Panorāma

Gads kopš slepkavības: Rusiņu meklē Interpols

Panorāma

Panorāma

Taupības pasākumi žņaudz kultūru Talsos

Taupības pasākumi žņaudz kultūru Talsos

Līdz četrām darba dienām saīsināta darba nedēļa un attiecīgi samazināta alga, bet priekšā kā draudīgs mākonis – arī gaidāmais amata vietu samazinājums un atlaišanas. Šādos apstākļos šobrīd strādā Talsu novada pašvaldības nodarbinātie.

Virkne pašvaldības darbinieku uz jaunajiem  noteikumiem nevēlas turpināt darbu. Biežāk dzirdētie iemesli – četru darbadienu nedēļā nespēs nopelnīt, lai uzturētu ģimeni un nomaksātu rēķinus. Vai arī – samazinātajā darbalaikā nespēs izpildīt šogad plānotos darbus. Īpaši sāpīga situācija esot kultūras nozarē.

Izmisīgos centienos sabalansēt pašvaldības budžetu Talsu novada dome pieņēmusi īpašu taupības rīcības plānu. Nolēma no aprīļa vidus līdz gada beigām ieviest saīsinātu darba nedēļu lielai daļai pašvaldības darbinieku. Tāpat plānots arī samazināt pašvaldības nodarbināto skaitu par aptuveni 25%.

Tādas kritiski svarīgas funkcijas kā izglītība vai drošība pašvaldība mēģina saglabāt pilnā apmērā, tādēļ bērnudārzu pedagogi un pašvaldības policisti no šiem samazinājumiem vismaz pagaidām ir pasargāti. Proti – izņēmuma kārtā uz viņiem darbalaika samazinājums neattieksies. Bet visās domes struktūrās šobrīd skats uz nākotni ir bažīgs un darbinieku noskaņojums – drūms.

"Mikroklimats nav priecīgs. Ir arī tādi, kas ļoti neapmierināti, tad nāk negācijas arī mums un darbiniekiem. Droši vien vaina kaut kur administratīvajos procesos ir, bet vairāk vaina bija politiskajos procesos, kas bija līdz šim," sprieda Talsu novada pašvaldības izpilddirektors Ivars Haselbaums.

Pamest darbu nolēmuši vismaz 43 Talsu pašvaldības darbinieki. Viņu vidū arī Talsu Kultūras centra direktore Dace Obodovska, kurai pašlaik ir darbnespējas lapa.

Viņa telefonsarunā paskaidroja – pie saīsinātā darbalaika nebūs iespējams īstenot šogad iecerētos pasākumus. Reizē ar viņu darbu pamest gatavojas vēl virkne vietējās kultūras dzīves cilvēku, toskait Talsu kinoteātra vadītāja un vēl vairāki Kultūras centra darbinieki. Situācija īpaši kritiska, jo šogad Talsos paredzēti vismaz trīs vērienīgi pasākumi – pilsētas svētki, "RedBull" paštaisīto braucamrīku sacīkstes, kā arī viens no "WRC" pasaules rallija čempionāta posmiem.

Izpilddirektors mierināja – pašvaldībai izdevies vienoties ar kultūras centra atslēgas cilvēkiem, lai tie turpinātu darbu vismaz līdz šo pasākumu veiksmīgai norisei.

"Satraukums mums bija, vadītāja ir prombūtnē, ir iesākti līgumi, iesāktas vienošanās, mums bija diezgan saspringta situācija, uzrunājām darbiniekus, un domāju, ka uz doto mirkli situācija ir atrisināta. Viss notiks!" pauda pašvaldības izpilddirektors.

Savukārt Talsu muzejs ir samierinājies ar četru darbadienu nedēļu. Tas gan bija iespējams, tikai atsakoties no vairākiem iecerētajiem pasākumiem.

"Tas vairāk bija saistībā ar dabas nodaļu, ar dabas izstādēm, kas bija plānotas. Tā sadaļa šogad cietīs visvairāk. Mēs uz tādas robežas šobrīd balansējam, kad, jā, – tāds izdzīvošanas režīms šobrīd," atzina Talsu novada muzeja direktors Uldis Jaunzems-Pētersons.

Ielās satiktie talsinieki neslēpa dusmas, ka budžeta caurums tika lāpīts uz parasto darbinieku rēķina, un pauda bažas, vai pašvaldības pakalpojumi būs pieejami un iecerētie pasākumi tiešām notiks, kā plānots.

Talsu iedzīvotājs Ingus: "Protams, ka ir satraukums, protams! "

Talsu iedzīvotāja Mārīte:  "Vai tad kaut ko citu nevar izdomāt? Paši tie kungi tās naudiņas samazināt sev? Sev tikai par 10%, pārējiem pa 20%. Es domāju – tas nav taisnīgi!"

Talsu iedzīvotāja Ineta: "Es domāju – tas nav godīgi. Godīgi būtu, ja atbildētu tas cilvēks, kurš to izdarīja. Kurš to naudiņu iztērēja – tas lai arī atbild! Droši vien, ka viņš nebija viens. Tur bija vairāki kadri, kas to izdarīja!"

Par taupības pasākumiem šodien ārkārtas sēdēs spriež arī Balvu novada dome, kas arī jau pieņēmusi lēmumu no maija vidus noteikt četru dienu darba nedēļu pašvaldības amatpersonām un iestāžu darbiniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti