Panorāma

Taupības pasākumi žņaudz kultūru Talsos

Panorāma

Panorāma

Prezidents: Daugavpilī biežāk jāskan latviešu valodai

Valsts prezidents: Daugavpilī biežāk jāskan latviešu valodai

Sabiedrības sašķeltība Daugavpilī ir jūtama, un to var mazināt. Sākot ar latviešu valodas biežāku lietošanu un turpinot ar valdības pārstāvju biežākām vizītēm otrajā lielākajā Latvijas pilsētā. Tā vizītē Daugavpilī norādīja Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Savukārt pilsētas vadība samilzušas problēmas sašķeltībā nesaskata, bet gan norāda, ka bieži citiem patīk viņus pamācīt, bet maz tiekot risinātas Latgales reālās problēmas.

Trīs galvenie akcenti, ko prezidents vairāku dienu vizītes laikā Latgalē uzsver, tiekoties ar iedzīvotājiem, ir drošība, izglītība un jaunieši, un ekonomiskās attīstības veicināšana.

Daugavpils ir ārkārtīgi būtiska Latvijas drošībai, un tās sargāšanai svarīga ir sadarbība starp pašvaldību, tās iedzīvotājiem un valsti, atzīst prezidents. 

"Man šobrīd pats svarīgākais kā Valsts prezidentam ir, lai būtu ļoti skaidra izpratne, ka Daugavpils, Latgale ir absolūta daļa no Latvijas, ka mēs visi darbojamies saskaņā ar vairākiem principiem," norāda Valsts prezidents.

Pēc viesošanās vairākās skolās, kā arī kultūras un medicīnas iestādēs, prezidents kā vienu no risinājumiem saredz latviešu valodas biežāku lietošanu publiskajās iestādēs. 

"Biežāk aicinātu braukt gan dažādus ministrus, skatīties uz konkrētām problēmām, tas ir tas, ko es darīšu. Tostarp, kādā veidā, teiksim, vairāk popularizēt, vairāk iestāties par to, lai sabiedriskajā sfērā valsts valoda skanētu, tas ir fakts," teica Rinkēvičs. Tāpat Valsts prezidents uzsvēra, ka Daugavpilī noteikti jābūt universitātei, ka šis statuss augstskolai ir jāsaglabā, jo universitātei ir nozīmīga loma reģionā.

Tieši sabiedrības sašķeltība, kā arī drošība un izglītība ir temati, par ko tika spriests, tiekoties ar iedzīvotājiem, ar darbiniekiem un uzņēmējiem. Savukārt Daugavpils mēram Andrejam Elksniņam šķiet, ka pārāk daudz Daugavpilij norāda uz to, kas būtu jādara, tādējādi, viņaprāt, šķeļot vēl vairāk, bet reālās Latgales problēmas tiek risinātas pārāk lēni. 

"Tāda pieeja pret Latgali, pret sava veida laucinieciskumu ir bijusi vienmēr, to nav jāļauj attīstīt ar birkām, ar spriedelējumiem, ar aicinājumiem izrēķināties ar cilvēkiem, kuri domā savādāk, tikai tādēļ, ka viņi viņiem nepatīk," teica Elksniņš.

Galvenais notikums prezidenta darba vizītes laikā no vienkāršā daugavpilieša – pilsētas iedzīvotāja skatījuma, bija sarīkotā prezidenta tikšanās Daugavpils Vienības nama koncertzālē ar iedzīvotājiem. Tā bija iespēja klātienē un savā ziņā neformālā gaisotnē uzdod savus jautājumus, paust viedokli vai vienkārši paklausīties prezidenta teiktajā. Šo iespēju izmantoja vairāk nekā 100 iedzīvotāju, dažādu vecumu, profesiju un organizāciju pārstāvji.

Tikšanās ilga stundu, ne katram bija iespēja uzdod savu jautājumu un saņemt atbildi. Atnākušo vidū bija arī nepilsoņi, kuri latviski runā slikti. Sarunās daudz tika skarta mediju lomas nozīme pierobežā, sabiedrības sašķeltība un tas, kā to mazināt. Jo, kā izskanēja šajā tikšanās reizē – lielākais drauds ir nevis no ārpuses, bet iekšējā sašķeltība, kādreiz pat speciāli kultivētais – tautas sarīdīšanas moments. Arī Daugavpils pilsētas ar vismaz 80 000 iedzīvotāju nereti Latvijas politiskajā vidē un mediju telpā pavīdošā skepse. Tas neveicina saliedēšanās procesu.

Iedzīvotāju daļa arī uzskata, ka pilsētā ir jūtama sašķeltība, arī atsvešināšanās no Latvijas kopības.


Daugavpils iedzīvotājs Jorens Dobkevičs: "Mēs aicinām ministrijas un Valsts prezidentu šeit. Aicinām kaut kādu laiku pavadīt Daugavpilī un Latgalē, lai iepazītos ar visiem vietējiem cilvēkiem, problēmām, izaicinājumiem un kopīgi atrastu problēmu."

Daugavpils iedzīvotāja Inga Belousa: "Ja mēs skatāmies vispār Latvijas līmeni, Latvijas situāciju, tad tikai 7% no visām nevalstiskajām organizācijām ir no Latgales."


"Es apsolu, ka ieradīšos kā civilais. Pārbaudīt," piebilda Valsts prezidents.

Šī Rinkēvičam bija pirmā vizīte Daugavpilī, esot Valsts prezidenta amatā.

Otrdien Rinkevičs darba vizīti turpina Augšdaugavas novadā, dodoties uz Vaboles pamatskolu un Višķiem, kur Latgales Industriālā tehnikuma Izglītības programmas īstenošanas vietā zinības gūst topošie lauksaimnieki, augkopji, mehanizācijas tehniķi. Višķos Valsts prezidents apskatīs arī Višķu amatnieku ciemu un tad dosies uz dabas parku "Daugavas loki" un viesosies arī Sēlijā, otrpus Daugavas, apmeklējot Ilūksti.

Piektdien prezidents atkal plāno apmeklēt Latgali, jau Rēzeknē tiekoties ar pierobežas pašvaldību vadītajiem, lai pārrunātu drošības stiprināšanas jautājumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti