Latvijas un citu valstu kopīgais munīcijas ražošanas projekts no EK saņem 41 miljonu eiro

Latvijas SIA "Valsts aizsardzības korporācijas" projekts kopā ar Francijas, Itālijas, Somijas un Norvēģijas uzņēmumiem ir ieguvis 41 miljona eiro grantu no Eiropas Komisijas fonda munīcijas ražošanas atbalstam. Tas ir trešais lielākais atbalsts šajā kategorijā. Turklāt Latvija ir vienīgā no Baltijas valstīm, kas tikusi pie šī fonda finansējuma. 

Aizsardzības ministrijā informēja, ka Eiropas Komisija piektdien, 15. martā, nolēmusi piešķirt kopumā 500 miljonus eiro Eiropas Savienības aizsardzības industrijas attīstībai. Tas ļaus Eiropas aizsardzības nozarei līdz 2025. gada beigām palielināt artilērijas munīcijas ražošanas jaudu līdz 2 miljoniem lādiņu gadā.

Uzņēmumu vidū, kas guvuši EK atbalstu artilērijas munīcijas ražošanas jaudu palielināšanai, ir arī Latvijas uzņēmums SIA "Valsts aizsardzības korporācija".

"Valsts aizsardzības korporācija" projekta pieteikumu finansējumam iesniedza starptautiska konsorcija ietvaros kopā ar KNDS grupas uzņēmumiem Francijā un Itālijā un NAMMO grupas uzņēmumiem Norvēģijā un Somijā 2023. gada nogalē, informēja ministrijā.

Projekta ietvaros plānots īstenot vairākus pasākumus dažādās valstīs, tai skaitā vienu no tiem Latvijā, paredzot izveidot artilērijas munīcijas modulāro pulvera lādiņu ražotni.

Kopā visam konsorcija projektam Eiropas Komisija piešķīrusi 41,38 miljonus eiro. Granta līgumu slēgšana paredzēta šā gada maijā.

Munīcijas ražošanas atbalsta regulas mērķis ir paātrināt un palielināt munīcijas ražošanu visā Eiropā. Pērn rudenī tika izsludināti uzaicinājumi iesniegt priekšlikumus par pulvera, sprāgstvielu, čaulu, testēšanas jaudu un raķešu ražošanu. Kopējais Eiropas Komisijas piešķirtais budžets ir 513 miljoni eiro 31 projektam.

Paredzams, ka ar nozares līdzfinansējumu kopējais budžets pārsniegs 1,5 miljardus eiro, un visā Eiropā tiks būtiski kāpināta artilērijas munīcijas ražošanas jauda.

KONTEKSTS:

Valdība 2023. gada novembrī atbalstīja valsts uzņēmuma SIA "Valsts aizsardzības korporācija" dibināšanu. Visas uzņēmuma kapitāldaļas pārvalda Aizsardzības ministrija.

Valsts kapitālsabiedrības uzdevums ir veikt visaptverošu ieguldījumu pārvaldīšanu valsts aizsardzības industrijā un koordinēt ar ražošanu saistītos procesus. Vienlaikus tā pastarpināti nodrošinās aizsardzības resoram kritiski nepieciešamo militāro preču vai to sastāvdaļu un tehnoloģiju ražošanu un integrāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti