Ģimenes ārstu praksēm piešķir papildu 10 miljonus eiro

Ģimenes ārstu praksēm no 1. februāra tiks piešķirts finansējums par aizvietošanu un paaugstināts maksājums par prakses uzturēšanu, kam kopumā šogad papildus novirzīti 10 miljoni eiro, paredz valdībā otrdien, 16. janvārī, atbalstītā Veselības ministrijas (VM) iecere.

Lai ģimenes ārstiem būtu atbilstošas prakses pieņemšanas telpas un nepieciešamais aprīkojums, tajā skaitā varētu paplašināt veselības aprūpes pakalpojumus, no 1. februāra praksēm palielināts ikmēneša fiksētais maksājums līdz 1000 eiro, kas ir par apmēram 270 eiro vairāk nekā līdz šim, informēja ministrijā.

Palielināts arī fiksētais maksājums par ģimenes ārsta prakses otro un katru nākamo pieņemšanas vietu, tostarp arī feldšerpunktiem, līdz 400 eiro mēnesī, lai veicinātu esošo otro prakses vietu nodrošināšanu un jaunu vietu attīstību. 

Lai saglabātu pēc iespējas pieejamāku medicīnisko palīdzību īpaši akūtajiem un hroniskajiem pacientiem, papildu finansējums novirzīts par praksē strādājošo ārstniecības personu aizvietošanu, kas ietver atvaļinājumu, aizvietošanu slimību gadījumā u.c. attaisnotās prombūtnes.

Plānots, ka Nacionālais veselības dienests aizvietošanas maksājumu izmaksās reizi gadā līdz kārtējā gada 1. maijam, un maksājums būs 1/12 daļa no praksei plānotās kapitācijas naudas attiecīgajam gadam.

Kopumā 2024. gadā 5,8 miljoni eiro novirzīti par ģimenes ārsta aizvietošanu, savukārt 4,17 miljoni eiro – par ikmēneša fiksētā maksājuma paaugstināšanu.

Kopējais nepieciešamais finansējums 2025. gadā un turpmāk ik gadu būs 10,35 miljoni eiro.

Diskusijas par primārās veselības aprūpes stiprināšanu notika darba grupās, kā arī apspriests arī citās Veselības ministrijas, Nacionālā veselības dienesta un ģimenes ārstu profesionālo organizāciju pārstāvju dažāda formāta apspriedēs.

Līgums ar Nacionālo veselības dienestu šobrīd ir 1205 ģimenes ārstiem visā Latvijā, kas nodrošina valsts apmaksāto primāro veselības aprūpi iedzīvotājiem.

KONTEKSTS:

2023. gada izskaņā Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas biedri paziņoja, ka vienojušies slēgt jaunu līgumu ar NVD līdz 2024. gada beigām, strādājot četras dienas nedēļā par valsts apmaksu, bet piektā diena būtu par maksu. Vēlāk asociācija nolēma pagarināt spēkā esošo līgumu ar NVD vēl uz diviem mēnešiem, jo saņēmusi valdības dokumentētu solījumu, ka risinājums tiks izstrādāts un iesniegts valdībai līdz 1. februārim.

Tomēr NVD noraidīja iespēju slēgt līgumu uz diviem mēnešiem, un Veselības ministrija aicināja ģimenes ārstus līgumu parakstīt līdz 29. decembrim. Dažas dienas pirms tam bija noslēgti līgumi ar 91% ģimenes ārstu.

Līdzās aicinājumam parakstīt jaunos līgumus nozares ministrs apliecināja, ka būs papildu finansējums prakšu darba uzlabošanai. Janvārī valdība varētu lemt par ģimenes ārsta prakses uzturēšanas naudas palielināšanu no gada sākuma un ģimenes ārstu aizvietošanu no februāra, norādīja Abu Meri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti