Anna Nore, Jēkabpilī nogalinātās sievietes advokāte, viņas jaunākā bērna juridiskā pārstāve

"Apcietinājumu prasīju vienam vardarbniekam. Nav ne bērnu, ne laulības. Bet piemēroja apcietinājumu! Piemēroja, jo bija jau pārkāpis netuvošanos," atklāja Nore.

Ar abiem nogalinātās bērniem strādā psiholoģe.

"Psiholoģe ar tādu atdevi. Reizēm liekas – neesam tikai advokāts vai psihologs, ieguldām visu savu sirdsdegsmi. Bet mēs esam province. Mēs visi cits citu zinām. Mēs darām visu, lai cits citam palīdzētu," sacīja Nore.

Zinot Rusiņa psiholoģisko portretu, advokāte pieļauj, ka viņš turpinās darīt ļaunu.

"Viņš nogaida. Es ļoti ceru, ka viņu spēs atrast. Es uzskatu, ka tas ir zvērs. Vienkārši zvērs," viņa sacīja.

Kad beigsies visas pārbaudes un dienesta izmeklēšanas, ģimene varētu vērsties tiesā.

Valsts gan mirušās bērniem izmaksās kompensāciju par mammas bojāeju, bet tieši valsts nenosargāja abu bērnu mammu, lai gan viņa to izmisīgi lūdza.

"Jo valsts nepildīja savus pienākumus. Bet tiem bērniem ir jāaug! Neviens negrib iedzīvoties, bet uztraukums par bērniem," prasības pamatojumu skaidroja advokāte.

Lai gan Rusiņš burtiski izgaisis, Valsts policijas priekšnieks solījis, ka policija viņu atradīs. Pagaidām – bez panākumiem.  

KONTEKSTS:

16. aprīlī Jēkabpils novadā sava bērna un mātes acu priekšā tika nogalināta 1983. gadā dzimusi sieviete. Slepkavību pastrādāja viņas bijušais vīrs Rusiņš, kurš mēnešiem ilgi sievietei draudēja un viņu vajāja; par to regulāri tika ziņots policijai, bet sieviete pasargāta netika.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks uzdevis sākt dienesta pārbaudi, lai "pārliecinātos, ka policisti ir rīkojušies atbilstoši normatīvajam regulējumam, pietiekoši aktīvi un profesionāli". Ruks paziņoja, ka saistībā ar Rusiņa meklēšanu amatu zaudēs Austrumzemgales policijas iecirkņa priekšnieks Rolands Bērziņš.

Ruks atzina, ka konstatētas atsevišķas personas, kas nesadarbojās ar policiju Rusiņa meklēšanas procesā. Šīs personas, kuru skaitu, statusu un attiecības ar Rusiņu policijas priekšnieks nekonkretizēja, "maldināja un nesniedza ziņas par viņu šeit, Latvijā". Tāpat būšot jāvērtē viņu atbildība par slēpšanu, norādīja policijas priekšnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti