4. studija

Kā tiek risināta lieta par pašnāvību Jēkabpils īslaicīgās aizturēšanas izolatorā?

4. studija

Zīmju valodā. 4. studija

Kāpēc pašvaldība, izīrējot telpas cilvēkiem ar invaliditāti, nav nodrošinājusi tām piekļuvi?

Pēc vairāku gadu pūlēm fonda «Nāc līdzās» korim cerība tikt pie pacēlāja mēģinājumu telpās

Fonda "Nāc līdzās!" korī piedalās jaunieši ar īpašām vajadzībām, tostarp arī ratiņkrēslos, taču, lai nokļūtu mēģinājumu telpā otrajā stāvā, viņiem ir jāpārvar kāpnes. Telpas kora vajadzībām tiek īrētas no Rīgas domes (RD), taču tās nav pielāgotas cilvēkiem ar speciālām vajadzībām. Jau četrus gadus fonds cīnās ar pašvaldību par elementāra pacēlāja izbūvi. Tikmēr uz kora mēģinājumiem otrajā stāvā jauniešiem palīdz nokļūt viņu vecāki.

ĪSUMĀ:

  • Elizabetei lielākais palīgs tētis, kurš palīdz meitai ratiņkrēslā nokļūt uz mēģinājumu 2. stāvā.
  • Kāpnes ir nopietns šķērslis, jo ne visiem jauniešu vecākiem ir iespēja nākt līdzi uz mēģinājumiem.
  • "Nāc līdzās" vadītāja: "Dokumentos viss kārtībā – "esam par iekļaušanu", bet realitāte ir cita.
  • Trīs gadi bija jāgaida, lai cilvēkiem ratiņkrēslos tiktu izbūvēta uzbrauktuve iekļūšanai ēkā.
  • Četrus gadus cīnās par pacēlāju; tagad Rīgas dome radusi naudu un sola pacēlāju uz 2. stāvu. 

Fonda "Nāc līdzās!" jauktais koris ir īpašs ar to, ka dziedātājiem katram ir savas veselības problēmas. Šeit dziesma vieno gan cilvēkus ar kustību traucējumiem, gan redzes problēmām un citām kaitēm.

Kora diriģents Georgs Zujevs stāstīja, ar kādiem izaicinājumiem nākas saskarties, apgūstot dziesmas:

"Labot dažādas dikcijas lietas, mutes atvērumu. Arī ļoti daudz kas diriģenta darbā – tu parādi priekšā, bet, ja cilvēks neredz, tad tev kaut kā savādāk viņam tas ir jāizskaidro. Un tad, protams, dziesmu apguve; neredzīgiem vispār viss uzreiz no galvas jāmācās. Tiešām, visu cieņu!"

Elizabete mēģinājumus ik svētdienu apmeklē kopā ar tēti Edgaru Baranoviču. Tieši viņš ir lielākais palīgs, lai meita ratiņkrēslā vispār varētu nonākt mēģinājuma telpā – ēkas otrajā stāvā.

"Elizabetes dēļ tas man nav smagi; protams, fiziski uznest nav vieglākais uzdevums. Kaut kādu daļu pakāpienu Elizabete spēj ar pieturēšanos arī uziet pati, bet arī tas, protams, nav viegli," atzina Edgars.

Elizabetes un viņas kora biedru vēlēšanās dziedāt ir spēcīgāka par viņu speciālajām vajadzībām, taču kāpnes ir skaudrs un nepatīkams atgādinājums par viņu spējām un to, kas nav paveicams pašu spēkiem.

Fonda "Nāc līdzās!" vadītāja Sarma Freiberga norādīja: "Dokumentos jau viss ir kārtībā – "mēs esam par iekļaušanu", par to, "lai visiem būtu vienlīdzīgas iespējas". Šis ir jautājums – vai ir realitātē?"

Fonds "Nāc līdzās!" savu mājvietu Rīgas domes (RD) īpašumā – Čaka ielā 139 – ar īres līgumu nostiprinājis jau 2019. gada beigās. Toreiz ierēdņi solījuši, ka vide tiks piemērota, lai jebkurš cilvēks ar speciālām vajadzībām varētu nonākt ēkas otrajā stāvā. Solīts makā nekrita.

Trīs gadi bija jāgaida, lai cilvēkiem ratiņkrēslos vispār tiktu izbūvēta uzbrauktuve iekļūšanai ēkā. Taču tālāk, uz otro stāvu – kora, akordeona, ukuleles un citām nodarbībām – viņi pašu spēkiem netiek.

"Vajadzētu uzlikt vienkāršu pacēlāju. Tas varētu būt mobilais pacēlājs. Mēs pat sākumā paši mēģinājām, rakstījām projektus un lūdzām Rīgas domes atļauju, lai viņi ļauj mums šajā ēkā ierīkot," stāstīja Freiberga.

Tā kā fonds telpas īrē, atteikums projektu konkursos sekojis cits pēc cita. Arī Rīgas domē jautājumu par pacēlāju "futbolējuši" no viena departamenta uz nākamo. Ierēdņiem neērtais jautājums nonācis gan Labklājības departamentā, gan Īpašumu departamentā, gan Sociālo lietu komisijā. Diemžēl fonda "Nāc līdzās!" vadītāja līdz šim nebija saņēmusi nevienu norādi, ka pacēlājs varētu tikt ierīkots.

"Es tiešām zvanīju vēl Sociālās komitejas vadītājam un teicu, lai viņš palūdz tos departamentus, kam tas būtu jādara, ielikt tāmē, šī gada budžetā, bet neviena atbilde nav bijusi. Un šodien ir marts, mēs joprojām rāpjamies, nesam," pauda Freiberga.

Elizabetes tētis uzsvēra, ka pacēlāja ierīkošana ļautu pievienoties korim vēl citiem dziedātājiem ratiņkrēslos.

Kāpnes šobrīd ir nopietns šķērslis, jo ne visiem jauniešu vecākiem ir iespēja nākt līdzi uz mēģinājumiem un ne visiem ir fiziskas iespējas savus bērnus uznest otrajā stāvā.

Jautājuma risināšanā iesaistījusies arī invalīdu un viņu draugu apvienība "Apeirons". Taču nu jau rit ceturtais gads, kā nav ne pacēlāja, ne kādas citas palīgierīces.

"Tur Rīgas domē vadība nomainījās, man liekas, kādas piecas reizes. Varbūt tur kaut kur tie jautājumi iestrēga," sprieda apvienības "Apeirons" vides pieejamības eksperts Jurģis Briedis.

Eksperts zināja stāstīt, ka ēkā bija paredzēts ierīkot liftu, kas ir nepieciešams arī senioru apvienībai, kas darbojas trešajā stāvā. "Tas pacēlājs kaut ko risina, bet lifts būtu labāk, jo pacēlājs – viņā īsti stāvēt nevar. Viņš vairāk domāts tieši cilvēkiem ratiņkrēslā," skaidroja Briedis. 

RD Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore Ineta Miglāne informēja, ka beidzot ir pieņemts lēmums:

"Tas prasīja laiku, arī konsultēties ar apvienību "Apeirons" par pacēlāja izbūvi, par labāko risinājumu. Esam saņēmuši vēstules, ka tās telpas atrodas otrajā stāvā.

Dome ir izvērtējusi šīs vēstules un apsvērusi lifta vai pacēlāja izbūvi, kam arī ir atrasti līdzekļi budžetā. Un šī gada ceturtajā ceturksnī ir plānots izbūvēt pacēlāju uz otro stāvu."

Pacēlāja izbūvei paredzētā summa ir 40 tūkstoši eiro.

Fonda "Nāc līdzās!" nodarbības apmeklē vairāk nekā 70 cilvēku ar speciālām vajadzībām. Viens no iemesliem, kāpēc viņiem nav vairāk iespēju satikt domubiedrus, socializēties, izklaidēties, ir vides nepieejamība. Piemēram, arī Iļģuciema kultūras namā, kas tāpat kā telpas Čaka ielā ir pašvaldības īpašums, 23. martā notiks jauktā kora koncerts, un dziedātājiem līdz skatuvei tāpat būs jānokļūst pašu spēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti