Panorāma

Pērn par 13,9 % pieaugusi Latvijas banku peļņa

Panorāma

Eksperti: Krievijai jāsamaksā par karu Ukrainā

Partijai "Latvijas Krievu savienība" izteikts brīdinājums

Ģenerālprokuratūra izteikusi brīdinājumu Latvijas Krievu savienībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Ģenerālprokuratūra izteikusi brīdinājumu partijai "Latvijas Krievu savienība" (LKS), liecina Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija. Tas nozīmē, ka šis politiskais spēks nonācis soļa attālumā no tā, lai tiesa varētu lemt par partijas darbības izbeigšanu.

ĪSUMĀ:

  • VDD jau pērn martā izteica brīdinājumu LKS par dezinformācijas izplatīšanu.
  • Partija to neņēma vērā un turpināja izplatīt Krievijas propagandas vēstījumus.
  • VDD pērn decembrī informēja prokuratūru par pārkāpumiem LKS darbībā.
  • Prokuratūra partijai izteikusi brīdinājumu; LKS to esot ņēmusi vērā.
  • Ja gada laikā LKS būs jauni pārkāpumi, tiesa varēs lemt par tās slēgšanu.
  • 10 000 cilvēku parakstītā iniciatīva par LKS slēgšanu bez virzības Saeimā.

LKS birojs Rūpniecības ielā lielākoties ir tukšs un kluss, arī nekādus masu protestus partija pēdējā laikā īsti vairs nerīko. Taču tas tiek kompensēts ar prokremlisku vēstījumu aktīvu izplatīšanu sociālajos tīklos, Krievijas propagandas kanālos, kā arī Eiropas Savienības piedāvātajos resursos.

Piemēram, video, kas uzņemts Eiropas Parlamentā (EP) 2022. gadā 22. februārī, tikai divas dienas pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā, Tatjana Ždanoka un Jurijs Sokolovskis žēlojas, ka Eiropa nevēlas atzīt Doneckas un Luhanskas tā sauktās "tautas republikas" un apsveic Krievijas lēmumu atzīt šo teritoriju neatkarību.

"Šodien, 2022. gada 22. februārī, tika pieņemti lēmumi par Doneckas un Luhanskas neatkarīgo tautu, neatkarīgo republiku statusu. Es viņus ar to apsveicu," toreiz paziņoja EP deputāte Ždanoka.

Kremļa propagandas vēstījumi, starptautisko tiesību pārkāpumumu attaisnošana, dezinformācija un citi pārkāpumi konstatēti arī citos LKS video. Tādēļ pagājušā gada martā Valsts drošības dienests (VDD) partijai jau izteica vienu brīdinājumu. Taču situācija nemainījās. Nāk klāt pat jauni vēstījumi, piemēram, centieni noskaņot Latvijas iedzīvotājus pret palīdzēšanu Ukrainai.

"Rietumu palīdzība pielīp pie Kijivas rausēju rokām! Uz Ukrainas iedzīvotāju rēķina viņi sarausuši veselu bagātību!" pauda Jelgavas domes deputāts Andrejs Pagors (LKS).

Par konstatētajiem pārkāpumiem LKS darbībā VDD pagājušā gada decembrī informēja Ģenerālprokuratūru, kas izteikusi partijai brīdinājumu.

"Ievērojot to, ka šādas darbības var apdraudēt valsts un sabiedrības drošību, partijai šī gada 24. februārī tika nosūtīts prokurora brīdinājums.

Partijai tika arī uzdots novērst, proti, dzēst brīdinājumā norādītās informācijas izplatīšanu sociālajos tīklos, arī Latvijas Krievu savienības tīmekļa vietnē," sacīja prokurore Daina Stirāne.

Savukārt ģenerālprokurors Juris Stukāns Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" atklāja, ka LKS pārstāvji prokuratūrai atsūtījuši izvērstu skaidrojumu un pauduši nožēlu par izdarīto. Tāpat Stukāns atzina, – ja Saeimas deputāti grozījumus Politisko partiju likumā būtu izdarījuši daudz ātrāk, tad, iespējams, Ģenerālprokuratūra prasību tiesai par LKS būtu varējusi iesniegt jau ātrāk.

LKS priekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs apstiprināja, ka šāds brīdinājums saņemts un partija to esot ņēmusi vērā.

"Vispār mums bija vairāk nekā 1200 publikāciju tikai šajā tīklā. Jautājumi skar tikai septiņas publikācijas. Visas tās jau ir dzēstas no interneta un atrast tās nav iespējams," skaidroja LKS priekšsēdētājs.

Ja gada laikā pēc brīdinājuma saņemšanas tiks pieļauti jauni pārkāpumi, tad saskaņā ar Politisko partiju likumu tiesa varēs lemt par partijas slēgšanu.

Pagājušā gada rudenī jau vēstīts, ka Saeimā iesniegta vairāk nekā 10 000 cilvēku parakstīta iniciatīva par LKS slēgšanu. Toreiz aptaujātie deputāti solīja neļaut tai noklust.

Iniciatīva nodota Saeimas Nacionālās drošības komisijai, ko vada NA pārstāvis Jānis Dombrava, bet tālāka virzība pagaidām nav manīta.

"Šobrīd es redzu, ka iestādes dara savu darbu. Domāju, ka nekādas politiskas iejaukšanās noteikti nevajadzētu veidot. Process notiek, un es domāju, ka tas pietiekami tuvā laikā rezultēsies ar šīs organizācijas slēgšanu," sacīja Dombrava.

Kā noprotams – politiķi apzināti norobežojas no šīs lietas, ļaujot strādāt drošības iestādēm un tiesai, lai LKS slēgšanas gadījumā partijai nebūtu pamata to pārsūdzēt ar apgalvojumu, ka notikušais ir politiska izrēķināšanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti