Limbažu novads valstij nodod Salacgrīvas tiltu cerībā paātrināt būvniecību

Ceturtdien, 15. februārī, ārkārtas sēdē Limbažu novada domes deputāti vienbalsīgi lēma par Salacgrīvas tilta un tā pārbūves projekta nodošanu valstij, lēmums tiek pamatots ar to, ka tādējādi mazināsies birokrātiskais slogs un tilta būvniecība varētu noritēt raitāk. 

Lai gan Salacgrīvas tilts pār Salacu savieno autoceļu "Via Baltica", kas ir starptautiskas nozīmes Eiropas tranzīta šoseja ar lielu noslogojumu, tilts un ceļa posms, kas iet cauri Salacgrīvai, līdz šim bija pašvaldības īpašums. 

Limbažu novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs (Latvija Reģionu apvienība) atzina, ka nevar komentēt, kāpēc savulaik izveidojusies tāda situācija: "Man jau arī jautā, kāpēc šis tilts nav bijis valstij, bet pašvaldībai, jāsaka, ka tik sen es neesmu, ka es varētu zināt, kāpēc šāda situācija izveidojās, bet, nu, tilts ir pašvaldības."

Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc savā 65 gadu mūžā tilts nav piedzīvojis nopietnu rekonstrukciju, jo pašvaldībai – ne kādreizējam Salacgrīvas, ne tagadējam Limbažu novadam – nav bijuši tādi līdzekļi. Par tilta problēmām pašvaldība Satiksmes ministriju vēstulē brīdināja jau pirms 14 gadiem. Šobrīd šis tilts ir vēl jo nozīmīgāks, ņemot vērā šī brīža ģeopolitisko situāciju. Tātad tas ir svarīgs ne tikai civilajām, bet militārā transporta vajadzībām. 

Novada mērs stāstīja: "Pašvaldība rakstīja projektu CINEA [Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūrai], kurā lūdza atbalstīt militārās mobilitātes programmā līdzfinansējumu tilta būvniecībai, un esam saņēmuši pozitīvu atzinumu, ka mums ir piešķirti 7,5 miljoni pašvaldībai."

Ceturtdienas lēmumu tiltu un pārbūves projektu nodot valstij – Satiksmes ministrijai – Straubergs pamatoja ar birokrātiskā sloga mazināšanu, kas varētu paātrināt tilta būvniecību.

"Mēs, pašvaldība, nododam 7,5 miljonus jau tieši valstij, lai neradītu papildu birokrātisko slogu, ka viens būvē, otrs uzrauga, trešais saņem naudu. Ņemot vērā, ka mēs jau iepriekš esam vienojušies, ka "Latvijas Valsts ceļi" veic iepirkumu, un es saprotu, ka iepirkuma procedūra jau notiek, tad faktiski atdodam visu šo rūpi ar visu naudu tālāk valstij, kā ministrs jau piedāvāja, tad mēs ejam šo konkrēto ceļu, un nav nekādas jēgas, ka te vēl pašvaldība maisās pa starpu, ja tas mums izdosies, tad es domāju, ka ir pilnīgi skaidra un vienkāršāka šī tilta turpmākā revitalizācija," atzīmēja Straubergs. 

Pašvaldībā cer, ka tilta rekonstrukcijas darbi varētu sākties jau šajā pavasarī.

"Būvniecību varētu sākt aprīļa mēnesī, tāpēc arī ar CINEA ir sarunas, lai mēs varam sākt ātrāk šo projektu, jo līgumu plānots ir līdz jūnijam noslēgt par šo finansējuma piešķiršanu, bet lai nekavētos jau sākt šos darbus. Kāpēc tas ir arī jāsāk ātrāk, jo mēs zinām, ka pie Salacas upes ir aizsargājamas teritorijas, tur ir attiecīgi liegumi, un ir jāizmanto katra iespēja, lai varētu veikt būvniecību, kas nav liegumu laikā," sacīja Limbažu novada vadītājs.

Būvdarbu laikā satiksme netiks apstādināta, jo tiks uzstādīts pagaidu tilts. Satiksmes ministrs ir paudis, ka tilts varētu būt gatavs 2025. gada nogalē.

KONTEKSTS:

Pērnā gada vasarā Salacgrīvā esošā Salacas tilta, kas ir daļa no starptautiskās nozīmes autoceļa "Via Baltica", sliktais tehniskais stāvoklis piesaistīja ne tikai vietējo, bet arī kaimiņvalstu uzmanību, Igaunijas Satiksmes departamentam lūdzot Latvijas kolēģus skaidrot situāciju.

Tilts pār Salacu ir jau cienījamā vecumā – teju 65 gadus vecs. Tam ir bijuši remonti, bet kapitāla remonta nav bijis. 2020. gada rudenī veiktā izpēte liecināja – vai nu nekavējoties ir jāveic nopietns remonts, vai tilta lietošana jāierobežo. Tilts ir daļa no nozīmīgas tranzīta šosejas, kas ir svarīga arī šī brīža ģeopolitiskās situācijas ziņā, un, ņemot vērā valsts drošības aspektu, tilta pārbūves projekts ieguva Eiropas Savienības Militārās mobilitātes fonda līdzfinansējumu. Projekta kopējās izmaksas plānotas aptuveni 18 miljonu eiro apmērā, 7,5 miljonus segs Eiropas Savienība, pārējo – valsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti