Panorāma

Kas ir Baiba Braže?

Panorāma

Taupības pasākumi žņaudz kultūru Talsos

Gads kopš slepkavības: Rusiņu meklē Interpols

Gadu pēc pastrādātās slepkavības Leons Rusiņš vēl nav atrasts; e-uzraudzību varmākām sola nākamgad

Otrdien, 16. aprīlī, apritēs tieši gads kopš dienas, kad uz vientuļa lauku ceļa Jēkabpils pusē Leons Rusiņš ar cirvi brutāli nogalināja savu bijušo dzīvesbiedri un divu bērnu mammu Ivetu. Slepkavība notika Ivetas mammas un abu nepilngadīgā dēla acu priekšā. 365 dienu laikā Leons Rusiņš tā arī nav atrasts. Viņš meklēšanā izsludināts arī starptautiski. Policijai ir arī otra versija – ka vīrietis sev atņēmis dzīvību pats. Tādēļ arī šīs nedēļas nogalē plaši policijas un brīvprātīgo spēki meklēja Rusiņa līķi gan mežā, gan Aiviekstes upē.

Pēc sievietes nāves amatu zaudējuši vairāki policisti un prokurori, kas bija iesaistīti daudzajās lietās, kurās sieviete lūdza valsts palīdzību un aizsardzību. Ir pieteikta nulles tolerance vardarbībai ģimenē. Bet no 1. janvāra policija cer varmākas uzraudzīt arī ar elektroniskām rokas sprādzēm.

Rusiņu joprojām meklē, arī starptautiski

2023. gada 16. aprīlis. Tā bija svētdiena un diena, kad Iveta bija kopā ar saviem mīļajiem – mammu un abiem bērniem. Pēc kapu apkopšanas vientuļā lauku kapsētā viņa iesēdās auto un devās uz Jēkabpili.

Jēkabpili ģimene nesasniedza. Ceļu nogrieza Leons Rusiņš. Bijušais draugs un jaunākā dēliņa tētis. Pēc šķiršanās viņš Ivetu vajāja un terorizēja. Uzbruka Ivetai un viņas mammai. Sieviete mira.

Mamma pēc piedzīvotajām šausmām zaudēja prātu un dzīvo pansionātā. Bērni aug pie radiem.

Rusiņu tagad meklē arī starptautiski.

"Tas, ka šis slepkava nav noķerts un atrasts, protams, rada cilvēkiem gan bažas, gan raizes un nedrošību, ka tāds slepkava staigā apkārt.

Bet es esmu gandarīta, ka vismaz valstī, ja atskatās uz šo gadu, izpratne par vardarbību un tādiem noziegumiem mainās. Es nesaku, ka jau ir, bet mainās. Mokoši un lēni. Cena ir samaksāta pārāk dārga," pauda Ivetas advokāte, Ivetas dēla juridiskā pārstāve Anna Nore.

Leona Rusiņa līķa meklēšanas pasākumi Ļaudonā. 2024. gada 13.aprīlis.
Leona Rusiņa līķa meklēšanas pasākumi Ļaudonā. 2024. gada 13.aprīlis.

Pārbauda Rusiņa pašnāvības versiju, joprojām pārmeklē apkārtni 

Valsts policijā uzsver, ka Rusiņa meklēšanā iesaistīti labākie izmeklētāji. Viena no versijām ir par pašnāvību.

Un šosestdien atkal notika plaši apkārtnes pārmeklēšanas darbi, iesaistot arī koledžas audzēkņus un bezvests.lv speciālistus. Rusiņa līķi meklē gan mežā, gan upē, jo Ļaudona, kur viņš pameta auto pēc slepkavības, ir pie Aiviekstes.

"Ir pamats uzskatīt, ka viņš nav starp dzīvajiem, un mēs atsākām plaša mēroga meklēšanas pasākumus," norādīja Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

Varmāku elektronisko uzraudzību plāno no 2025. gada

Salīdzinot darba rezultātus, pērn policija pieņēma par 200 vairāk lēmumu par varmākas nošķiršanu nekā pirms Ivetas nāves.

No 1. janvāra gaidāma arī elektroniskā uzraudzības sistēma. Juridiskais tvērums izstrādāts, to skata Saeima, ierīču pirkšanai naudu dos valdība.

Ja varmāka, kam būs liegums tuvoties, to darīs, ziņu saņems gan cietušais, gan dežūrdaļa.

"Tehniskās ierīces dos signālu, lai esam soli priekšā varmākam. Bet cietušais varēs paslēpties un reaģēt. Un uzreiz var veikt saziņu un verbāli ietekmēt varmāku," par uzraudzības ieceri stāstīja Ruks.

"Kuģi pagriezt nav tik ātri, bet tas notiek"

Savukārt likums tagad ļauj tos, kuri pārkāpj tiesas noteikto sankciju par netuvošanos, aiz restēm ielikt ilgstoši.

"Ir papildinātas likuma normas par vajāšanu. Par vajāšanu, par draudiem izdarīt smagus miesas bojājumus vai slepkavību, nu jau līdz 3 gadiem ir brīvības atņemšana. Un apcietinājumus tādām personām var piemērot vairāk. Tas ir ļoti mainījies! Un tas ir ļoti būtiski!" uzsvēra advokāte Anna Nore.

Top arī citi likuma grozījumi, bet pats būtiskākais – ir nulles tolerance gan pret varmākām, gan tiesnešiem, prokuroriem un policistiem, kas nesaprot šos noziegumus.

Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāre Lauma Paegļkalna ("Jaunā Vienotība") atzina: "Protams, ir jāsaprot, kā to kuģi pagriezt, un tas nav tik ātri, bet es ļoti ceru, ka uz daudzām lietām, uz šiem vardarbībā cietušajiem raugās kā uz cietušiem, nevis lieciniekiem; tas jau praksē strādā!"

Ivetas advokāte tagad juridiski pārstāv viņas dēliņu. Viņa gan apšauba, ka Rusiņš izdarījis pašnāvību..

"Ja viņš ir dzīvs. Es ceru, ka viņš kādā brīdī kļūdīsies...." noteica advokāte.

KONTEKSTS:

Pērnā gada 16. aprīlī Jēkabpils novadā sava bērna un mātes acu priekšā tika nogalināta 1983. gadā dzimusi sieviete. Slepkavību pastrādāja viņas bijušais vīrs Leons Rusiņš, kurš mēnešiem ilgi sievietei draudēja un viņu vajāja; par to regulāri tika ziņots policijai, bet sieviete pasargāta netika.

Saistībā ar Rusiņa meklēšanu amatu zaudējis Austrumzemgales policijas iecirkņa priekšnieks Rolands Bērziņš. Policijas dienesta pārbaudē un disciplinārizmeklēšanā piecām Austrumzemgales iecirkņa amatpersonām piemēroti disciplinārsodi, bet no pērnā gada 1. septembra ir jauns iecirkņa priekšnieks – amatā stājās majore Evita Galviņa. Savukārt Ģenerālprokuratūras izmeklēšanā secināts, ka ir pamats izvērtēt trīs prokuroru iespējamus pārkāpumus.

Reaģējot uz traģiskajiem notikumiem, Saeima būtiski palielinājusi maksimālos sodus par draudiem nonāvēt, vajāšanu un nolēmuma par aizsardzību pret vardarbību nepildīšanu. Maksimālais brīvības atņemšanas sods par šiem noziegumiem tika palielināts no trīs mēnešiem uz trīs gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti