KNAB sācis kriminālprocesu pret bijušo Rīgas mēru Ušakovu saistībā ar brīvbiļetēm mikroautobusos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis jaunu kriminālprocesu pret Eiropas Parlamenta (EP) deputātu, bijušo Rīgas mēru Nilu Ušakovu ("Saskaņa") saistībā ar brīvbiļetēm Rīgas mikroautobusos.

ĪSUMĀ:

  • Ušakovs atklāja, ka viņam piemērots aizdomās turētā statuss.
  • Lieta esot saistīta ar brīvbiļetēm Rīgas mikroautobusos.
  • Ušakovs apgalvo, ka procesu pret viņu iniciējusi pašreizējā Rīgas domes vadība.
  • Partijas "Saskaņa" valde un frakcija Rīgas domē paudusi atbalstu Ušakovam.
  • Rīgas domes tagadējā vadība noraida Ušakova pārmetumus.

Ušakovs apstiprināja, ka viņam ir piemērots aizdomās turētā statuss un lieta esot saistīta ar brīvbiļetēm pensionāriem, skolēniem, trešās grupas invalīdiem, kā arī bērniem invalīdiem Rīgas mikroautobusos.

KNAB apstiprina, ka šogad 13. februārī pieņemts lēmums sadalīt 2019. gadā sāktu kriminālprocesu. KNAB izdalītajā kriminālprocesā veic pirmstiesas izmeklēšanu aizdomās par kukuļa lielā apmērā piedāvājuma pieņemšanu, ja kukuli pieprasījusi valsts amatpersona, kas ieņem atbildīgu stāvokli, kukuļa lielā apmērā piedāvāšanu un apsolīšanu pēc tā pieprasīšanas, kā arī dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, ja šīs darbības izraisījušas smagas sekas.

KNAB izmeklēšanu veic par iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem, kas pieļauti konkrētas juridiskas personas interesēs un saistīti ar 2018 .gada 28. martā Rīgas domes pieņemtajiem saistošajiem noteikumiem par braukšanas maksas atvieglojumiem galvaspilsētas sabiedriskā transporta maršrutu tīklā.

Kriminālprocesā piecas personas atzītas par aizdomās turētām.

KNAB nekomentēja kriminālprocesā iesaistīto personu identitāti vai amatus, kādus šīs personas ieņēmušas iespējamo noziedzīgo nodarījumu izdarīšanas laikā. Nevienai personai nav piemēroti drošības līdzekļi.

KNAB turpina veikt pirmstiesas izmeklēšanu un pašreizējā kriminālprocesa stadijā plašākus komentārus nesniedza.

Ušakovs apgalvo, ka procesu pret viņu iniciējusi pašreizējā Rīgas domes vadība

Pēc Ušakova rīcībā esošās informācijas, procesu pret viņu iniciējusi pašreizējā Rīgas domes vadība – mērs Mārtiņš Staķis un vicemērs Vilnis Ķirsis ("Jaunā Vienotība").

Viņuprāt, līdzekļi, kas tika iztērēti senioru, bērnu un invalīdu pārvadāšanai, ir zaudējumi pilsētai un pie zaudējumiem esot vainīgs Ušakovs.

"Nu, ko es varu teikt – lēmums par bezmaksas transportu pensionāriem un skolēniem bija absolūti pareizs un tiesisks. Pārmest sev man nav ko – ne no tiesiskā, tā arī ne no ētiskā vai morāles viedokļa. Pat ja šajā lietā nāksies, kā jau iepriekš tas ir bijis, saskarties ar meliem, klaju apmelošanu, es zinu, ka pierādīšu savu taisnību," norādīja Ušakovs.

Ušakovs norādīja, ka, cīnoties pret viņu un "Saskaņu", daudz kas jau ir izdarīts, proti, no mēra amata viņu atstādināja, domi atlaida, tiesāt arī mēģināja. 

"Tagad vēl jāgaida kriminālprocess par piešķirtajām brīvpusdienām bērniem skolās, jo to noteikti arī var nosaukt par zaudējumiem Rīgas domei," norādīja Ušakovs.

Tikmēr partijas "Saskaņa" valde un tās frakcija Rīgas domē savā paziņojumā paudusi atbalstu Ušakovam un uzskata kārtējo krimināllietu pret viņu par pasūtītu un absurdu.

"Mums ir pilnīgi skaidrs, kāpēc starts Nila Ušakova un līdz ar to "Saskaņas" kārtējai absurdajai vajāšanai tika dots tieši tagad. Pēdējā laikā pašreizējā Rīgas dome pieņēmusi vairākus nepārdomātus un nepopulārus lēmumus. Un, lai novērstu no šiem "panākumiem" uzmanību, "pārmaiņu koalīcija" izdomāja līdzekļus, kas iztērēti pensionāru, skolēnu, 3. grupas invalīdu bezmaksas braukšanai maršruta mikroautobusos, uzskatīt par zaudējumiem," teikts "Saskaņas" paziņojumā.

Savukārt Rīgas mērs Staķis uzsvēra, ka Ušakovam un bijušajai Rīgas domes vadībai ir senas attiecības ar KNAB un citām tiesībsargājošajām iestādēm. "Par to liecina 40 kriminālprocesi, kas tika uzsākti, kamēr Rīgas domē pie varas bija "Saskaņas" vadītā koalīcija. Ja KNAB veic kārtējo izmeklēšanu par iepriekšējās Rīgas varas darbībām, tad tam vairs nevajadzētu nevienu pārsteigt," teica Staķis.

Vienlaikus viņš norādīja, ka pašu lietu var komentēt tikai izmeklētāji vai tajā iesaistītie, bet viņam ar to saistības neesot.

Tikmēr Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Ķirsis atzina – lai kā viņam gribētos sev "pielikt šo ordeni", tomēr viņa līdzdalības šajā procesā neesot. Tas esot Ušakova paša īstenotās politikas nopelns.

Ķirsis uzsvēra, ka jebkurš lēmums, ko pieņem politiķis, ir jāvērtē pēc mērķa. Ja Ušakova mērķis ir pārvadāt cilvēkus pa brīvu, tad tas ir atbalstāms. Bet pilnīgi pretēji esot tad, ja mērķis ir radīt virspeļņu kādam uzņēmumam.

Politiķis skaidroja, ka laikā, kad dome lēma par attiecīgo regulējumu, viņš esot iebildis, ka par katru pasažieri pašvaldība vēl piemaksās.

Savukārt Ušakova izteikumus par Rīgas mēru un vicemēru, Ķirsis nodēvēja par mētāšanos ar vārdiem.

KONTEKSTS:

Rīgas pilsētas tiesa pērn decembrī attaisnoja Ušakovu krimināllietā par aizliegtas videonovērošanas ierīces glabāšanu.

Prokuratūra apsūdzību Ušakovam uzrādīja 2021. gada nogalē pēc Krimināllikuma panta par sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu aprites aizlieguma pārkāpšanu.

2021. gada novembrī EP atcēla Ušakovam deputāta imunitāti. Ušakovs gan saglabā EP deputāta pilnvaras, jo tās ir Latvijas valsts piešķirtas viņam kā eiroparlamentārietim un neviena cita iestāde tās nevar atņemt.

KNAB 2019. gada janvārī toreizējā Rīgas mēra Ušakova darba kabinetā Rīgas domē izņēma ierīci, kas izmantojama sevišķā veidā veicamajiem operatīvās darbības pasākumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti