Finanšu grūtībās nonākusī Rēzekne nesteidz atteikties no līguma ar «Radio Rēzekne»

Rēzeknē "uz papīra" ir iespējams bezdeficīta budžets, taču tas nozīmētu atteikšanos no vēl vairākām izdevumu sadaļām, uz ko nav gatavi pozīcijas deputāti. Piemēram, nāktos nogriezt brīvprātīgās iniciatīvas, tostarp, krievu valodas fakultatīvu mācīšanu, kā arī neturpināt līgumu ar "Radio Rēzekne", kam šogad bija paredzēti 12 tūkstoši eiro.

Finanšu grūtībās nonākusī Rēzekne nesteidz atteikties no līguma ar «Radio Rēzekne»
00:00 / 04:38
Lejuplādēt

Lai gan uz vietas nevienu neizdevās satikt, Latgales vēstniecības "Gors" 1. stāvā "Radio Rēzekne" telpas nomā jau aptuveni septiņus gadus. Lai nokļūtu nelielajā radio studijā, līdz šim bija jāiziet cauri pašvaldības informatīvā izdevuma "Rēzeknes Vēstnesis" redakcijas telpām. Šobrīd redakcija tur vairs neatrodas, jo, taupot līdzekļus, Rēzeknes dome atteicās gan no paša izdevuma, gan iznomātajām telpām "Gorā".

Tikmēr līgums ar SIA "Radio Rēzekne" par pilsētai aktuālās informācijas izvietošanu paliek spēkā par spīti sarežģītajai finansiālajai situācijai. Iepriekšējos gados līguma summa bija 24 tūkstoši eiro, pagājušajā gadā 21 tūkstotis, savukārt šogad bija ieplānoti 12 tūkstoši gadā jeb tūkstotis mēnesī.

"Nodaļas darbinieki veica tirgus izpēti, un esam pārliecinājušies, ka raidlaika cena šiem pakalpojuma sniedzējiem ir viszemākā," sacīja Rēzeknes pašvaldības Komunikācijas un ārējās sadarbības nodaļas vadītāja Nataļja Jupatova.

Sadarbība turpinās arī ar "Latgales Radio", tomēr tur ikmēneša summa ir piecas reizes mazāka.

Citā vietējā radiostacijā "Radio Ef-Ei" gan pastāstīja, ka ik gadu pašvaldībai nosūta sadarbības piedāvājumu par krietni zemāku summu, proti, 600 eiro mēnesī. Pašvaldība neatbild. Nevar nepieminēt – radio "Ef-Ei" daļēji pieder atstādinātā Rēzeknes mēra Aleksandra Bartaševiča sievai Olgai Bartaševičai. Otrs līdzīpašnieks gan ir Bartaševiča oponents, un radio nereti izskan pilsētas politiskajai vadībai kritisks saturs.

Mūzika un vietvarvēstis

""Rēzeknes Radio" nodrošina raidlaiku pl. 7, 9, 8, 11, 13, gandrīz deviņas reizes dienā," sacīja Jupatova. Kopējais pašvaldības nopirktais raidlaiks tajā ir sešas stundas nedēļā. "Pakalpojuma apjoms ir gana liels. Mēs esam ieinteresēti informēt iedzīvotājus pilnā apmērā," sacīja domes pārstāve.

"Radio Rēzekne" pieder "Rēzeknes Nacionālo biedrību apvienībai Inter", kas iepriekš bija saistīta ar partiju "Saskaņa", no kuras Bartaševičs izstājās, izveidojot jaunu partiju.

"Radio Rēzekne" pārsvarā skan mūzika un dziesmas krievu valodā. Dienas garumā klausoties radio, vienīgie raidījumi, ko izdevās dzirdēt, ir pašvaldības sagatavotā informācija par pilsētas aktualitātēm. Arī pēc "Lursoft" datiem vairākus iepriekšējos gadus gandrīz pusi "Radio Rēzekne" apgrozījuma veido līgums ar Rēzeknes domi.

Citu ziņu pārraižu "Radio Rēzekne" nav, kaut gan tādām pēc apraides licences jābūt. Uz to uzmanību vērsis arī radio uzraugs – Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome, kas uzsākusi pārbaudi.

Cita starpā radio kā savu ruporu iecienījis arī no mēra amata atstādinātais partijas "Kopā Latvijai" vadītājs Aleksandrs Bartaševičs. Nereti viņa monologs radio aizņem pat pārdesmit minūtes. Bartaševičs gan skaidroja, ka viņa uzstāšanās apmaksā partija.

Iepirkta aparatūra

Vēl 2014. gadā Latvijas Radio Bartaševičs klāstīja ieceres veidot ierakstu studiju pašvaldības vajadzībām.

Tolaik par 67 tūkstošiem eiro iepirkta aparatūra, par kuras atrašanās vietu šobrīd nedz izpilddirektoram, ne citām uzrunātajām domes amatpersonām nav ne jausmas.

Tikmēr "Radio Rēzekne" valdes locekle Jekaterina Garfunkela atzina, ka vismaz daļa savulaik iepirktās aparatūras atrodas konkrētā komercradio telpās. Tikmēr paši domes darbinieki ar pašvaldību saistītās aktualitātes ieraksta savos darba kabinetos.

Turpina sadarbību 

Lai gan pilsētas budžets vēl joprojām nav pieņemts, līgums ar "Radio Rēzekne" šim gadam jau noslēgts. "Līguma priekšmets netika grozīts. Tas darba uzdevums, kāds tas bija pie 24 000, tāds tas arī palika pie 12 000. Respektīvi – samazinās finansējums, nesamazinās darba uzdevums," sacīja Jupatova.

Summas samazināšana, bet līguma nosacījumu nepārskatīšana opozīcijas deputātam Voldemāram Platacim no Jaunās konservatīvās partijas  šķiet aizdomīga, no biznesa viedokļa raugoties. Tam pievērsusi uzmanību arī Valsts kontrole un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.

KONTEKSTS:

Februāra vidū valdība lēmuma Rēzeknei piešķirt 5 miljonu eiro finanšu stabilizācijas aizdevumu, ja dome pieņems sabalansētu budžetu. Domē gan pauda, ka pilsēta samazinājusi visus iespējamos tēriņus līdz minimumam un vairāk vairs nevarot. 

Valsts jau iepriekš pauda gatavību palīdzēt uz bankrota sliekšņa nonākušajai Rēzeknes valstspilsētas pašvaldībai ar 5 miljonu eiro aizdevumu tikai tad, ja pašvaldība būs spējīga sagatavot budžetu šim gadam bez deficīta. Tomēr tas līdz šim nebija izdevies, vietvara arvien meklē veidus, kā jostas savilkt vēl ciešāk.

Rēzeknes pilsētas pašvaldība ir nonākusi smagā finansiālā situācijā – 2023. gada izdevumu segšanai tai pietrūkst vairāku miljonu eiro.  Tā sagatavoja rīcības plānu finansiālās situācijas uzlabošanai ilgtermiņā, taču pēc tā izvērtēšanas Finanšu ministrija neguva pārliecību, ka pašvaldība spēs pildīt savas saistības pret kreditoriem. 

Tikmēr pašvaldība nesekmīgi mēģināja izsolē atrast topošā rekreācijas jeb spa centra nomnieku, bet Finanšu ministrija vērsusies Ģenerālprokuratūrā un citās tiesībsargājošās iestādēs, lai izvērtētu no amata atstādinātā pilsētas mēra Aleksandra Bartaševiča un domes darbinieku atbildību. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre neizslēdz arī domes atlaišanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti